Muškáty patří mezi oblíbené a vyhledávané rostliny. Při správné péči nám dávají krásné a velmi barevné květy. Určitě jste viděli balkony plné kvetoucích muškátů a možná se divili, proč vaše muškátová rostlina nekvete stejně.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč muškáty přestanou kvést, je jejich vystavení velmi nízkým teplotám, mrazu nebo větru. Muškáty by měly být chráněny umístěním uvnitř během nejchladnějších dnů. Ale to není jediná příčina , proč vaše muškáty nekvetou : níže uvádíme několik triků.

Umístěte je na místo se světlem

Tyto krásné rostliny nemohou kvést, pokud nedostanou správné množství přirozeného světla, tj. slunečního světla. Světlo doma, to umělé, není dostatečně intenzivní, aby stimulovalo růst muškátů. Ale pozor: muškáty nedávejte na přímé slunce, pokud jsou ve stinném prostředí, mohly by utrpět drastickou změnou a uhynout.

To znamená, že je důležité vědět, že muškáty mohou kvést i v polostínu (ne v úplném stínu), takže se nenechte odradit, pokud bydlíte v bytě, který není dostatečně vystaven slunečním paprskům.

Dejte rostlině správný prostor k růstu

Když si pelargónii koupíme a přineseme si ji domů, musíme předpokládat, že byla velmi dlouho ve stejném květináči. Právě z tohoto důvodu je vhodné rostlinu přesadit do většího květináče, aby kořeny získaly správný prostor a možnost získat živiny z většího množství půdy.

Jak rostou, je třeba rostliny přesadit do větších květináčů, jinak rostlina nekvete nebo dokonce odumře.

Hnojte své muškáty

Pokud máte muškáty vysazené v květináčích, doporučuje se je na jaře a v létě přihnojit. Jakmile dosáhnou své maximální velikosti (muškáty jsou relativně malé rostliny), nebude již nutné je přesazovat a právě z tohoto důvodu potřebují hnojení, které může být:

  • organické hnojivo : můžete si vybrat jakýkoli kompost, humus, guano, hnůj, vaječné nebo banánové skořápky. Na každou rostlinu stačí hrst;
  • chemická hnojiva : aby vaše muškáty kvetly, můžete se rozhodnout pro hnojiva vyrobená speciálně pro tento typ rostlin.

Zalévejte pouze tehdy, když je to opravdu nutné

Může se to zdát jako obecná rada, ale dopřát rostlině pelargónie správné množství vody je nezbytné pro její kvetení. Řízení frekvence zavlažování není snadné: je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, jako je klima oblasti, kde žijete, typ půdy nebo velikost květináče.

Muškáty nemají rády úplně suchou půdu, ale nadměrně vlhká půda by je mohla trvale poškodit. Vrstva ornice rychle vysychá, zatímco ta nejblíže ke kořenům zůstává delší dobu mokrá.

Z tohoto důvodu je důležité kontrolovat vlhkost půdy a to lze provést vložením dřevěného kůlu.

Zabraňte příletu motýla pelargónie

Motýl pelargonie je hmyz, který na našich oblíbených rostlinách působí mnoho škod. Během svého larválního stádia propichuje stonky a požírá vnitřky, čímž blokuje růst a kvetení rostliny.

Existují cílené přípravky pro prevenci a boj s pelargóniemi. Zeptejte se své důvěryhodné školky.

Ostříhejte muškáty

Výborným trikem, jak uchovat zdraví muškátů, je seříznout je koncem zimy, podpořit tak růst více stonků a následně i více květů. Tyto řezy nemusí být drastické: stačí snížit délku stonků o několik centimetrů. Nezapomeňte použít čistý, ostrý nůž nebo nůžky.