Po vyprání v pračce může prádlo občas zapáchat. Zklamání je velké, zvláště když oblečení, které je zdánlivě čisté, stále vydává nepříjemný zápach. Pak přemýšlíte nad důvodem této nepříjemnosti, která kazí čerstvost vašeho prádla. Vězte, že této nepříjemnosti se lze vyhnout, pokud budete dodržovat určitá pravidla praní.

Bakterie jsou hlavní příčinou emanace pachů z prádla. Usazují se na vláknech látek, ulpívají na nich a někdy odolávají praní. K nápravě jsou zde prostředky, které vám umožní  mít vždy čisté a čerstvě voňavé prádlo .

pračka na prádlo

Prádlo v pračce – Zdroj: spm

Páchnoucí prádlo: jaké prostředky?

  1. Nikdy nenechávejte v pračce čerstvě vyprané prádlo

Hlavní příčinou páchnoucího prádla je ponechání prádla v pračce příliš dlouho po vyprání. Jakmile pračka dokončí prací cyklus, měla by prádlo automaticky vyjmout z pračky a usušit, buď v sušičce na prádlo, nebo na slunci a pod širým nebem. V opačném případě bude mít prádlo nepříjemný zápach plísně a nepříjemný zápach. Mokré prádlo je skutečně živnou půdou pro bacily a bakterie . 

na sušení prádla

Sušte prádlo – Zdroj: spm 

  1. Prádlo dobře vysušte

Stává se, že během zimní sezóny oblečení nestihne úplně vyschnout. Spěcháte je vyndat ze sušičky nebo dokonce špatné počasí ne vždy dovolí sušení venku. Výsledek: Skončíte s polosuchým prádlem. Pokud ho složíte, aby se uložil, mohl by vyjít smrad. Pokud počasí není dost dobré na sušení prádla venku a nemáte-li sušičku, položte ji na sušák a umístěte ji k radiátoru, aby zcela vyschla.

voňavé prádlo

Prádlo provoněné esenciálním olejem – Zdroj: spm

  1. Vůně při mytí

Aviváže používané při praní umožňují prádlo změkčit a provonět. Ale tyto produkty, které mají nabalzamovat naše oblečení nádhernou vůní, mohou mít opačný účinek, zvláště pokud oblečení zůstane v pračce dlouhou dobu, aniž by bylo vysušeno. Řešení ? Použijte přírodní vůni s přísadami, které jednoduše pocházejí z vaší kuchyně. K tomu nasypte do zásuvky na prací prostředek  dvě lžíce tekutého marseillského mýdla, jednu lžíci jedlé sody a deset kapek esenciálního oleje  dle vašeho výběru. Můžete se rozhodnout pro esenciální olej z eukalyptu, máty, levandule nebo citronu.

  1. Použijte dlouhé, horké mytí

Krátké praní při teplotách pod 40° nevymýtí bakterie. Při tom přilnou k tkaninám a odtokovému potrubí a způsobují nepříjemný zápach na prádle a dokonce i v pračce . Oblečení je proto vhodné prát při teplotě pohybující se mezi 40 a 60°.

čištění pračky

Vyčistěte pračku – Zdroj: spm

  1. Vydezinfikujte pračku

Je důležité zbavit se bakterií u zdroje. A pokud vaše pračka není tak čistá, jak si myslíte, zápach z prádla se vrátí. Aby vaše pračka fungovala optimálně, je nutné ji vyčistit a dezinfikovat. Žádná součást stroje by neměla být ušetřena. Buben, těsnění, zásuvka na prací prostředek, filtr a průzor je nutné pravidelně čistit, aby bylo zajištěno zdravé, čisté a voňavé prádlo.

K čištění bubnu také nalijte lžíci tekutého marseillského mýdla, lžíci jedlé sody a lžíci citronové šťávy. Spusťte prázdný prací cyklus na 90°.

Přihrádku na prací prostředek a aviváž lze také čistit a dezinfikovat. Chcete-li to provést, musíte jej vyjmout a umístit do nádoby s horkou vodou. Čistým zubním kartáčkem namočeným v prostředku na mytí nádobí vydrhněte nejobtížněji přístupná místa a zbytek otřete houbou namočenou v mýdlové vodě. Čištění dokončete hadříkem navlhčeným v bílém octě.

Rovněž je třeba vyčistit těsnění bubnu, protože  obsahují velké množství plísní . K tomu namočte houbu do bílého octa a vyčistěte spáry  , abyste odstranili všechny nečistoty. Poté otřete suchým hadříkem z mikrovlákna, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Nezapomeňte vyčistit dvířka pračky zevnitř i zvenčí hadříkem namočeným v citronové vodě nebo bílém octě.

Pochopíte, pokud si chcete užít své oblíbené kalhoty nebo top, aniž by z nich vycházely nepříjemné pachy, víte, co dělat!