Vlhkost způsobuje plísňové skvrny na stěnách domu, ale nejen. Oblečení může také poškodit vlhkost. S vědomím, že zdraví a opatrnost musí mít přednost, není třeba vyhazovat oblečení potřísněné různými vlhkostními faktory. Místo toho se můžete naučit jednoduchý trik, jak je vyčistit a odstranit skvrny od plísní z vašich textilií.

Plísně se množí především v chladných obdobích a na zvláště vlhkých místech, jako je koupelna. Čím méně vzduchu cirkuluje v místnosti, tím více to přispívá k jejich vzhledu v domě. Šatní skříň není výjimkou z tohoto procesu, takže zde je návod, jak tuto nepříjemnost překonat.

koš na prádlo

Koš na prádlo – Zdroj: spm

Jak odstranit plísňové skvrny z oblečení?

Naštěstí existuje několik technik, jak stopy vlhkosti překonat. Jedním z nich je použití cukru jako odstraňovače skvrn.

Co budete potřebovat:

 • 1 litr bílého octa
 • 1 sklenici cukru
 • Velká mísa
 • Trochu vody

Než budete pokračovat podle pokynů, nejprve vyzkoušejte roztok na kousku látky, kterou nepoužíváte, abyste zjistili , zda se nezbarví. Ale recept bude ve většině případů fungovat.

Namočte své plesnivé oblečení do umyvadla naplněného vodou a poté je zalijte směsí bílého octa a cukru podle výše uvedeného množství . Nechte přísady několik minut působit a poté před praním v pračce opláchněte.

Vězte také, že vlhkosti a plísní se doma zbavíte pokojovými rostlinami.

Jak poznat příznaky plísně?

Jedním z prvních příznaků, že je vaše oblečení potřísněné plísní , je silný nepříjemný zápach, který z něj může vycházet . Pokud jde o jejich vzhled, výtrusy mají obecně černou nebo zelenou barvu, ale mohou také získat načervenalou nebo oranžovou barvu. Toto kritérium závisí také na původním faktoru jejich vzhledu. Pokud vás navíc pokaždé, když se oblékáte, teče z nosu, svědí vás oči nebo kýcháte, je možné, že jde o ty pověstné houby. Ještě horší je, že pokud se vaše pokožka dostane do kontaktu s plísní, může dojít ke kožní reakci.

Další spolehlivé tipy pro odstraňování skvrn od plísní

– Citronová šťáva a sůl, abyste se zbavili plísně

Citrón

Citron – Zdroj: spm

Kromě toho, že citron pomáhá vybělit bílé prádlo, je jedním z nejlepších způsobů, jak uvolnit plíseň. Zkombinováním se solí získáte jeden z nejlepších ekologických odstraňovačů skvrn, protože dokáže odstranit špínu a sebemenší skvrnu špíny.

Co budete potřebovat:

 • 2 litry vody
 • Marseillské mýdlo
 • Citronová šťáva
 • Půl šálku hrubé soli

Do umyvadla nalijte 2 litry čisté vody, přidejte citronovou šťávu, práškové nebo tekuté marseillské mýdlo a sůl. Mýdlovou vodu vydatně promíchejte a poté do roztoku namočte prádlo . Nechte působit 1 hodinu nebo déle, poté opláchněte a nechte uschnout na slunci.

– Hydrogenuhličitan sodný pro odstranění plísní

Bikarbonátový prášek

Bikarbonátový prášek – Zdroj: spm

Použití jedlé sody je dobrý způsob , jak vybělit a zbavit zápachu oblečení ,

ale také na něm skvrny. A stranou nezůstává ani plíseň.

Co budete potřebovat:

 • ½ šálku tekutého černého mýdla
 • 3 lžíce jedlé sody
 • Nádrž s vodou

Do mísy s vodou nalijte černé mýdlo, nechte oblečení nasáknout, než posypete 3 lžícemi jedlé sody. Čistič nechte působit 20 minut, poté vložte ošetřené prádlo do pračky.

– Peroxid vodíku k odstranění plísní

Co se týče eradikace plísní, velmi účinný je peroxid vodíku, běžněji známý jako peroxid vodíku. Kromě toho, že likviduje bakterie, je také výborným dezinfekčním prostředkem . Pořiďte si tedy 3% peroxid vodíku, nalijte ho do spreje a poté vydatně nastříkejte přímo na potřísněnou část oděvu. Nejlepších výsledků dosáhnete na obou stranách oblečení. Poté nechte přípravek asi 10 minut působit a poté vyperte v pračce.