To, že pračka je především o praní, neznamená, že je vaše gumové těsnění imunní vůči nečistotám. Je to dokonce jedna z oblastí, kde se v průběhu času ukrývá a hromadí nejvíce nečistot a jeden z hlavních viníků pachů vycházejících z prádla a pračky. V tomto článku vám ukážeme, jak jej vyčistit, abyste neskončili se zapáchajícím prádlem.

Gumové těsnění na dvířkách pračky zachycuje vlhkost v pračce a stává se tak perfektním místem pro růst plísní. Pojďme se podívat, jak problém obejít  používáním přírodních ingrediencí a správnými gesty.

připojit pračku

Těsnění pračky – Zdroj: spm

Jak vyčistit gumová těsnění a odstranit nepříjemný zápach?

Co budete potřebovat:

  • Čistý ručník nebo hadřík
  • Prostředek na mytí nádobí
  • bílý ocet
  • hydrogenuhličitan sodný

Ocet je skvělou náhradou čisticích chemikálií  , které jsou škodlivé pro životní prostředí a zdraví. Lze s ním vyčistit pračku, ledničku, kuchyňskou linku nebo dokonce mikrovlnky.

Nejprve nasypte 1 šálek jedlé sody do bubnu poblíž gumového těsnění. Poté spusťte prázdný prací cyklus a měli byste být schopni deodorizovat váš stroj. Pro dosažení nejlepších výsledků je nejlepší  nastavit pračku na 90°C , čímž se umyje nejen těsnění, ale i stroj.

vana na prádlo z bílého octa

Nalijte bílý ocet do vany na prádlo – Zdroj: spm

Do zásuvky na prací prostředek můžete také nalít směs  2 šálků bílého octa a ½ šálku vody   a poté aktivovat pračku pro prázdné praní. Když pračka dokončí mycí cyklus, připravte si homogenní směs vlažné vody a tekutého mýdla a poté namočte čistý hadřík, kterým otřete těsnění. Ujistěte se, že otřete všechny strany včetně mezer. 

Další metoda čištění těsnění pomocí bílého octa

Další tip na čištění je namočit houbu do bílého octa a poté vyčistit gumovým těsněním. Pokud jde o hůře přístupné části, použijte  k nim vatový tampon namočený v octě.

otřete těsnění pračky

Vyčistěte těsnění pračky – Zdroj: spm

Zanedbávat by se neměl ani záhyb spoje. Chcete-li jej vyčistit, vytáhněte jej směrem k sobě, poté vložte vatový tampon, abyste jej otřeli a odstranili  všechny nečistoty a zbytky, které tam jsou.  Samozřejmě vyčistěte celý spoj a také naplánujte nejeden vatový tampon.

Po dokončení čištění pokračujte v opláchnutí, abyste odstranili bílý ocet a zbavili stroj všech  zbývajících nečistot.  Chcete-li to provést, aktivujte cyklus prázdné vlažné vody nebo použijte funkci samočištění, pokud ji váš spotřebič má. Naposledy otřete těsnění hadříkem z mikrovlákna nebo jej nechte uschnout na vzduchu s dvířky pračky dokořán.

Jak zabránit tvorbě plísní na těsnění vaší pračky?

Abyste zabránili tvorbě plísní ve vaší pračce, stačí provést několik kroků:

  • Když pračku nepoužíváte, nechte dvířka pootevřená, aby mohl vzduch cirkulovat. Můžete to udělat i  hned po umytí
  • Jakmile mycí cyklus skončí, osušte dvířka, sklo a těsnění měkkým hadříkem.
  • Prádlo vyndejte hned po skončení praní
  • Vyhněte se nadměrnému používání pracích prostředků a  praní při nízkých teplotách. Tyto dva faktory přispívají k tvorbě stop plísně a vzniku gelovité nebo mastnoty podobné špíny.

Jak vidíte, čištění pračky musí projít i čištěním gumového těsnění, chcete-li se vyhnout nepříjemnostem způsobeným nepříjemnými pachy. Nejlepší je samozřejmě pračku pravidelně udržovat, aby se zvýšila její životnost.