Citrony, ty máme vždy ve spíži. A z dobrého důvodu je to nezbytné citrusové ovoce, které okořeňuje všechna naše jídla; ale také k detoxikaci našeho těla. Až na to, že právě tím, že je budeme kupovat a hromadit je po dlouhou dobu v kuchyni, riskujeme, že je uvidíme hnít a budeme je muset neochotně vyhodit. Možná jste to nevěděli, ale existují různé způsoby, jak je uchovat déle bez riziko, že je uvidí plesnivět.

Podívejte se na tyto čtyři způsoby, jak citrony dlouhodobě skladovat, abyste je nenechali shnít nebo zbytečně plýtvat.

citronové kostky ledu

Citron ve formách na led – Zdroj: spm

Ve formách na led

První metodou jsou kostky ledu. Originální, ale opravdu účinný trik vám zabrání plýtvat citrony a zachová jejich čerstvost po dlouhou dobu.

Vezměte si citrony, nastrouhejte jejich kůru a poté vymačkejte šťávu. Vše vložte do formiček na kostky ledu. Stačí je dát do mrazáku. Když jsou dobře ztuhlé, vyjměte je z forem, vložte je do silikonového izolovaného sáčku a vložte zpět do mrazáku.Můžete je vyndat, kdy budete chtít a použít je pro všechny příležitosti.

S párátky

Druhým způsobem je použití párátek. Jak víte, často máme ve zvyku citron rozpůlit a použít pouze jeho polovinu, zatímco druhou část vrátíme do lednice. Chybou, kterou téměř všichni děláme, je však to, že tuto polovinu necháváme otevřenou. Nevyhnutelně ztratí svou čerstvost a své nutriční vlastnosti. Správný reflex: použijte párátka tak, že je zapíchnete mezi jednu polovinu a druhou polovinu citronu, abyste jej shromáždili. Takto vydrží několik dní čerstvé a připravené k použití!

citronová voda

Citrony ve vodě – Zdroj: spm

Ve vodě

Tato metoda je také moudrá, protože celý citron zůstane zachován. Tento jednoduchý a praktický trik vám umožní udržet citrony déle, aniž byste viděli, jak plesniví. Jednoduše je vložte do nádoby a přidejte tolik vody, aby byly pokryty. Na nádobu nasaďte víko a dejte vše do lednice alespoň na 2 až 3 dny. Pokud vám naopak zbyde jen půlka citronu, dejte překrojenou půlku dnem vzhůru do podšálku naplněného vodou, který zachová dužinu.

Se slaným kořením

Konečně poslední metoda je bezpochyby nejpropracovanějším procesem ze všech. Vezměte zapékací misku a vložte dovnitř vrstvu mořské soli. Poté přidejte kůru z 5 citronů. Pomocí lžíce vše promíchejte. Poté zalijeme šťávou z vymačkaných citronů (samozřejmě co nejvíce). Poté pečte na 190° asi dvacet minut a poté ještě 10 až 150°. Vyjměte misku z trouby a nechte vychladnout. Nakonec vše dejte do skleněné nádoby. Právě jste vytvořili ideální omáčku na těstoviny, studenou rýži, saláty atd. Tato omáčka bude velmi užitečná na denní bázi, abyste ji měli drahocenně ve spíži.

citrón

Citronovník – Zdroj: spm

Jak pěstovat citrony v květináči doma?

Viděli jsme, jak uchovávat citrony, nyní se podívejte, jak je pěstovat doma

Ingredience

  • 1 citron
  • Jakýkoli typ organické půdy
  • Vhodná nádoba nebo hrnec
  • Prostředí se spoustou slunečního svitu

Výsadba

1. Vložte zeminu do květináče a přidejte trochu vody, abyste ji navlhčili.

2. Citron nakrájejte a vyberte semínka s nejlepším tvarem. Nesušte to, vlhkost může ještě pomoci. Udělejte v zemi malou díru a vložte semínka dovnitř.

3. Zakryjte zeminou a více vody.

4. Hrnec přikryjte umělou hmotou, aby se vlhkost zablokovala, a poté jej umístěte na slunné místo.

5. Dávejte pozor, abyste nepřelili, což může způsobit hnilobu semen. Sledujte květináč a jakmile citronovník začne růst, odstraňte plast. Obvykle by k tomu mělo dojít během týdne nebo dvou.

6. Umístěte květináč na plné slunce. Pamatujte, že váš citroník potřebuje osm hodin světla denně a půda kolem něj by měla být neustále vlhká.

Tady to máte, můžete si doma vypěstovat vlastní citrony!