Nasypte jedlou sodu do rajčatové omáčky: lahodný trik šéfkuchařů

Nasypte jedlou sodu do rajčatové omáčky: lahodný trik šéfkuchařů

S příchodem podzimu a prvním mrazem se chceme vrátit zpět do kuchyně, abychom vymýšleli malé recepty na zakuklení. Rajčatová omáčka je jednou z nezbytných věcí a je základem našich oblíbených jídel. Zjistěte, jak jedlá soda způsobí revoluci ve vaší omáčce, jak vysvětlil Marc Laslande, šéfkuchař v Tarn-et-Garonne.

U našich těstovin, pizzy, lasagní, masa nebo ryb nic nepřekoná dobrou domácí rajčatovou omáčku. Ale jak uspět? Někdy příliš hustá, příliš tekutá, příliš nevýrazná nebo příliš kyselá… Zde je několik tipů šéfkuchaře pro přípravu šťavnaté omáčky.

Jak odstranit kyselost rajčatové omáčky jedlou sodou?

Každý ví, že největším nepřítelem rajčatové omáčky je kyselost . Naší omáčku dusíme s láskou celé hodiny a věříme, že nám bude chutnat. Ale v době degustace je to zklamání, náznak kyselosti má přednost před zbytkem pokrmu a přichází zkazit požitek.

Pro sladění s rajčatovou omáčkou je třeba použít několik tipů. Měli byste vědět, že kyselost bude více či méně výrazná v závislosti na odrůdě rajčat a stupni jejich zralosti. Uvědomte si také, že jsou to semena, která koncentrují většinu kyselosti, takže je lepší je na vaření odstranit.
Nejznámějším trikem, který už mnozí praktikují na snížení kyselosti omáčky, je přidat trochu cukru. Ano funguje, ale ve skutečnosti cukr kyselost pouze překryje a neodstraní. Navíc může změnit chuť omáčky a udělat ji příliš sladkou, nemluvě o lidech, kteří ji nemohou konzumovat.

To je celý smysl jedlé sody . Ve skutečnosti, jak se učíme ve škole vaření, má tu vlastnost, že neutralizuje kyselost potravin a reguluje jejich PH. Přidáním několika špetek do omáčky během vaření ji můžete osladit, aniž by se změnila její chuť. Na povrchu omáčky uvidíte bublinky, které jsou důkazem probíhající chemické reakce. To je navíc zajímavé zejména pro lidi, kteří mají křehký žaludek a špatně snášejí kyselé potraviny. To platí i pro přípravu vašeho ovocného coulis nebo vašich džemů.

Pokud nemáte po ruce jedlou sodu, můžete si rajčata vždy uvařit s pěknou čerstvou mrkví nebo datlí, abyste získali přirozenou sladkost, která napraví kyselost.

Přidejte jedlou sodu do vaší rajčatové omáčky

logo pinterest

Přidejte jedlou sodu do vaší rajčatové omáčky. Zdroj: spm

Tipy na chuť na voňavou rajčatovou omáčku

Dalším opakujícím se problémem rajčatové omáčky je její nedostatek chuti. Zde je několik jednoduchých tipů, jak vzít své chuťové buňky na cestu a dopravit své hosty na břehy Středozemního moře.

1- Vyberte si správná rajčata  : omáčku je možné uvařit s velmi zralými, oloupanými a drcenými čerstvými rajčaty nebo celými rajčaty z konzervy. Na druhou stranu nikdy neberte rajčatový protlak jako základ omáčky. Na konci vaření můžete přidat lískový oříšek pro zvýraznění barvy, nic víc. Nejlepší rajčata jsou ta s nízkým obsahem vody a málo semen jako San Marzano, Big Mama, Roma nebo rajče Juliette. Cherry rajčata jsou také velmi voňavá.

2- Olivový olej  : stejně jako nemůžete udělat omelety bez rozbití vajec, nemůžete udělat rajčatovou omáčku bez  olivového oleje . Je to povinná ingredience po rajčatech, soli a pepři a sama o sobě přináší chuť Itálie na váš talíř. Lze jej použít na začátku vaření k opékání ingrediencí a na závěr přidat mrholení pro zvýraznění chuti.

3- Česnek a cibule  : dodají vaší omáčce chuť a hloubku. Před přidáním rajčat je nejprve opečte na olivovém oleji. Dávejte pozor, abyste je příliš neobarvili, riskovali byste, že do vaší omáčky přinesou hořkost.

4- Aromatické bylinky  : tymián, bobkový list, oregano, rozmarýn, petržel, bazalka… Pro každého je něco, co můžete přidat podle chuti. Dávají charakter omáčce, pokud je dobře používáte. Aromatické bylinky, aby se nezměnily a uvolnily maximum chuti, je nutné přidat na konci vaření.

5- Vaření  : existují různé druhy a konzistence omáčky v závislosti na receptu, tekutější nebo více redukované. Těstoviny vařte rychle na vysoké teplotě ve velké pánvi po dobu 15 až 20 minut, abyste získali čerstvý a tekutý výsledek. Pro lasagne nebo pečeně zvolte raději uvařenou a zredukovanou omáčku, vařenou na mírném ohni v hustém hrnci, s dobou vaření 45 minut až 1 hodinu.

Olivový olej a aromatické bylinky

logo pinterest

Olivový olej a aromatické bylinky. Zdroj: spm

Nyní, když víte vše o rajčatové omáčce a jejích tajemstvích, nezbývá než se ponořit do kuchyně a přinést Itálii na váš talíř.

Hit enter to search or ESC to close.