Malý koberec, často hrubý a tlustý, rohožka se obvykle umisťuje u vchodu do domu nebo bytu, aby si před vstupem otřela nohy. Existují všechny druhy, různé velikosti, barvy nebo personalizované. Jeho primárním účelem je shromažďovat nečistoty na podrážkách bot, aby se nedostaly do interiéru domova. Takže nevyhnutelně neustále šlape a hromadí spoustu prachu. Ale myšlenkou není mít černou, špinavou a odpudivou rohožku.

Je proto nezbytné ji pravidelně udržovat, aby se vypudily všechny bakterie, které ukládá. Chcete vyčistit rohožku bez použití chemie? Zde je několik velmi účinných přírodních prostředků, které se postarají o to, aby vaše vstupní rohož vypadala jako nová!

Rohožka z kokosového vlákna

rohožka

Rohožka – Zdroj: spm

Nejoblíbenější jsou rohožky vyrobené z kokosového vlákna, rostlinného vlákna, které odolává sešlapání a snadno se nepoškodí.

Před čištěním těchto rohožek vždy doporučujeme je energicky očistit a pokud možno vysát, abyste odstranili přebytečné nečistoty, které se uvnitř usadily.

Nyní se podívejme, jaké ingredience k čištění použít!

Sůl a bílý ocet

Nejúčinnějším způsobem čištění rohoží je použití hrubé soli, která má schopnost absorbovat i ty nejodolnější nečistoty. Začněte tím, že posypete rohožku hrubou solí: ujistěte se, že je pokryta celá plocha.

Poté přidejte vodu a sklenici bílého octa do kbelíku a ponořte do něj kartáč. Navlhčeným mopem přejeďte po rohožce a s trochou tuku na lokty vydrhněte, dokud se sůl  a nečistoty nahromaděné mezi vlákny neodstraní.

Poté opláchněte pouze vodou a před dalším použitím vysušte na slunci. Doporučujeme zajistit úplné vyschnutí, aby se zabránilo rozvoji plísní a hub.

PS: Odmašťovač, antibakteriální a deodorant, bílý ocet je ideální na čištění vaší rohožky. Rychle ho vydezinfikuje a vrátí mu původní vzhled.

Prášek do pečiva

pečicí rohožka

Jedlá soda – Zdroj: spm

Jako náhrada soli a bílého octa je dokonalá alternativa jedlé sody: tato složka má vynikající čisticí, antiseptické a skvrny odstraňující vlastnosti s mírným abrazivním účinkem. Jako bonus, protože rohožka často uvolňuje nepříjemné pachy, tento bílý prášek je rychle neutralizuje tím, že je přirozeně absorbuje.

Stačí posypat rohožku jedlou sodou a nechat ji několik hodin odležet a poté ji vysát smetákem nebo vysavačem. Poté opláchněte vodou a octem  a nechte uschnout. Doporučujeme používat tento tip i na sucho bez oplachování, alespoň jednou za měsíc, aby se nečistoty příliš nehromadily.

Poznámka: Pamatujte, že rohožka z kokosových vláken by se nikdy neměla prát v pračce, protože by se mohla snadno poškodit.

Gumová rohožka

gumová rohožka

Gumová rohožka – Zdroj: spm

Gumová rohožka je méně jemná, měkčí a snadněji se čistí. Doporučujeme jej nejprve očistit trochou vody a smetákem, abyste odstranili přebytečné nečistoty, poté pokračujte v čištění.

Marseillské mýdlo

Vždy tak oblíbené Marseillské mýdlo je známé jako velmi účinná ekologická přísada k odmaštění všech povrchů, a to velmi šetrným způsobem.

Chcete-li rohožku vyprat, naplňte umyvadlo vodou a přidejte asi 3 polévkové lžíce marseillského mýdla . Nechte dobře rozpustit, poté ponořte gumovou rohožku do umyvadla a nechte chvíli máčet. Poté vezměte kartáč nebo kartáč na staré oblečení a vydrhněte jím povrch rohožky, abyste odstranili povrchové nečistoty. Nakonec jej stačí opláchnout vodou a nechat uschnout na slunném místě. Bude dokonale čistý a zbavený všech nečistot!

Bílý ocet a jedlá soda

Pokud hledáte ideální kombinaci pro čištění vstupní rohožky, vsaďte na duo bílý ocet a jedlá soda. Pokud jsou velmi účinné samostatně, společně budou impozantní, aby mu nabídly dokonalou čistotu!

Tyto dva všestranné produkty způsobují reakci, která odstraňuje a dezinfikuje i ty nejodolnější nečistoty.

Do kbelíku s vodou nasypte 4 lžíce jedlé sody a asi 200 ml bílého octa. Poté gumovou rohožku namočte alespoň na půl hodiny, poté použijte starý kartáč a energicky vydrhněte, abyste odstranili veškeré usazené nečistoty. Nakonec opláchněte a nechte uschnout. Vaše rohožka bude čistá a lesklá!

Poznámka

I když jsou tyto prostředky jemné a nešetrné, je stále důležité kontrolovat štítky na praní, abyste se ujistili, že uvedené přísady nezpůsobují žádnou škodu.