Hnojiv, která si můžete vyrobit sami, je více, než si dokážete představit, a mají jen výhody! Objevte jednoduché, účinné a přírodní recepty pro velkolepou zahradu.

Dělat si vlastní hnojiva je módní nápad: je to chytré, ekonomické a především ekologické. Samozřejmě syntetická hnojiva (minerální nebo chemická hnojiva) jsou zodpovědná za různé druhy znečištění při jejich výrobě a použití. Ale především nemá smysl kupovat hnojivo, když máte na zahradě vše po ruce, i to nejmenší. Živiny spotřebované kulturními rostlinami lze v našem každodenním životě nalézt mnoha způsoby. Nic to nestojí a pro rostliny je to skutečný přínos, protože domácí hnojiva mají výhodu: vytvářejí málo nedostatků, sama o sobě obsahují stopové prvky, tyto látky, které rostliny potřebují v nepatrném množství.

Existuje několik přírodních hnojiv

Domácí hnojiva mohou mít mnoho podob. Kompost a extrakty (kejda, macerace atd.) jsou dva hlavní, ale existují i ​​​​jiné. Pokud máte možnost nasbírat mořské řasy od obchodníka s rybami (stále vzácnější příležitost) nebo hnůj z klubu poníků či farmy, můžete dělat spoustu věcí. Ostatní organický odpad, jako jsou zbytky z lisování moštových jablek, peří získané od chovatelů drůbeže, zbytky z mlácení obilnin (otruby, plevy)… to vše jsou zdroje, které by neměly být přehlíženy. Zkrátka procházejte, rozhlížejte se kolem sebe: toto ideální a bezplatné hnojivo jistě čeká právě na vás!

Přírodní citrusové hnojivo

Pomerančová a citronová šťáva působí blahodárně na rostliny, a to díky obsaženým minerálům a vitamínům.

Zalít květiny

Zalévání rostlin – Zdroj: spm

Pro přípravu směsi, která podporuje růst rostlin, jednoduše smíchejte 1 lžičku vymačkané pomerančové šťávy s 1 litrem studené vody. Vzniklou tekutinou pak nastříkejte listy rostlin .

zalévání hrnkových rostlin

Zalévání rostliny v květináči – Zdroj: spm

Totéž platí pro míchání s citronovou šťávou .

rostliny citronové šťávy

Citronová šťáva pro rostliny – Zdroj: spm

Tyto směsi lze také použít k zalévání substrátu rostlin v květináčích.

U zdravých rostlin se doporučuje zalévat jednou za tři týdny, u křehkých rostlin jednou týdně.

Dobré orientační body

  • Hnojiva pro kutily spadají do kategorie organických. Jedná se o slabá hnojiva (ve srovnání se syntetickými hnojivy), která se však svým složením přizpůsobí prakticky všem plodinám.
  • Nejlepší čas na přípravu vlastních hnojiv je na podzim, aby se materiály v zimě rozložily, ale můžete je dělat i v kterémkoli ročním období.
  • Ať už je vaše zahrada jakákoli, myslete ve velkém. Rozkladem organické hmoty ztrácejí domácí hnojiva velkou část svého původního objemu. Na začátek si tedy naplánujte velké množství, protože nakonec dostanete jen necelých 10 % tohoto objemu, nebo dokonce 30krát méně!