Čtení štítku oděvu před praním je zásadní krok, který je však často přehlížen. Umožňuje nám vyhnout se incidentům, jako je oděv, který vybledne, nebo ještě hůře, který se srazí. Špatně vyprané prádlo může poškodit vlákna vašeho oděvu a srazit ho. Pokud se vám to stane, nepropadejte panice! Stále můžete zachránit svůj oděv. Zjistit jak.

Některé oděvy vyrobené z přírodních vláken, jako je vlna nebo bavlna, jsou náchylnější ke sražení během praní v pračce. Díky těmto jednoduchým tipům je však možné zjistit původní velikost vašeho oděvu.

Proč se oblečení sráží?

Nejprve je třeba si ujasnit, že srážení prádla nezpůsobuje samotné praní, ale spíše odstřeďování a sušení. Ve skutečnosti se při praní v pračce  jejich vlákna vlivem horké vody uvolňují. Tato stejná vlákna se během cyklu odstřeďování znovu napnou. Na druhou stranu dokážou stáhnout natolik, že se oděv srazí.

Jak obnovit oděv, který se srazil?

  • Namočte oděv do kondicionéru

Chcete-li obnovit svůj scvrklý oděv, můžete použít kondicionér. Ten umožňuje  uvolnit vlákna oděvu bez jejich poškození. K tomu naplňte umyvadlo vlažnou vodou a přidejte dvě lžíce kondicionéru. Ponořte svůj scvrklý oděv do umyvadla, míchejte, dokud se neobjeví malé bublinky, a nechte 30 minut až hodinu sedět. Poté oděv lehce vyždímejte, abyste jej vyždímali. Neoplachujte, aby  kondicionér více působil. Po odstranění přebytečné vody oděv natáhněte a položte na osušku. Poté jej omotejte kolem oblečení, aby uschlo. Ten nechte uvnitř ručníku maximálně 10 minut, protože musí zůstat trochu vlhký. Pokud totiž úplně zaschne,  těžko ho roztáhnete.  Nakonec položte oděv na další suchý ručník a natáhněte jej na obě strany, aby se oděv vrátil do původní velikosti. Položte jej naplocho na ručník a položte na knihy nebo těžké předměty  , aby se udrželo natažení. Nechte svůj oděv takto, dokud nezaschne.

vyhrnout oděv

Zabalte oděv do ručníku – Zdroj: spm

Všimněte si, že kondicionér můžete nahradit  dětským šamponem.  Šampon nebo kondicionér také nebudete muset oplachovat, ale pokud vám vadí vzhled vašeho oděvu,  můžete jej vyprat ručně. Tento trik je účinný pro oděvy z kašmíru, bavlny nebo syntetických vláken.

  • Na vlněné oblečení použijte bílý ocet nebo aviváž
vlněné svetry

Vlněné svetry – Zdroj: spm

Bílý ocet, velmi oblíbený v péči o domácnost a prádlo, je účinný  při obnově   scvrklého vlněného svetru .  Chcete-li to provést, naplňte umyvadlo teplou vodou a bílým octem ve stejných dílech a namočte v ní svůj oděv alespoň na 12 hodin. Poté jej opláchněte studenou vodou a zavěste svisle na ramínko, aniž byste jej ždímali, aby se vysušil. Váha vody tedy  uvolní vlákna oděvu  a umožní mu obnovit původní velikost.

Dalším trikem je použití aviváže. Chcete-li to provést, nalijte láhev aviváže do umyvadla s vlažnou vodou a ponořte do ní svůj oděv. Nechte celý den odpočívat, opláchněte a  nechte uschnout bez ždímání.

  • Použijte teplo žehličky k obnovení lehkého oděvu
vyžehlit košili

Žehlení košile – Zdroj: spm

Abyste zachránili svou tenkou halenku nebo scvrklé tričko, můžete je vyžehlit . Vložte žehličku dovnitř oděvu, aby se tam rozptýlilo teplo, a natáhněte ji dolů. Teplo umožní vašemu oděvu, aby se postupně vrátil do původní velikosti. 

 Jak zabránit srážení prádla během praní?

Abyste si zachovali velikost svého oděvu, je důležité si před prvním praním přečíst jeho štítek, aby bylo prádlo úspěšně  a bez problémů vypráno. Obsahuje informace o typu cyklu odstřeďování a správné teplotě.

Nezapomeňte také prát oblečení ve vlažné vodě místo horké vody. Ta má totiž také svůj díl odpovědnosti za srážlivost oděvů,  protože při praní uvolňuje vlákna. Vyvarujte se také sušení oblečení v sušičce. Teplo uvolněné během sušení může značně napnout vlákna vašeho oděvu a způsobit jeho smrštění.

Tyto úžasné triky usnadňují vrácení scvrknutého oděvu po průchodu pračkou, bez ohledu na to, o jakou látku se jedná.