Některé zbytky potravin, které běžně vyhazujeme a vyhodíme, jsou velmi bohatým zdrojem draslíku a vápníku a lze je využít k přípravě organických hnojiv pro naše rostliny .

Existuje mnoho způsobů, jak připravit organická hnojiva pro rostliny , ai když je možné je koupit již hotová, domácí výroba nám ušetří spoustu peněz a prospěje životnímu prostředí tím, že produkuje méně odpadu.

Pokud si chcete vyzkoušet přípravu organických hnojiv , aby vaše rostliny lépe rostly a stimulovaly kvetení, níže uvádíme 5 levných a velmi jednoduchých metod.

1. Organické hnojivo na banánovou slupku

Banánová slupka je velmi bohatá na draslík, esenciální minerál, který je spolu s dusíkem jednou z nejdůležitějších živin pro rostliny. Hraje zásadní roli ve fotosyntéze a při tvorbě odolných tkání.

Draslík navíc pomáhá revitalizovat rostliny, když kvetení klesá.

Banán nakrájejte na několik kousků a vařte je asi 15 minut. Nechte vychladnout, přefiltrujte a nalijte do lahvičky s rozprašovacím difuzérem. Organické hnojivo postříkejte kolem rostliny.

2. Hnojivo s jablečným octem

Kyselina octová v jablečném octu pomáhá hnojit rostliny, které potřebují kyselou půdu. Absorpce jeho živin pomáhá rostlině lépe růst a zabraňuje vysychání listů.

Přidejte lžíci jablečného octa do vody, kterou používáte k zalévání rostlin. Aplikaci opakujte alespoň jednou za měsíc.

3. Organické hnojivo se skořápkami vajec

Vaječné skořápky patří k nejpoužívanějším surovinám pro přípravu přírodních hnojiv. Jsou bohaté na vápník, zabraňují hnilobě rostlin a jsou zvláště užitečné na rajčatech, paprikách a lilku.

Rozdrťte několik skořápek a vložte je přímo do zeminy. Můžete je také rozdrtit na prášek.

4. Organické hnojivo s popelem

Toto hnojivo je trochu náročnější na přípravu, ale je jedním z nejúčinnějších pro povzbuzení dozrávání květin a plodů.

Popel obsahuje vysoké množství draslíku a fosforu, což jsou základní živiny pro růst rostlin. Má také repelentní vlastnosti proti mravencům a jinému hmyzu.

Zřeďte trochu dřevěného popela ve vodě a poté nalijte tekutinu do rostlinné půdy. Popel můžete rozložit i na půdu, ale ve vzdálenosti 2-3 centimetrů od stonku.

5. Přírodní hnojivo s mořskými řasami

Lze je nalézt ve specializovaných obchodech a jsou k dispozici čerstvé i sušené: řasy obsahují silné stopové prvky, které stimulují růst a kvetení rostlin.

Nakrájejte trochu mořských řas a dejte je do vody asi na 2-3 týdny, poté použijte tekutinu k navlhčení rostlinné půdy.