Úklid kuchyně není jen čištění a odmašťování nádobí a spotřebičů. Prach, pára a mastnota se spojí a vytvoří zbytky na dřevěných stěnách a skříních. Tyto zbytky jsou obvykle lepkavé a může být dokonce obtížné je odstranit. Zjistěte, jak se během okamžiku zbavit všech kuchyňských nepořádků.

Stěny a nábytek ve vaší kuchyni mohou být také ovlivněny prachem a mastnotou při vaření. Stávají se tak lepkavými a ztrácejí lesk. K jejich účinnému čištění můžete použít bílý ocet.

Jak se v krátké době zbavit všech kuchyňských nečistot?

– Bílý ocet na čištění stěn a dřevěného nábytku v kuchyni

Bílý ocet je přírodní produkt, který díky své kyselosti dokáže vyčistit a odmastit všechny povrchy . Má také antibakteriální vlastnosti, které pomáhají dezinfikovat a neutralizovat nepříjemné pachy. Navíc dezinfekcí povrchů zabíjíte choroboplodné zárodky a zamezujete tvorbě plísní.

Vyčistěte kuchyňskou skříňku

Vyčistěte kuchyňskou linku – Zdroj: spm

– Dřevěné skříňky a zásuvky v kuchyni

V lahvičce s rozprašovačem smíchejte stejné díly vlažné vody a bílého octa a poté nastříkejte na váš dřevěný nábytek. Nechte několik minut působit a otřete skříňky a zásuvky hadříkem z mikrovlákna. Pokud je váš nábytek velmi znečištěný, můžete do roztoku přidat několik kapek prostředku na mytí nádobí. Nezapomeňte vyčistit i vnitřek skříní a zásuvek a otřete všechny povrchy vlhkým hadříkem z mikrovlákna , abyste odstranili stopy saponátu. Nábytek důkladně osušte čistým hadříkem. Všimněte si, že zásuvky můžete vyjmout, abyste je dokonale vyčistili a vysušili ve dřezu. Pořiďte si zubní kartáčekk uvolnění nečistot, které uvíznou v rozích.

Dřevěná kuchyňská skříňka

Dřevěná kuchyňská skříň – Zdroj: spm

K odstranění odolných skvrn, zejména těch od jídla, jako je čokoláda, můžete také použít sůl s bílým octem. Sůl je skutečně přírodní odstraňovač skvrn, který díky svému abrazivnímu účinku pomáhá překonat odolné skvrny. K tomu smíchejte bílý ocet s trochou soli, aby vznikla pasta. Naneste na znečištěná místa a vydrhněte měkkým zubním kartáčkem. Je vhodné jemně třít , aby nedošlo k poškrábání dřeva. Odstraňte pastu vlhkým ručníkem a osušte nábytek čistým ručníkem.

– Kuchyňské stěny

Bílý ocet 15

Bílý ocet – Zdroj: spm

Nejprve očistěte stěny hadříkem namočeným v tekutém mýdle, abyste odstranili co nejvíce mastnoty a nečistot. Poté zahřejte ¼ šálku bílého octa, namočte do tohoto roztoku utěrku z mikrovlákna a krouživými pohyby  čistěte nečistoty na stěnách . Navlhčete nový čistý hadřík vodou a přejeďte s ním po stěnách, abyste je opláchli. Poté všechny povrchy osušte čistým suchým hadříkem.

– Pro ostatní potahy kuchyňského nábytku

Vyčistěte kuchyňské skříňky

Čisté kuchyňské skříňky – Zdroj: spm

– laminovaný kuchyňský nábytek

Na tento typ nábytku můžete použít hadřík namočený v lihu. Účinná může být i mýdlová voda nebo bílý ocet. Další tip, proti zaschlým skvrnám: posypaný jedlou sodou, kterou potřete půlkou citronu, je to vysoce abrazivní roztok, který lze použít pouze v případě potřeby.

– Kuchyňské skříňky z melaminového dřeva

K čištění melaminového nábytku stačí namočit hadřík z mikrovlákna do teplé mýdlové vody. Pokud je ale váš nábytek hodně mastný, očistěte ho houbičkou namočenou ve směsi teplé vody a lihu. Nenechávejte směs dlouho sedět a nábytek rychle otřete. Opláchněte a dobře osušte. Všimněte si, že dobrých výsledků můžete dosáhnout také, pokud použijete bílý ocet nebo čističe oken.

Jak zabránit ušpinění kuchyňského nábytku?

Aby byl váš nábytek v dobrém stavu, na konci dne, po dokončení vaření, jej otřete. To vám umožní vyhnout se hromadění mastnoty a částic na dřevě. Pamatujte, že hadříky, které používáte k čištění, by měly být vlhké, protože přebytečná voda může poškodit dřevo. Proto je důležité nábytek po každém čištění důkladně vysušit. Nezapomeňte také rozprostřít savý papír uvnitř nábytku, abyste jej ochránili. Sávý papír budete muset pravidelně vyměňovat pouze tehdy, když se zašpiní. Pro větší estetiku můžete použít plastovou fólii, která je pouhým okem neviditelná.

Jen s bílým octem vyčistíte nábytek a mastné stěny vaší kuchyně aza pár minut je rozzáříte!