Povrchy koupelen jsou živnou půdou pro růst plísní. Mezi dlaždicemi, spárovací hmotou nebo dokonce sprchovými a vanovými závěsy se usazuje vlhkost a vytváří nevzhledné skvrny, které není vždy snadné odstranit. Nevadí, stačí se rozhodnout pro správné metody, jak se toho zbavit. Zde jsou.

Koupelna je místnost často vystavená dvojici tepla a vlhkosti. A kdo říká vlhkost, říká plíseň. Navrhujeme přírodní řešení, která vyžadují krátký čas na provedení, než se projeví jejich plný potenciál v boji proti nepříjemnostem vlhkosti, a to bez  chemikálií nebo bělidel.

Kromě jejich nevzhledného vzhledu, který by jediný z nás motivoval k úklidu i ty nejlínější z nás, se plíseň může šířit dál. To ale není vše, jelikož tento projev vlhkosti ohrožuje i zdraví. Způsobuje alergie, dýchací potíže, a proto zhoršuje příznaky astmatiků a alergických lidí.

černé skvrny plíseň

Černé skvrny plísně na spojích vany – Zdroj: spm

Jak se zbavit koupelnové plísně?

– Odstraňte plísně ve sprchových koutech, vaně a obkladech

Co budete potřebovat:

  • Půl litru vody
  • 200 cl citronové šťávy
  • 4 lžíce jedlé sody
  • 250 cl bílého octa

Instrukce

V misce smíchejte bílý ocet, vodu a citronovou šťávu. Tuto směs dobře promíchejte a namočte do ní utěrku z mikrovlákna, poté aplikujte  roztok na stopy plísně bez tření  , aby se zabránilo podpoře rozpínání spor a tím zhoršení situace. Nechte působit 20 minut a poté opláchněte čistou vodou, než přejdete k dalšímu kroku.

Nyní, když se vám podařilo povrch vydezinfikovat citronem a octem, naneste pastu z jedlé sody, kterou složíte s hrnkem tohoto bílého prášku a trochou vody. Používejte zubní kartáček s tuhými štětinami k čištění potřísněných oblastí, včetně spojů dlaždic a rohů. Poté nechte 1 hodinu stát.

skvrny vlhké spáry dlaždic

Vlhká místa na spárách dlaždic – Zdroj: spm

Ošetřené plochy stačí pouze opláchnout, aniž byste zanedbávali ostatní omyvatelné plochy. Chcete-li to provést, postříkejte horkou vodou, abyste odstranili zbytky  , a poté nechte povrchy uschnout. Nutno podotknout, že nejlepší je místnost větrat, pokud máte okno nebo uvažovat o odvlhčovači. Pokud to považujete za nutné, neváhejte proces proti plísním zopakovat.

Vlhkost a plísně jsou také součástí těchto problémů, které lze rychle vyřešit pomocí všudypřítomné přísady v kuchyni  , kterou není nikdo jiný než hrubá sůl.

– Zbavte se plísní na sprchových závěsech

skvrny od vlhkosti sprchového závěsu

Vlhké skvrny na sprchovém závěsu – Zdroj: spm

Ať už máte látkové nebo plastové sprchové závěsy, následků vlhkosti nebudou ušetřeny. V tomto případě budete muset do procesu čištění zapojit pračku. Chcete-li to provést, vložte sprchové závěsy do pračky a zapněte jemný cyklus. Během pracího cyklu nasypte do zásuvky na prací prostředek směs jedlé sody a domácího pracího   prostředku a poté během máchání přidejte trochu bílého octa. Přeskočte cyklus odstřeďování a nechte prádlo uschnout na vzduchu.

čistý sprchový závěs

Čistý sprchový závěs – Zdroj: spm

Jak zabránit výskytu plísní v koupelně?

Protože plíseň je důsledkem přítomnosti vlhkosti ,  jedním z nejlepších reflexů je po použití vysušit dlaždice, sprchový závěs a sprchový kout. Jak již bylo zmíněno výše, ventilace také umožní odsávání horkých výparů místo toho, aby je nechaly vznášet se ve vzduchu místnosti, a tím ohrozily povrchy. Zaručíte tak  snadnější cirkulaci vzduchu. Tyto povrchy můžete také vysušit hadříkem z mikrovlákna, abyste odstranili přebytečnou vlhkost.

Abyste tato řešení využili na maximum, je zde klíčové  provádět pravidelné čištění  a používat správná gesta, abyste tyto nevzhledné skvrny už nikdy nemuseli řešit.