Věděli jste, že i když vše odpojíte, stále spotřebováváte energii? Zjistěte, kterých 15 zařízení nadále dodává elektřinu, i když jsou vypnutá.

Ti, kteří chtějí ušetřit peníze a chránit planetu, budou potěšeni touto informací, která jim umožní neplýtvat energií. A z dobrého důvodu  některá zařízení nadále spotřebovávají  , přestože jsou vypnutá.

Ušetříte až 10 % na vašem účtu

I když patříte k těm důvtipným lidem, kteří před spaním vše vypínají, některá zařízení stále spotřebovávají energii. Když jsou vypnuté,  nadále odebírají elektřinu . Výsledek: více znečišťujete a máte účet za elektřinu až o 10 % dražší v závislosti na počtu zařízení, které máte. Pokud jsou vypnuté, využívají malé množství energie, něco, co můžete vypnout. Z dobrého důvodu existuje mnoho tipů na úsporu energie. Věděli jste, že brambora dokáže rozzářit místnost na měsíc?

1. Digitální dekodér

Toto zařízení, které vám umožní nahrávat vaše oblíbené pořady, stále spotřebovává energii, i když je vypnuté. Funguje vždy, protože je upozorněn na příjem signálu z vašeho dálkového ovladače, pokud je vypnutý. Tato někdy nepostřehnutelná spotřeba elektřiny  přidaná k jiným spotřebičům  vás může přijít draho.

2. Modem

I když jste jej vypnuli, ta malá krabička, která vás spojuje se světem, stále běží. Vždy vysílá své vlny  , i když k němu není připojeno žádné zařízení. Důvod k odpojení tohoto zařízení fantomové energie.

modem
Modem patří mezi zařízení, která spotřebovávají energii i ve vypnutém stavu – Zdroj: Edimax

3. Televize

Červené světlo na obrazovce, když ji vypnete, je jasným důkazem, že stále spotřebovává energii. Některá zařízení mají také možnost poslechu, jak jej ovládat na dálku a dokonce jej zapnout. Toto zařízení potřebuje k provozu elektřinu. Zařízení zůstává pozorné na příkazy z dálkového ovladače. Dnes však existuje mnoho způsobů, jak zajistit energii, aniž bychom poškodili naši planetu.

televize
Televize zůstane zapnutá, když ji vypnete – Zdroj: Podnikatel

4. Přehrávač DVD nebo Blu-Ray

Stejně jako televize i  tato zařízení tiše čekají  , až zmáčknete tlačítko On na dálkovém ovladači, aby fungovaly. Činnost, která spotřebovává nepatrné množství energie. Z tohoto důvodu DVD nebo Blu-Ray přehrávač indikuje čas pomocí LED.

DVD přehrávač
Přehrávač DVD a Blu-Ray také spotřebovává energii, když je vypnutý – Zdroj: Harvey Norman

5. Počítač

Často si myslíme, že když počítač odpojíme, přestane spotřebovávat energii. Toto zařízení je prostě v „nízké spotřebě“ , to znamená, že spotřebuje méně energie. Tento režim umožňuje udržovat aktivní programy, ale také rychle zapínat. Chcete-li jej vypnout, musíte tlačítko držet stisknuté, aby již nebylo v pohotovostním režimu.

počítač 2
Zdá se, že váš počítač je vypnutý, ale může být v režimu „nízké spotřeby“ – Zdroj: Livescience

6. Bezdrátový telefon

Pokud pevný bezdrátový telefon nadále spotřebovává malé množství energie, je to proto, že ji potřebuje k nabíjení na své základně. Právě tato elektřina mu umožňuje udržovat bezdrátové spojení  se sebou samým, i když jste jej vypnuli.

bezdrátový telefon
Bezdrátová pevná linka využívá energii k nabíjení, i když jste ji vypnuli – Zdroj: Dave Chamberlain

7. Herní konzole

Stejně jako vaše televize,  i vaše herní konzole funguje  , i když je vypnutá. Buďte si jisti, že není pronásledován, protože se automaticky aktualizuje a zůstává v pohotovosti, aby se znovu rozsvítil.

Vaše herní konzole je také „duchové“ zařízení – Zdroj: Man Cave Master

8. Audio systém

Pokud váš kanál zobrazuje čas, stále spotřebovává energii k jeho zobrazení.

audio reproduktor
 Vypnutí vašeho audio systému nestačí k vypnutí jeho spotřeby energie – Zdroj: Klipsch

9. Tiskárna

Toto zařízení je také skryté, protože nadále spotřebovává energii, i když jej vypnete.

10. Mikrovlnná trouba

Dokud zobrazuje čas, je  tento domácí spotřebič napájen elektřinou.  Pokud se mikrovlnná trouba stala nezbytnou součástí naší kuchyně, je toto zařízení pro ohřev některých potravin nevhodné. Je důležité je znát.

škálovaná mikrovlnná trouba
Mikrovlnná trouba je fantomový spotřebič – Zdroj: Apoltix

11. Nabíječka telefonu

I když k vašemu zařízení není nic zapojeno, stále spotřebovává energii, dokud je připojeno k zásuvce. To je také případ, kdy je váš notebook plně nabitý.

nabíječka
Nabíječka odebírá energii, i když k ní není připojeno žádné zařízení – Zdroj: Briar Craft

12. Kávovar

Stejné vysvětlení jako u mikrovlnky:  pokud zobrazuje čas , spotřebovává.

Kávovar
Amazonka

13. Hodiny

Jak chcete, aby vás vaše hodiny probudily, aniž by spotřebovávaly energii?

14. Elektrický zubní kartáček

Tento spotřebič spotřebovává energii  , i když si nečistíte zuby. Nabíjí se nepřetržitě.

zubní kartáček
Elektrický zubní kartáček je zařízení, které spotřebovává elektřinu, i když neběží – Zdroj: Maurizio Pesce

15. Noční světlo

Ty s automatickými světelnými senzory spotřebují více energie než ostatní.

Co dělat ?

Abyste se vyhnuli spotřebě energie, doporučuje se použít prodlužovací kabel. Není tedy  třeba odpojovat zařízení jedno po druhém , stačí je vypnout nebo odpojit! Svá zařízení můžete také odpojit, kdykoli je přestanete používat. Nejjednodušším řešením je také zvolit méně energeticky náročná zařízení.