Je obnovení obsahu vašich filtrů, kapslí, kávovaru nebo perkolátoru dobrý nápad? Pointa v 10 otázkách.

Kávová sedlina chrání mšice: Pravda

Laurent Bourgeois, školkař, dosvědčuje: „Používáme ho přednostně na aromáty otevřeného terénu, které tyto zvířátka hodně přitahují, jako je pelyněk a pelyněk, zejména auron nebo arkebúza s citronovou vůní  (Artemisia abrotanum) . Posypeme jím povrch u paty rostliny, minimálně 20 až 25 cm široký (průměr talíře) a 5 mm silný, abychom vytvořili odpuzující mulč. Trvá několik měsíců. Poté jej obnovíme.”

Kávová sedlina působí na slimáky: Pravda

Kvůli hrubé struktuře prášku, která jim brání v klouzání, stejně jako dřevěný popel. Myslete na to u svých jahod (další doplňkové řešení: jehličí!). Trik však není neomylný. Markýza by měla také dopad na trajektorii  mravenců a útoky mrkvové mouchy, krtonožců a drátovcových červů.

Kávová sedlina je pro naše mazlíčky neškodná: Falešná

Pro naše čtyřnohé přátele je kofein toxický. Hodnota 8 c. káva by stačila na otravu kočky nebo malého psa. Obezřetnost je proto stále nutná u vašich společníků.

Kávová sedlina je hnojivo: Pravda/Nepravda

Výlisky obsahují dusík, měď, hořčík, fosfor a draslík. Říká se, že „oplodňuje zemi“. „Hnojit rostliny samo o sobě nestačí, ale poskytuje zajímavé stopové prvky,“ říká Laurent.

Kávová sedlina odstraňuje nepříjemný zápach z toalet: Pravda

Je to velmi jednoduché: dejte pět až šest lžic kávové sedliny do litru teplé vody. Dobře promíchejte, poté nalijte přípravek do toalety a nechte několik minut působit. Pak opláchněte!

Tato metoda eliminuje všechny nepříjemné pachy, které obvykle pocházejí z toalety.   Pro udržení výsledků to stačí každých deset až dvanáct dní.

Kávová sedlina zlepšuje Zemi: Pravda

Zesvětluje zemité směsi. Zapravením matoliny do zeminy vašich květináčů a květináčů připravené k použití zabráníte vytvoření pevné krusty na povrchu, zhutněné následným zaléváním. Díky matolinám pronikne dešťová nebo závlahová voda hlouběji, k srdci hrud. Vaše rostliny budou lépe hydratované, krásnější a odolnější vůči suchu.

Vápencové rostliny milují výlisky: Falešné

Rostliny z vápencové půdy milují výlisky. Jeho pH se blíží 6,2, „pokud přidáte příliš mnoho, okyselí půdu“, vysvětluje Christophe Savigny, řemeslný pražírna.

zahradní kávová sedlina

Kávová sedlina na zahradu – Zdroj: spm

Kávová sedlina je dobrá na kompost: Pravda

Jean-Marc Parra, školkař v Ah! The Flavour Farm.
Puristé tam umístí i ekologické hnědé papírové filtry.

kávová sedlina změkčuje ruce

Kávová sedlina změkčuje ruce – Zdroj: spm

Kávová sedlina dělá ruce měkčí: Pravda

Tento přírodní exfoliant umožňuje díky svým drobným zrnkám jemně obrousit pokožku, aby se odstranily zanesené stopy (země, zelené listy…). Pokud vyrábíte vlastní mýdla, zvažte přidání několika lžic do směsi olejů a sody.

Markýza brání zamrznutí země: Nepravda

Je to lidová víra. Fermentace nestačí k prohřátí půdy. Ale dobrá zpráva, Christophe Savigny nám říká, že: „Kávová zrna jsou obklopena pergamenem: pergamenem, druhem zeleninové placenty, která, pokud by zůstala kolem zrna během pražení, dala by kávě drsnou chuť. a téměř nepitelná. . Pergamen je tedy u nás eliminován systémem horkovzdušného proudu. Vyzvedáváme ji v samostatné místnosti. Naši přátelé zjišťují, že tyto páry rozprostřené jako koberec na zemi představují velmi účinný mulč, který udržuje vlhkost země a zabraňuje mrazu.“

Morálka: k mulčování proti chladu je mnohem lepší použít tento obal než  kávová sedlina  .

Všechny kávové sedliny jsou stejné: False

Jestliže „nejlepší káva je vždy ta, která byla právě namleta a rovnou vyrobena“ (Christophe má v této věci jasno), protože „nemůžeme zastavit její degradaci ani v kapslích“, je nepochybně nejlepší matolina ta, která pochází z kvalitní kávy bez přísad, jako jsou ty, díky kterým pěna. Ideálně organické pro puristy.

Do hry vstupuje také otázka ceny a doby zotavení: „Při 35 eurocentech (minimálně) za 5 gramů kávy v kapslích si to spočítejte. To vás stojí minimálně 70 eur za kilogram kávy! Pokud jde o práci s otevíráním kapslí řezačkou, abyste získali půdu, není jednodušší, když chcete recyklovat tento vzácný vedlejší produkt na zahradě, vrátit se ke starým dobrým strojům nebo papírovým filtrům?