Arum etiopský (neboli áron bílý), z vědeckého názvu Zantedeschia aethiopica, je vytrvalá rostlina se stálezelenými listy. Na rozdíl od toho, co její název napovídá, tato rostlina pochází z Jižní Afriky. Jeho velké ozdobné listy se používají ke zdobení kostelů a ke skládání svatebních kytic. Arum se snadno udržuje, lze jej velmi dobře použít jako pokojovou rostlinu. Zjistěte, jak se o něj starat, aby kvetl a nikdy neuvadl.

Arum, nazývaný také květ gannetu, Calla nebo arum Lily, je rostlina z čeledi Araceae. Jeho dekorativní květy v podobě kornoutu se nazývají spathes, v jejichž srdci vyrůstá žlutý spadix. Arum je ideální pro skládání kytic, zdobení terasy a balkonu nebo jednoduše pro vnesení exotického nádechu do vašeho interiéru. 

arum etiopie

Arum etiopský – Zdroj: spm

Jak zasadit Ethiopia Arum?

Arum lze zasadit do země, do květináče, květináče, ale i do vody. Je  to skutečně polovodní rostlina  , kterou lze velmi dobře vysadit v blízkosti rybníka nebo potoka.

Chcete-li arum zasadit do květináče, umístěte na dno nádoby vrstvu hliněných oblázků nebo štěrku,  abyste podpořili odvodnění . Poté si připravte půdu. Za tímto účelem jej smíchejte ve stejných částech s pískem a kokosovými vlákny. Poté umístěte 5 cm vrstvu této zeminy na dno květináče a  na povrch položte oddenek arum.  Všimněte si, že arum je exotická oddenková rostlina. Posledně jmenovaný je podzemní stonek, který každoročně produkuje vzdušné kořeny a stonky. Tento orgán také umožňuje ukládat živiny nezbytné pro přežití rostliny.

Po zasazení oddenek zasypte zeminou a jemně udusejte. Zalévejte svou plantáž, protože áron má rád vlhkost. Všimněte si,  že ideální doba pro výsadbu oddenku je podzim. Poté mějte hrnec na světlém místě.

Jak se starat o etiopský arum?

  • Výstava arum Etiopie

Arum potřebuje mírné vystavení slunci, ale ocení  i pobyt v polostínu.

  • Zalévání arumu etiopského

Arum velmi oceňuje vodu. Pokud je půda suchá,  nekvete.  Zeminu zalijte, jakmile vyschne.

Po odkvětu, tedy v létě, zálivku omezte a přestaňte zalévat  , jakmile listy uvadnou.  Arum poté vstoupí do období klidu. To trvá nejméně dva měsíce, během kterých musíte přerušit veškerý příjem vody. Po těchto dvou měsících zavlažování postupně obnovujte.

  • Zalévání a hnojivo k oplodnění etiopského arumu

Během květu rostlinu každý týden   přihnojujte tekutým hnojivem  . Po odkvětu  zastavte všechna hnojiva  a přesaďte rostlinu. Poté jej vyneste ven, abyste jej vystavili slunci.

Když se vegetace obnoví, tj. v září, vložte květináč dovnitř a uchovávejte jej na chladném místě při teplotě mezi 10 a 13 °C po dobu 3 měsíců. Po uplynutí této doby umístěte květináč do teplé místnosti  , abyste stimulovali kvetení.

  • Propagace arumu etiopského

Množení arum se provádí dělením oddenku nebo výsevem

  • Dělení oddenku:  Na jaře vyndejte z rostliny pahýl a rozdělte ho na 2 nebo 3 pomocí  čistého, dezinfikovaného rýče.  Pak bez prodlení zasaďte velké úlomky oddenku, které jste odebrali. Všimněte si, že tříska odkazuje  na fragment stonku rostliny ,  který je obdařen kořeny a který je znovu zasazen, aby se získala nová rostlina. Pokud jde o pahýl, označuje podzemní část stonku, pohřbenou v zemi.
  • Výsev  : Rozmnožování áronu výsevem  je méně snadné než dělením oddenku.  Chcete-li to provést, zasejte semena vaší rostliny do vlhké zeminy a udržujte nádobu vystavenou světlu. Klíčení může nastat po 1 nebo 3 měsících.
  • Paraziti obávaní etiopským arumem

Škůdci  , kterých se áron obává, jsou mšice a třásněnky. Nepřehnojujte svou rostlinu, aby nedošlo k napadení mšicemi. Pokud jde o třásněnky, tento hmyz se vyvíjí  , když je prostředí suché.  Arum proto nezapomeňte dobře zalít, abyste tyto škůdce odpudili. V případě infekce listy hojně navlhčete a  postříkejte odvarem z česneku.

arum etiopie1

Arum z Etiopie – Zdroj: spm

Jak ochránit arum etiopský v zimě před mrazem?

Aby vaše rostlina vydržela dlouho a těšila se z krásného kvetení, je důležité ji chránit před chladem.

Od prvních mrazíků  sestřihněte rostlinu nakrátko. K tomu ale počkejte, až listy úplně zežloutnou. Právě z jeho listů si áron  doplňuje zásoby pro další kvetení.

Zakryjte pařez arum vrstvou mulče, abyste chránili oddenky. Jako mulč můžete zvolit odumřelé listí, kapradiny nebo lněná stébla.

Druh Darum

Druh arum – Zdroj: spm

Vedle bíle zbarveného arumu etiopského existují další odrůdy arumu s barevnými špicemi. Ty mohou být různých barev, růžové, červené, oranžové nebo i žluté, ideální pro rozzáření vašeho interiéru během kvetení.