Chcete skoncovat s těmi prokletými plísněmi a nepříjemnými pachy, které doma přetrvávají? Je pravda, že v zimním období se vlhkost ve vzduchu zákeřně usazuje na stěnách. Opakující se problém, na který si stěžuje mnoho lidí. Nezanedbávejte tuto nepříjemnost: vlhkost v domě je problém, který je třeba co nejdříve vyřešit, aby se předešlo dopadům na stabilitu vašeho interiéru a na zdraví lidí, kteří tam žijí. Úžasné je, že příroda má vždy řešení na každý problém.

Věděli jste například, že existují rostliny proti vlhkosti, schopné bojovat s plísní na stěnách, absorbovat vlhkost a čistit vzduch?

Příroda nám totiž nabízí krásné rostliny, které nás všech těchto parazitů v tichosti zbaví. Jsou to pravé odvlhčovače, které svými listy nasávají částice vody ze vzduchu. Jako bonus působí jako vynikající přírodní osvěžovače vzduchu!

Přibližte si těchto 7 pokojových rostlin, které dodají vašemu domovu svěží charakter a zároveň jej ochrání před poškozením vlhkostí!

Palmy

palmy

Palmy – Zdroj: spm

Palmy absorbují část vlhkosti svými listy a jsou skvělé pro odstraňování znečišťujících látek ze vzduchu v domácnosti, zejména formaldehydu. Bezbarvý, hořlavý plyn, který se vyvíjí v prostředí při pokojové teplotě a je považován za karcinogenní. Vzhledem k tomu, že je přítomen ve vnitřním vzduchu, často se doporučuje dům přesně větrat, aby nebyl příliš vystaven.

Právě přítomnost palmy pomůže vyčistit prostředí a zbavit se této toxické látky. Palma třtinová, nenáročná na péči, je druh nejčastěji doporučovaný, protože dokáže přežít nízké světelné podmínky a může dokonce růst uvnitř. Jen udržujte půdu neustále vlhkou.

Mírová lilie

mírová lilie

Peace Lily – Zdroj: spm

Ze svého skutečného jména „Spathiphyllum“ je tato rostlina známější pod názvy „Lilie of peace“ nebo „flower of the moon“. Proslulý jako přírodní čistička vzduchu má schopnost absorbovat částice vody ve vzduchu svými listy. Elegantní, jemný a originální, vyniká nádhernými zelenými listy a bílými květy plnými lesku. Výhodou je, že nevyžaduje údržbu: ke kvetení potřebuje málo slunce a také žádnou intenzivní zálivku. Díky svým vlastnostem čistit okolní vzduch vám Lily of peace pomůže vyčistit váš interiér od všech škodlivin v okolí.

bostonská kapradina

bostonská kapradina

Bostonská kapradina – Zdroj: spm

“Nephrolepis exaltata”, který se jednodušeji nazývá “Boston Fern”, je rostlina s velmi zvláštním stylem. Snadno si ho všimnete svými visícími a zvlněnými listy. Světlé, nabízí pěkně dekorativní podívanou. Tato rostlina má navíc ráda pouze uvnitř a zimě venku se nebrání. Ráda roste ve vlhkých oblastech, proto je velmi vhodná pro řešení tohoto problému. Navíc je tato kapradina dokonce považována za jednu z nejvíce znečišťujících rostlin, které existují.

Snadno se udržuje, vyžaduje proměnlivé sluneční světlo v závislosti na ročním období, ale dobře funguje s nepřímým slunečním zářením uvnitř domu nebo bytu. Pozor, v intenzivním letním období je lepší ho držet mimo slunce, protože hrozí uhynutí. Mnohem preferuje vlhkost, ideální koutek najde například v koupelně.

Boston Fern, vynikající zvlhčovač vzduchu, přirozeně odstraňuje toxiny a absorbuje vlhkost, což umožňuje odpařování krásné vůně.

Orchideje

Orchidej

Orchidej – Zdroj: spm

Velmi krásné na pohled, se svými elegantními a jemnými květy jsou orchideje často řazeny mezi rostliny, které nejvíce čistí vzduch v interiéru. Jsou skutečně velmi užitečné pro zlepšení kvality ovzduší přiváděním kyslíku a odstraňováním chemických látek, jako je formaldehyd, xylen nebo toluen, které se hojně vyskytují v domácnostech a kancelářích.

Díky tomu výrazně omezují tvorbu plísní na stěnách, protože získávají živiny a vlhkost z okolního vzduchu. Odvedou vynikající práci, pokud jsou umístěny v koupelně a kuchyni, dvou prostředích, kde se ve vzduchu vytváří nejvíce vodní páry. Jako bonus nám orchideje ušetří spoustu neduhů způsobených vdechováním těchto toxických látek ze vzduchu. Pár orchidejí kolem a hned najdete železnou energii!

Bromélie

bromélie

Bromélie – Zdroj: spm

Bromélie jsou velmi podobné Tillandsiím a patří do stejné čeledi. Hlavním rozdílem je, že bromélie lze zasadit do země. Jsou poměrně barevné a dodají spoustu krásy každé místnosti. Tyto rostliny, známé pro filtrování škodlivých látek, jako je rtuť, se také široce používají k pohlcování nepříjemných pachů a kouře, zejména z vaření. Pokud hledáte skutečný ekologický osvěžovač vzduchu, toto je pokojová rostlina pro vás!

Pavoučí rostlina

pavoučí rostlina

Spider Plant – Zdroj: spm

Pavoučí rostliny se staly velmi oblíbenými jako pokojové rostliny pro jejich nenáročnou údržbu a působivý vzhled. To, co je odlišuje od ostatních rostlin, je jejich schopnost přežít s velmi malým slunečním zářením.

Kromě toho Spider Plant odstraňuje až 90 % škodlivých znečišťujících látek ze vzduchu uvnitř domova a absorbuje 20 % vodních částic.

Velmi dobře roste ve velmi vlhkém prostředí. Potřebuje však nějaké filtrované světlo, takže jej umístěte do okna orientovaného na jih nebo západ.

Tilandsie

tillandsie

Tillandsia – Zdroj: spm

Tillandsie, hezky nazývané „The Girls of the Air“, jsou součástí čeledi Bromeliaceae pocházející z Jižní Ameriky. Se svými stříbřitými listy a jedinečnými květy je tato divoká rostlina dokonalým čističem vzduchu a neuvěřitelným extraktorem vlhkosti, kterému se daří při okolní teplotě. Doporučujeme jej instalovat do koupelny, před světlé okno, protože potřebuje hodně slunečního světla. Není potřeba zalévat zeminu nebo květináč, protože tato rostlina nemá kořeny. Skutečné potěšení pro dekoraci interiéru!

Kromě toho, že ji zaléváte 2x až 3x týdně, je tillandsie závislá na živinách a vlhkosti ze vzduchu, které nasává svými listy.