Ať už jste zapomněli vytáhnout propisku z kapsy džínů, došlo k incidentu v kanceláři nebo se vaše ratolest rozhodla nakreslit vám obrázek na košili, inkoustové skvrny nejsou nikdy vítány. Naštěstí je možné inkoustové skvrny z oblečení odstranit pomocí běžných prostředků pro domácnost. Nikdy neperte a nesušte oblečení před odstraněním skvrny – sušička skvrnu zafixuje a bude mnohem obtížnější ji odstranit. Jste připraveni se naučit, jak jednou provždy odstranit inkoust z oblečení? Přečtěte si několik jednoduchých tipů a triků.

Určete typ inkoustu

Prvním krokem je určit typ inkoustu, který způsobil vaši skvrnu. Skvrny od inkoustu na vodní bázi, jako jsou ty z omyvatelných fixů, patří k nejsnáze odstranitelným. Permanentní inkoustová skvrna (včetně skvrn z většiny zvýrazňovačů a permanentních fixů) může být větší výzvou, ale kuličkový inkoust dobře reaguje na většinu metod.

Jak snadno odstranit inkoust z oblečení?
Jak odstranit inkoust z oděvu?

Zde jsou některé každodenní inkousty, se kterými můžete přijít do styku.

Olejový inkoust: Kuličková pera používají inkoust na olejové bázi. Olejový inkoust se trochu obtížně odstraňuje a rychle zasychá, což práci ještě ztěžuje.

Inkoust na vodní bázi: Inkoust na vodní bázi najdete v plnicích perech, kuličkových perech, omyvatelných popisovačích a gelových perech.

Alkoholový inkoust: Jedná se o typ inkoustu používaný v permanentních popisovačích a je nejobtížněji odstranitelný inkoust z oblečení.

Jak odstranit inkoust z oděvu?

INKOUSTOVÁ SKVRNA NA OLEJOVÉ BÁZI

Tajemstvím odstraňování skvrn od inkoustu na bázi oleje je běžné rozpouštědlo zvané etanol. Ptáte se, jak to dostat do rukou? Pravděpodobně ho již máte ve své skříni: nachází se v lihu (aka isopropyl), spreji na vlasy a dezinfekčním prostředku na ruce. K odstranění skvrn od inkoustu na olejové bázi lze použít kterýkoli z těchto produktů. Zde je postup:

  • Položte svůj oděv na rovný povrch a pod vrstvu látky, která má inkoustovou skvrnu, položte starý ručník. Pokud je tedy skvrna na přední straně košile, vložte ručník dovnitř košile mezi přední a zadní vrstvu. (To je důležité, aby inkoust a rozpouštědlo nevytékaly ze zadní strany.)
  • Aplikujte etanolový produkt dle vašeho výběru a nasyťte potřísněnou oblast. Nechte produkt působit asi pět minut.
  • Skvrnu otřete čistým bílým hadříkem a přitiskněte ručník pod oděv. Znovu naneste rozpouštědlo a opakujte podle potřeby, dokud skvrnu neodstraníte, jak jen to bude možné.
  • Umyjte jako obvykle. Před praním oděvu můžete přímo na skvrnu nanést trochu pracího prostředku pro extra schopnost blokování skvrn.

INKOUST NA VODNÍ BÁZI

Zde je návod, jak ošetřit skvrnu od inkoustu na vodní bázi miskou mléka:

  • Naplňte misku mlékem a ponořte potřísněnou část oděvu. Nechte asi hodinu namáčet.
  • Skvrnu vydrhněte starým zubním kartáčkem a poté opláchněte vlažnou vodou.
  • Naneste prací prostředek přímo na zbývající skvrnu, nechte působit další hodinu a poté vyperte jako obvykle.

Rada! Pokud je skvrna po vyprání stále viditelná, oděv nesušte. Tím se skvrna pouze zafixuje a nebude možné ji odstranit. Opakujte kroky 1 a 2 a poté oděv znovu vyperte.

ALKOHOLOVÉ INKOUSTOVÉ SKVRNY

Alkohol je často účinný na trvalé skvrny od inkoustu. Tekutina možná skvrnu úplně neodstraní (z nějakého důvodu se tomu říká „permanentní inkoust“), ale pomůže alespoň vyblednout. Pokud lze látku vybělit, můžete mít větší šanci skvrnu úplně odstranit.

  • Položte svůj oděv na rovný povrch a pod vrstvu oblečení, která obsahuje inkoustovou skvrnu, položte starý ručník.
  • Pomocí čistého hadříku setřete skvrnu lihem.
  • Pokračujte v blotování, dokud skvrna nezmizí.

Pokud skvrna zmizela, vyperte oděv v pravidelném cyklu s nejteplejší vodou bezpečnou pro látku. Pokud skvrna zůstane, smíchejte roztok bělidla na bázi kyslíku a studené vody. Postupujte podle pokynů na obalu, kolik produktu použít na galon vody. Oděv zcela ponořte a nechte ho nasáknout alespoň osm hodin. Pokud skvrna přetrvává, namíchejte nový roztok a začněte znovu. Před sušením oblečení nezapomeňte zkontrolovat, zda je skvrna zcela odstraněna.

Další ošetření k odstranění odolných inkoustových skvrn z oblečení

lak na vlasy

Většina laků na vlasy obsahuje alkohol, který pomáhá rozpustit inkoust a odstranit skvrnu. Zkuste najít lak na vlasy s vysokým obsahem alkoholu, často jsou ty nejlevnější značky nejlepší. Umístěte čistý ručník pod látku, kde je skvrna, důkladně skvrnu nastříkejte lakem na vlasy a setřete dalším čistým ručníkem, dokud skvrna nezmizí. Vyperte oblečení podle doporučení.

Ocet a kukuřičný škrob

Nejprve namočte inkoustovou skvrnu octem. Dále vytvořte pastu ze dvou dílů octa a tří dílů kukuřičného škrobu a zapracujte do látky. Před praním oděvu nechte pastu zcela zaschnout.