Orchideje bezesporu patří mezi nejkrásnější a nejoceňovanější květiny na světě. Díky rozmanitým barvám a tvarům dodávají tropický nádech všem prostředím.

Orchideje jsou však stejně krásné, jako je obtížné je přimět k tomu, aby vykvetly nebo znovu vykvetly. Jedná se o velmi křehké a citlivé rostliny, které potřebují adekvátní péči, která musí být aplikována bezchybně.

To samé se vždy stane, když si přineseme orchideje domů: jakmile květy opadnou, už nikdy nevyrostou . Rostlina může žít roky bez opětovného kvetení.

Pokud se však najdou vhodné podmínky a čas, mohou orchideje znovu vzkvétat . Obecně je třeba pamatovat na to, že orchideje nesnášejí přímé slunce ani vnější prostředí, kde může teplota klesnout pod 15°C nebo nad 30°C.

Hledejte místo se spoustou světla . Orchideje milují světlé prostředí, ale nesnášejí přímé vystavení slunci. Pokud se chová uvnitř, nejlepší místo je blízko okna, nejlépe na sever nebo severovýchod.

Vlhkost půdy . Orchideje se prodávají se substrátem z borové kůry, protože jejich kořeny potřebují maximální drenáž a minimální přemokření. Jsou to rostliny tropických dřevin, které rostou na stromech a živí se vlhkostí mlhy po deštích. Orchideje potřebují vlhký, ale ne mokrý substrát.

Správné hnojivo . Orchideje potřebují specifické hnojivo, které lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Bez hnojiva je kvetení nepravděpodobné.

Orchideje, které se kupují, téměř vždy pocházejí ze skleníků a jsou již hojně hnojeny. Po pár měsících bychom však měli začít přilévat hnojivo.

Přiměřený teplotní kontrast . Orchideje potřebují vynikající teplotní kontrast v týdnech před příchodem jara. Tento kontrast je asi 10 °C mezi nočním minimem a denním maximem. Jedním ze způsobů, jak zajistit tento kontrast, je umístit rostlinu během březnových nocí poblíž okna orientovaného na sever a v každém případě mimo topení.

Přes den se však dá přemístit na místo, kde může přijímat světlo a teplo. Tento faktor je nezbytný pro stimulaci kvetení orchidejí.