Pokud otevřete mrazák a vydává nepříjemný zápach, kvůli kterému se krčíte, možná je čas na hloubkové čištění. A z dobrého důvodu existuje velká šance, že jídlo mělo čas shnít nebo že se v určitých rozích zařízení začala tvořit plíseň. V každém případě vám ukážeme, jak problém vyřešit přijetím nezbytných opatření a zároveň skoncovat se zápachem.

Mrazák, který zapáchá, vyžaduje hloubkovou dezinfekci a aby to netrvalo věčně, musíte se vyzbrojit správnými metodami a návyky. Chcete-li skoncovat s nežádoucími pachy, nabízíme vám jednoduché řešení  , které nevyžaduje použití chemikálií .

mrazák 1

Mrazák – Zdroj: spm

Jak čistíte zapáchající mrazák?

Nejprve vyprázdněte mrazničku od potravin a využijte příležitosti vyhodit všechny položky, které vypadají zašlé nebo byly dlouho zmrazené. Poté bude nutné zařízení rozmrazit, aby bylo možné přistoupit k čištění. Samozřejmě je lepší vyjmout mřížky, misky na led a všechny vyjímatelné prvky včetně polic  , abyste je mohli umýt samostatně . Nezanedbávejte také zbytky jídla a další drobky, abyste si usnadnili čištění mrazáku.

Jakmile je mraznička odmrazena  a její součásti jsou odstraněny, bude nutné je namočit do nádoby naplněné vodou,  mycím prostředkem na nádobí a  lžící nebo dvěma jedlé sody. Nechte několik minut působit a poté opláchněte vlažnou vodou. Předměty můžete také dezinfikovat bílým octem zředěným ve vodě pomocí rozprašovače. Poté je opláchněte a osušte čistým hadříkem nebo na vzduchu. Umyvadlo můžete také nahradit dřezem.

mrazák na jedlou sodu

Jedlá soda – Zdroj: spm

K odstranění ledu ze stěn jednotky  použijte hadřík navlhčený teplou vodou . Poté postříkejte vnitřek mrazničky sprejem složeným z prostředku na mytí nádobí, vody a bílého octa. Před rozetřením houbou a opláchnutím nechte roztok působit.

Další metody čištění k odstranění nepříjemných pachů z mrazničky

Metoda 1

Navlhčeným hadříkem otřete vnitřek mrazničky nebo chladničky, abyste odstranili nečistoty. Poté přejdete na řešení s abrazivními vlastnostmi k odstranění odolných skvrn ze stěn spotřebiče. K tomu rozpusťte  2 polévkové lžíce hydrogenuhličitanu sodného v půl litru vody  a před použitím promíchejte. Houbou rozetřete roztok o stěny mrazničky, poté nechejte 1 až 2 hodiny působit a poté opláchněte vlhkým hadříkem.

Hydrogenuhličitan sodný je nejen účinný, ale také pohlcuje pachy. Byla by proto škoda nevyužít toho, co je považováno za jeden z nejlepších ekologických osvěžovačů vzduchu.

Stejně jako u výše zmíněné metody použijte bílý ocet jako dezinfekci k nastříkání na stěny mrazničky, aniž byste zanedbávali dveře a těsnění. Všimněte si, že bílý ocet zůstává  mnohem bezpečnější a pečlivější dezinfekční roztok než bělidlo.

Nakonec nechte spotřebič   15 až 30 minut vyschnout na vzduchu s pootevřenými dvířky . Jakmile nepříjemný zápach zmizí, vložte potraviny a součásti zpět na jejich místo a zapněte mrazničku.

Metoda 2

kávová sedlina z mrazáku

Kávová sedlina – Zdroj: spm

Pokud si myslíte, že budete moci nechat spotřebič běžet naprázdno 2 dny, tento deodorizační roztok by vás mohl zajímat. Spočívá v rozprostření  několika vrstev mleté ​​kávy  do mrazáku nebo prázdné lednice. Poté zavřete dvířka a po 48 hodinách zjistíte, že kávová sedlina zcela pohltí nežádoucí pachy. Před dalším použitím zařízení opláchněte. Tento trik se opakuje ideálně každý měsíc.

Metoda 3

Stejně jako u metody 2 budete muset jednotku spustit naprázdno po dobu alespoň 2 dnů. Umístěte čisté stelivo pro kočky nebo aktivní uhlí  do různých oblastí mrazničky a počkejte, až budou fungovat 48 hodin nebo déle. Poté pokračujte v opláchnutí před dalším použitím zařízení.

Nezapomeňte také na úsporné použití jednoduchého citronu. Dejte trochu do lednice a uvidíte skvělé deodorační účinky.