Některé místnosti v domě akumulují více vlhkosti a vyžadují speciální údržbu, aby se zbavily plísní a jejich nepříjemností. Navíc, když je úroveň vlhkosti obzvláště vysoká, může utrpět vaše pohoda a zdraví. Zde je návod, jak se zbavit vlhkosti v domě pomocí jednoduchých a účinných tipů.

Ideální vlhkost v domě je považována za normální, když je 50 % při teplotě kolem 20 °C. Pokud je vysoká, může způsobit skutečný problém s vlhkostí. Oprýskaná tapeta, černé skvrny na stěně nebo stropě, zatuchlý zápach…Není pochyb o tom, že váš  domov je obětí vlhkosti .

vlhkostní stěna

Vlhkost na zdi – Zdroj: spm

Odkud se bere vlhkost?

Tato nepříjemnost, se kterou se většina lidí ve svých domovech setkává, může mít několik příčin. V první řadě může vzniknout nedostatečným větráním. Větrací otvory se mohou špatně čistit a místnosti v domě jsou špatně větrané. Pokud pak dojde k problému infiltrace, prosakování nebo poškození vodou, uvidíme, jak se vlhkost v zemi objeví ve stěnách, což může být skutečným zdrojem problémů.

Je nezbytné, dokonce životně důležité, vyřešit problém vlhkosti u zdroje, aby se zabránilo instalaci  plísní na stěnách  a mnoha dalších místech v domě, jako jsou stropy, spáry nebo okraje oken. Kromě nevzhledného vzhledu způsobují plísně při vdechování jejich spor respirační alergie a mohou zhoršit astma. Nemluvě o zatuchlém zápachu, který ovlivňuje vaši pohodu a pohodlí domova.

Jak přirozeně odstranit stopy vlhkosti doma?

  1. Jedlá soda pro odstranění stop vlhkosti
pečící stěna

Jedlá soda v boji proti stopám plísní – Zdroj: spm

Je to víceúčelová přísada, oblíbená při úklidu domácností. K odstranění zelených a černých skvrn od plísní na stěnách je to život zachraňující přísada. Hydrogenuhličitan sodný díky svým savým a abrazivním složkám eliminuje plísně a zároveň neutralizuje zatuchlé pachy na stěnách. K tomu budete potřebovat:

  • 3 lžíce jedlé sody
  • 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku

Smíchejte obě složky a naneste přípravek na místa zasažená vlhkostí. Poté přetřete štětcem, abyste odstranili stopy plísně a odstranili nevzhledné skvrny. Opláchněte vlhkým hadříkem z mikrovlákna a poté osušte suchým hadříkem.

  1. Mořská sůl absorbuje vlhkost

Stejně jako jedlá soda má mořská sůl schopnost absorbovat vlhkost, která obvykle ovlivňuje vnitřní prostory. Dezinfikuje a bojuje proti zápachu způsobenému plísní.

K jeho použití budete potřebovat:

  • 3 lžíce mořské soli
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje

V misce smíchejte sůl s esenciálním olejem z levandule a tento přípravek dejte do několika sáčků nebo malých talířků, které umístíte do skříněk, aby absorbovaly vlhkost. Po dvou až třech týdnech tento přípravek obnovte a vyměňte staré sáčky za nové.

  1. Bílý ocet pro boj s vlhkostí
nástěnný ocet

Ocet pro boj s vlhkostí – Zdroj: spm

Právě kyselost bílého octa pomáhá bojovat proti plísním   na stěnách a neutralizuje nepříjemné pachy vlhkosti. Lze jej použít ve všech místnostech domu náchylných na vlhkost. Bílý ocet tedy budete muset zředit vodou a nalít přípravek do rozprašovače. K použití stačí roztok nastříkat na místa zasažená vlhkostí, nechat pár minut působit a poté přetřít hadříkem, aby se odstranily stopy plísně. Nakonec otřete čistým suchým hadříkem.

  1. Tea tree oil pro odstranění stop vlhkosti

Je to přírodní produkt, který pomáhá eradikovat bakterie a zpomaluje růst plísní. Chcete-li použít, zřeďte dvě polévkové lžíce tea tree oleje v šálku vody. Přeneste roztok do rozprašovače a poté roztok nastříkejte na místa ovlivněná vlhkostí, jako je koupelna, kuchyň nebo dokonce stěny domu.

  1. Krystaly sody pro odstranění vlhkosti ze stěn

Podobně jako jedlá soda se krystaly sody zdají být účinné v boji proti stopám vlhkosti. Chcete-li to provést, zřeďte čtyři polévkové lžíce krystalů sody v litru vody a použijte tento roztok k postříkání částí domu zasažených vlhkostí. Nechte několik minut působit, poté setřete houbou a otřete suchým hadříkem.

Abyste se zbavili vlhkosti a plísní ve svém domě, osvojte si kromě pravidelného větrání domu a instalaci pohlcovače vlhkosti tyto tipy.