Orchideje jsou vášní, kterou sdílí mnoho z nás, a není se čemu divit. Tyto nádherné rostliny nám dávají jedny z nejkrásnějších květin v přírodě s nejrozmanitějšími tvary a barvami. Mají však malou nevýhodu: jsou opravdu drahé.

Málokdo však ví, že orchideje lze množit i doma , a to dodržením přesných, ale velmi jednoduchých postupů. Výhodné způsoby zahrnují množení řízkováním, setím, dělením rostliny a množením stonkem.

Samotný list orchideje není pro množení vhodný. Nejsou na něm žádné růstové body, které by mohly dát život novým kořenům. Z tohoto důvodu bude nutné vzít list s malým kouskem kmene.

Než začnete množit orchidej z listu , připravte si potřebné nástroje. Potřebujete ostré, sterilizované zahradní nůžky, plastovou nádobu, filtrovanou vodu a následující hnojiva: zakořeňovací prostředek, trochu aktivního uhlí a směs cytokinů a kyseliny jantarové.

Proces množení orchideje z listu je jedním z nejsložitějších a časově nejnáročnějších: vývoj kořenů může trvat déle než rok.

List , který se má množit, musí být odebrán ze zdravé dospělé rostliny. Nůžkami odstřihněte list a kus kmene a nechte 8 hodin zaschnout.

Dále nalijte na list a kus kmene trochu kořenového prostředku. Rozpusťte trochu aktivního uhlí ve vodě a do roztoku vložte list a stonek. Krček výhonku musí být zcela ponořen ve vodě.

Před zasazením orchideje na půdu v ​​květináči zkontrolujte, zda se na ní nenacházejí známky plísně nebo shnilé kousky rostliny.