Chcete-li mít krásné, bujné a zdravé rostliny, je nezbytná dobrá údržba. Kromě toho, že rostlinám poskytujete množství vody a světla, které potřebují pro růst, potřebují rostliny také živiny. K tomu můžete použít přírodní suroviny, které máme všichni v kuchyni.

Některé přírodní a snadno dostupné přísady jsou účinné při hnojení rostlin a poskytují jim živiny, které potřebují pro zdravý a energický růst. To je případ přísady, kterou můžeme přidat do našeho květináče, abychom je krmili.

Jakou přísadu přidat do květináčů pro podporu jejich růstu?

Tato přísada, která se používá v kuchyni k vylepšení našich pokrmů, má i další netušené využití. Lze jej tak použít k péči o rostliny a podpoře jejich zdravého růstu. A naší hlavní složkou není nikdo jiný než rýže.

Zde jsou různé výhody rýže na rostliny.

  • Rýže jako přírodní hnojivo pro kvetoucí rostliny

květináče

Rýže je pro rostliny prospěšná složka. Ve skutečnosti je bohatá na vitamíny, vápník, železo, draslík, zinek, fosfor, vlákninu a aminokyseliny. Tyto živiny jsou ideální  pro výživu vašich kvetoucích rostlin  a podporu jejich zdravého růstu. Chcete-li to provést, posypte zrnka rýže do půdy vašich květináčů a zalijte půdu. Při kontaktu s vodou zrna rýže nabobtnají  a uvolňují škrob.  Posledně jmenovaný je také užitečný pro rostliny. Dodává jim energii a stimuluje jejich růst.

Všimněte si, že kromě rýže existují i ​​další přírodní hnojiva na hnojení rostlin, jako jsou sáčky zeleného čaje, kávová sedlina, dřevěný popel nebo slupka banánů či citrusových plodů, která  velmi účinně obohacují kompost.

  • Rýžová voda, organické hnojivo pro kvetoucí rostliny

rýžová voda

Rýžová voda je účinná při krmení rostlin. Je bohatý na fosfor, dusík a draslík, které jsou také  nezbytnými živinami pro rostliny.  Fosfor totiž stimuluje kvetení a plodování rostlin, draslík pomáhá udržovat rostliny silné a zdravé a dusík pak podporuje růst listů a zelených stonků rostlin.

Rýžová voda je považována za přírodní hnojivo, protože škrob, který obsahuje, podporuje  rozvoj dobrých bakterií v půdě,  což pomáhá kořenům vyživovat se a činí je živějšími a zdravějšími.

Chcete-li své rostliny nakrmit a oplodnit, namočte rýži na 40 minut do vody. Dále  vydezinfikujte sklenici bílým octem  , do které se uloží voda z rýže. Chcete-li využít výhod této vody, je vhodné uchovávat sklenici  mimo světlo,  protože to zabraňuje rozvoji bakterií. Sklenici uzavřete bavlněným hadříkem svázaným gumičkou, dbejte na to, aby  vzduch mohl projít.  Kapalné hnojivo můžete uchovávat dva dny.

Rýžovou vodu lze použít jako závlahovou vodu,  která se aplikuje jednou týdně  po dobu 15 dnů. Tato metoda umožňuje rychlé uvolňování živin do půdy, na rozdíl od první metody.

Rýžovou vodou lze  hnojit kvetoucí rostliny nebo keře  , jako jsou růže, ale také pokojové rostliny, jako je sansevieria nebo bambus, a zeleninové rostliny, jako jsou rajčata. Pamatujte, že rýžová voda by neměla být horká ani slaná, jinak by mohla poškodit vaše rostliny.

Tip:  Nezapomeňte také šetřit vodou na vaření těstovin nebo zeleniny. To bude sloužit jako tekuté hnojivo  pro hnojení vašich rostlin.

Rýže, použitá ve formě zrn nebo zálivkové vody, může poskytnout vašim kvetoucím rostlinám v květináčích živiny, které potřebují pro svůj růst, aby získaly silné a bujné rostliny, a to bez použití chemických hnojiv.