Jak pěstovat a pečovat o vánoční kaktus, jednu z nejoblíbenějších zimních rostlin, aby se mu i po prázdninách dařilo i nadále.

Během nadcházejících prázdnin můžete dostat vánoční kaktus jako dárek. Budete se o něj muset starat, aby bez problémů přežil a dělal vám dlouho společnost svými krásnými a barevnými květy, které dokážou rozzářit každou místnost.

V první řadě byste měli vědět, že vánoční kaktus je rostlinný druh pocházející z Brazílie, botanicky nazývaný Schlumbergera a patřící do čeledi Cactaceae, který obvykle roste v tropických lesích. Je to rostlina, která preferuje stín a vlhko. Z tohoto důvodu se vnitřní prostředí našich domovů v zimě se zapnutým topením stává ideálním klimatem pro bujný růst.

Vánoce - kaktusy

1. Kdy kvete vánoční kaktus?

Cacraceae může mít různá období květu, ale to, co charakterizuje vánoční kaktus, je skutečnost, že jeho květy rozkvétají právě s blížícími se oslavami konce roku, odtud název této divoké rostliny z Brazílie. a dalších částí Latinské Ameriky, které byl do Evropy dovezen jako pokojová rostlina.

Květy vánočního kaktusu můžete obdivovat od prosince do ledna. Jejich barvy se mohou pohybovat od růžové přes červenou a fialovou až po červenofialovou. Aby poupata neuvadla dříve, než vykvetou, je třeba vánoční kaktus pečlivě uchovávat mimo průvan a zdroje tepla. Vánoční kaktus by proto neměl být umístěn v blízkosti často otevíraných dveří nebo příliš blízko krbu, kamen či radiátoru.

2. Kam ji umístit?

Ideální teplota pro pokojový vánoční kaktus je 20°C. Chcete-li prodloužit kvetení kaktusu v zimním období, musíte jej umístit do světlé místnosti. Později v létě může být vánoční kaktus umístěn venku na částečně zastíněném místě, aby nadměrné vystavení přímému slunci nezpůsobilo spálení listů. Na podzim, od začátku září, lze rostlinu přemístit do interiéru. Snížení počtu hodin denního světla a jeho vystavení slunci znamená, že jeho kvetení se může oddálit až do vánočního období.

Jedním z dokonalých míst, kde můžete mít vánoční kaktus doma během prosince a ledna, je vnitřní okenní parapet, takže květiny mohou využít denního světla k rozkvětu přes zimu.

Zvýšená poloha rostliny je nezbytná, pokud máte domácí mazlíčky, jako jsou psi nebo kočky. Požití určitých částí rostliny může u domácích zvířat způsobit průjem nebo zvracení. Musí být proto umístěn tak, aby se k němu domácí mazlíčci snadno nedostali. Pokud se vyskytne problém, je třeba okamžitě vyhledat veterináře.

3. Kdy zalít vánoční kaktus?

Vánoční kaktus pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, a proto preferuje vlhké klima. Je tedy potřeba věnovat zálivce zvláštní pozornost, a to jak v létě, tak v zimě. V zimě by měla být pravidelně zalévána, po troškách, aby talířek nenasákl vodou, ale půda zůstala vlhká. V létě postupujeme stejně s možností nastříkat trochu vody na listy pomocí rozprašovače. V létě je nejlepší čas na zalévání vánočního kaktusu, který potřebuje malé množství vody najednou, večer. V obzvláště suchém klimatu jej zkuste chovat v místnosti s malým zvlhčovačem nebo jinými rostlinami.

Je důležité zabránit stagnaci vody a zalévat pravidelně, ale ne nadměrně, zejména během květu. Přemokření může způsobit hnilobu kořenů, což může vést k úhynu rostliny. Tuto hnilobu může způsobit i houba, bohužel není zvenčí viditelná, dokud se neobjeví první poškození. Kvetení rostliny může někdy trvat od prosince do února. V každém případě, jakmile kvetení skončí, zálivku lze omezit. Po celou dobu života rostliny by se mělo zalévat pouze tehdy, když se půda na povrchu zdá suchá. V zimě může stačit zalévat pouze jednou nebo dvakrát týdně.

Vánoční kaktus má rád půdy s kyselým pH a pokud možno obsahující rašelinu. V období květu je volitelné používat přírodní hnojiva, která zajistí výživu rostliny. Hnojení je třeba přerušit, když květy opadnou. Chcete-li přihnojit, nejlépe na jaře a v létě, kdy probíhá fyziologický růst.

kaktusové vánoční světlo

4. Jak rozmnožit a rozmnožit svůj vánoční kaktus?

  • Množení řízkováním

Pokud chcete svůj kaktus rozmnožit, je docela možné, že to uděláte doma pomocí stonků z předchozího roku, které byly před výsadbou několik dní vysušeny. Postupujte následovně:

Vezměte stonek rostliny asi 10-15 cm dlouhý.

Řez odložte alespoň na 48 hodin.

Jakmile uschne, můžete ji zasadit do půdy s písčitou směsí, pokud je to možné, a zahrabat ji alespoň 3 cm hluboko do země.

  • Množení ručním opylením

Dalším způsobem, jak rozmnožit svůj vánoční kaktus, pokud máte dvě nebo více rostlin s různobarevnými květy, je použití ručního opylení. Konkrétně musíte pomocí malého štětečku nasbírat pyl z jednoho a umístit jej na druhý a počkat, až rostlina zaplodí. Ty budou mít malá semena, která lze zasadit na jaře.

5. Životnost

Rostliny vánočních kaktusů mohou mít velmi dlouhou životnost, až 20 nebo 30 let, což z nich dělá ještě symboličtější vánoční dárek.