Pánve jsou základním kuchyňským náčiním. Ty hliníkové jsou nejlepší a umožňují nám jídlo nepřipálit. Bohužel tento lehký materiál odolný vůči vysokým teplotám má tendenci snadno oxidovat a může časem zčernat. Objevte, jak vyleštit zoxidované pánve a aby vypadaly jako nové pomocí jednoduchých a úsporných technik!

pekáč

Jedlá soda – Zdroj: spm

S jedlou sodou

Jako první doporučujeme  použít jedlou sodu , která má čisticí a odvápňovací vlastnosti. Stačí přidat lžíci tohoto bílého prášku do misky a postupně přidávat vodu, dokud nezískáte krémovou konzistenci. Použijte houbu a jemně rozetřete směs po pánvi a poté opláchněte horkou vodou, dokud nezmizí všechny zbytky!

Nakonec osušte papírovou utěrkou a voilá: vaše pánev bude jako nová! Tuto přísadu lze také použít k čištění trouby nebo digestoře.

sůl a citron

Sůl a citron – Zdroj: spm

Se solí a citronem

Dalším prostředkem je použití kombinace dvou ingrediencí:  soli a citronu , které naše babičky znaly pro své mnohočetné vlastnosti.

Začněte navlhčením pánve, posypte trochou soli a použijte polovinu citronu jako přírodní houbu. Poté celé nádobí před opláchnutím umyjte třením o stopy oxidace! Aplikujte tento trik jednou za měsíc, aby vaše pánve zůstaly lesklé

bílý ocet

Ocet – Zdroj: spm

S bílým octem

Jak můžeme po zmínce o jedlé sodě, citronu a soli zapomenout na bílý ocet? Tato přísada je známá tím, že povrchy přirozeně třpytí. Tento kyselý roztok je také schopen učinit ocelové povrchy lesklými.

Pokud chcete lesklé pánve, stačí dát trochu bílého nebo vinného octa přímo na houbičku a potřít jím zoxidované místo.

Důkladně opláchněte a v případě potřeby operaci opakujte.

S marseillským mýdlem

Marseillské mýdlo je známé pro své jedinečné čisticí vlastnosti! Ne náhodou ho babičky používají k čištění velkého množství povrchů!

Vezměte  hobliny z Marseillského mýdla  a naneste je na houbičku. Poté pánev potřete a trvejte na částech zčernalých oxidací. Nakonec důkladně opláchněte a voila! Vaše pánve budou lesklejší než kdy předtím!

S mlékem

Konečně, zde je poslední prostředek, jak rozzářit vaše zčernalé hliníkové pánve: mléko! Tento produkt má impozantní funkci zesvětlení, která také může vrátit vašemu prádlu jeho původní bělost!

Začněte tím, že do pánve nalijete trochu mléka a zapnete oheň, dokud se nezačne vařit. Poté nechte vše vychladnout a poté pánev umyjte jemným třením o zčernalou část.

Nakonec opláchněte a nechte uschnout. Tento prostředek je zvláště užitečný pro čištění interiéru a pro leštění oxidovaného hliníku.

Dobré vědět

Pokud jsou vaše hrnce nebo pánve vyrobeny z hliníku, doporučujeme je nedávat do myčky nádobí a neošetřovat je hrubými houbičkami, mohlo by dojít k jejich poškození