Vyrobit si vlastní čisticí prostředek na pomerančovou kůru je snadný způsob, jak snížit množství odpadu a přitom je dokonale ekonomický. Navíc citrusové plody a bílý ocet tvoří vítěznou kombinaci při čištění, a proto vám v našem článku představujeme tento neuvěřitelný a ekologický recept na čištění.

Není potřeba utrácet spoustu peněz za předražené čisticí prostředky. A z dobrého důvodu můžete pomerančovou kůrou vyčistit celý dům odstraněním nežádoucích pachů  S bílým octem se navíc jeho čistící síla  desetinásobně zvýší  . Pojďme se podívat, jak zkombinovat pomerančovou kůru s jedním ze základních produktů pro domácnost.

pomerančové kůry

Pomerančová kůra – Zdroj: spm

Recept na čisticí prostředek z bílého octa a pomerančové kůry

Co budete potřebovat:

  • 4 šálky destilovaného bílého octa
  • pomerančové kůry
  • Skleněná nádoba
  • Láhev s rozprašovačem
  • Esenciální olej dle vašeho výběru (rozmarýn, eukalyptus, levandule, máta peprná atd.)
přidáme bílý ocet

Přidání bílého octa – Zdroj: spm

Nejprve začněte tím, že po nakrájení pomerančové kůry dáte do sklenice. Poté je dejte do lednice, aby tam zůstaly  na dobu, než se nádoba zcela naplní dalšími pomerančovými kůrami. Současně můžete přidat kapky esenciálního oleje a samozřejmě nádobu zakrýt.

před konzervací

Před a po konzervaci – Zdroj: spm

Jakmile je nádoba plná, vyndejte ji z lednice a zalijte destilovaným bílým octem. Ingredience skladujte ve sklenici po dobu dvou týdnů. Na konci této doby vyjměte nádobu, přefiltrujte citrusovou kůru a  nalijte roztok do vzduchotěsné nádoby.

Do skleněné lahvičky s rozprašovačem můžete přenést libovolné množství přidáním stejného dílu vody. Například  1 šálek citrusového octa na další šálek vody . Tady to máte, váš čistič pomerančové kůry je konečně připraven.

čistící sprej s citrusovým octem

Srpay čistič citrusového octa – Zdroj: spm

Jak používat čisticí prostředek na pomerančové bázi?

– Vydrhněte podlahu čističem na bázi pomeranče

V 1 litru vody nařeďte ¼ šálku octového čističe na čištění dlaždic nebo linolea. Pokud se potýkáte s odolnými skvrnami, přidejte více čističe. Také, pokud budete provádět obecný úklid domácnosti, použijte ½ šálku až 1 šálek čističe na 3 litry vody. Poté vyvětrejte do sucha nebo použijte hadřík z mikrovlákna. Buďte však opatrní u dřevěných nebo tvrdých kamenných podlah, jako je mramor, protože  kyselina octová obsažená v octu by mohla narušit jejich ochranný film.

– Odstraňte koberce čističem na bázi pomeranče

Čistič s citrusovým octem může pomoci i v případě, že se vám koberce zašpinily zbytky jídla, nečistotami zvenčí nebo se vám stalo, že se vám shora rozlilo červené víno  . V tomto případě jednoduše nastříkejte roztok na znečištěné místo a  nechte citrusový ocet vsáknout do vláken koberce  po dobu 10 minut. Poté vezměte čistou houbu, kterou skvrnu otřete a opakujte operaci, dokud skvrna úplně nezmizí. Nakonec použijte vlhký hadřík, nejlépe napuštěný teplou vodou a poté setřete zbylý ocet a nečistoty.

– Nerezové kuchyňské linky čistěte čističem na citrusové bázi

Když na nerezovou desku nastříkáte trochu čisticího prostředku  , zjistíte, že špína viditelně zmizí. Naneste trochu na povrch a poté otřete hadříkem namočeným v teplé vodě. Čistič by se však neměl používat na mramorové, křemenné nebo žulové desky s rizikem změny tmelu kvůli kyselosti octa.

– Vyčistěte obklady sprchového koutu a vanu čističem na bázi pomeranče

Vana a obklady sprchového koutu se velmi snadno přizpůsobí mýdlovým nečistotám. Pokud nejsou okamžitě vyčištěny,  pevně se obtisknou na stěnách  a je pak obtížné je sundat. Nastříkejte roztok citrusového octa přímo, aby se mýdlo rozpadlo, ale také aby se odstranila plíseň.

Je třeba také poznamenat, že pomerančové kůry lze znovu použít i v jiných kontextech, než je čištění . Jistě jste to pochopili, o vyhazování pomerančové kůry nyní nemůže být řeč!