Stejně jako sukulenty nebo kaktusy je aloe vera velmi oblíbená jako pokojová rostlina. Jeho grafické tvary zkrášlí místnost během okamžiku. Kromě estetického vzhledu je často vybírán pro snadnou údržbu. Aloe vera je totiž nenáročná, a to po celý rok. Je uznáván pro své četné přednosti, zejména díky gelu obsaženému v jeho listech. Chcete-li se dozvědět, jak sklízet gel a jak správně pečovat o své aloe vera, postupujte podle níže uvedeného průvodce!

1) Kam nainstalovat aloe vera?

Aloe vera potřebuje hodně světla , ale ne přímé sluneční světlo! Pokud se ocitne přímo vystavený slunečním paprskům, riskuje spálení, jeho listy žloutnou a usychají a je téměř nemožné je získat zpět. Nainstalujte aloe vera blízko okna, které propouští dostatek světla, pokud je filtrováno.

Teplota by se měla celoročně pohybovat mezi 18 až 21°C , proto je aloe vera jako pokojová rostlina velmi vhodná. Vyndat je možné při venkovních teplotách od května do září. Přes léto si ale dejte pozor na přímý pobyt na slunci. A pokud jsou chladné noci , je naprosto nezbytné přenést rostlinu dovnitř.

2) Zalévání a údržba aloe vera

Údržba na jaře a v létě :

Aloe vera nevyžaduje velkou údržbu. V létě i na jaře se omezte na jednu zálivku týdně . Obecně platí, že když je povrch suchý, přichází na řadu zálivka. Když je velké horko, nenechte zeminu příliš dlouho vysychat, rostlina by mohla trpět.

Nejlepší vodou na zalévání aloe vera je dešťová voda. Pokud máte možnost si ji nasbírat, udělejte to a vaše aloe vera vám poděkuje. Je samozřejmě možné použít vodu z kohoutku, pokud není příliš tvrdá. Jinak si vezměte jakoukoli pramenitou vodu . Aby nedošlo k stresu rostliny, voda musí mít pokojovou teplotu a nechladit.

Údržba na podzim a v zimě :

Chladné období je pro aloe vera obdobím vegetačního klidu . Na úrovni zálivky je proto nutné zvolnit. Zalévejte pouze tehdy, když je povrch půdy suchý a vždy vodou pokojové teploty.

3) Jak přesadit aloe vera?

Přesazování aloe vera je nezbytné pro její přežití. Musí se provádět každé 2 až 3 roky v květináči o trochu větším průměru. Přesazování se provádí na jaře po odkvětu . Zvolený květináč musí být na dně propíchnutý a především ne příliš velký v poměru k velikosti rostliny.

Dno můžete vyložit drenážní vrstvou (štěrkem nebo jílovými oblázky), poté naplnit zeminou z květináče a umístit rostlinu do středu, přičemž kolem dokola vyplňte zeminu. Poté stačí lehce zmáčknout a zalít vodou. Navrch je také možné přidat hliněné kuličky, aby se zabránilo stagnaci vlhkosti na povrchu.

4) Jak sbírat aloe vera gel?

Gel z aloe vera dělá zázraky a lze jej použít téměř ve všech situacích každodenního života, od drobných poranění až po nachlazení. Chcete-li získat tento gel, rozřízněte list na základně a poté jej nakrájejte na několik kusů. Potom každý malý kousek podélně rozřízněte a gel vydlabejte. Využijete jej v různých a nesčetných situacích.