Lůžkoviny a lůžkoviny mohou být vystaveny roztočům, prachu a nečistotám. Pro ochranu před alergiemi a dobrý spánek je praní lůžkovin zásadní. Povlaky na polštáře, polštáře, přikrývky, prostěradla nebo přikrývky se mohou ušpinit a hromadit pot, zbytky těla, nečistoty, vlasy a nepříjemný zápach. V tomto článku objevte naše tipy na čištění peřin doma podle 7 klíčových kroků.

Aby měl dospělý člověk klidný spánek a byl v nejlepší formě, musí spát 7 až 9 hodin. Ale pokud je důležitá doba trvání, kvalita spánku je mnohem vyšší. Aby měl spáč z kvalitního spánku užitek , musí mít možnost spát v povlečení, které je čisté a pohodlné. Zde jsou kroky k vyčištění přikrývky.

přikrývka na postel

Přikrývka na postel – Zdroj: spm

Jak si vyčistit peřinu?

Domácí prádlo se může rychle zašpinit a odhalit nevzhledné skvrny a zápach. A z dobrého důvodu se na přikrývkách, polštářích nebo povlečení mohou hromadit bakterie a roztoči. Chcete-li optimálně vyčistit přikrývku, postupujte takto:

Krok 1: Odstraňte povlak na přikrývku

Pro dokonalé vyprání peřiny je nezbytné sejmout povlak na peřinu a poté samostatně vyčistit ložní prádlo.

Krok 2: Vysajte peřinu

Před praním budete muset peřinu vysát, abyste odstranili všechen prach a nečistoty a následně peřinu vytřást. Můžete ji umístit na slunné místo venku, abyste ji vyvětrali a zbavili se vlhkého zápachu.

Krok 3: Odolné skvrny na peřině ošetřete ručně

Po odstranění odolného prachu a pachů můžete skvrny odstranit ručně. Ať už jde o skvrny od vína, kávy, rajčatové omáčky nebo krvavých skvrn, některé přírodní triky je dokážou odstranit. To je případ  bílého octa nebo jedlé sody, dvou všestranných produktů  , které pomáhají čistit dům.

Krok 4: Zkontrolujte pokyny k čištění na štítku přikrývky

Chcete-li peřinu prát v pračce, musíte si přečíst štítek a zajistit, aby tento typ praní nepoškodil textilní vlákna přikrývky. Dále zkontrolujte rozměry přikrývky, zda se vejde do bubnu vaší pračky. Pokud máte pračku s kapacitou 5 kilo, unese peřinu 140×200 a peřinu 200×200.

peřinu vyčistit

Peřina k čištění – Zdroj: spm

Krok 5: Vyberte si mezi praním v pračce nebo chemickým čištěním pro praní peřiny

Pokud vaši přikrývku nelze vyprat v pračce, můžete ji odnést do čistírny, kde se optimálně vypere. Toto profesionální čištění zaručuje dokonalou čistotu a zachovává její kvalitu.

Krok 6: Pokud k čištění přikrývky používáte pračku, použijte správný prací prostředek

Pokud perete peřinu v pračce, měli byste zvolit přírodní prací prostředek nebo jemný prací prostředek. Některé prací prášky totiž mohou poškodit prachové peří. Navíc byste měli použít jen malé množství pracího prostředku, abyste měli jistotu, že po vyprání nezůstanou na peřině žádné stopy pracího prostředku.

Krok 7: Vysušte peřinu

Po vyprání peřinu vyjměte z bubnu pračky a pořádně ji protřepejte. Poté jej zavěste na šňůru venku a sušte nejlépe na slunci. Pokud vám to počasí nedovolí, sušte si peřinu v interiéru zavěšením na kolíčky na prádlo.

Nyní víte, jak čistit své peřiny a chránit jejich textilní vlákna. Objevte trik, jak vyčistit nažloutlé polštáře   a udělat je bílé jako nové.