Trik, jak vyčistit troubu „bez námahy“. I spálený tuk zmizí
Trouba je bezpochyby jedním z nejnáročnějších domácích spotřebičů na čištění. Po každém vaření se tam totiž hromadí stopy po cákance a zbytky jídla a ucpávají jeho stěny. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak je bez námahy odstranit.
Postupem času se v troubě nahromadí značné množství nečistot a mastných skvrn. Pro nedostatek času či vůle se její čištění často odkládá, až zanedbává. Výsledek: zbytky jídla ulpívají na vnitřních stěnách trouby a je velmi obtížné je odstranit. A stejně jako u všech domácích spotřebičů, když je údržba prováděna špatně, výkon nemůže být optimální.
Jak vyčistit troubu?
Pokud chcete pokračovat v přípravě pečených pokrmů, aniž byste museli trávit hodiny čištěním trouby, tajemstvím je použít následující trik. To je založeno na použití mycího prostředku, který se osvědčil z hlediska čištění.
Vyčistěte troubu pomocí kapsle do myčky

Kapsle do myčky nádobí. Zdroj: spm
Díky svým odmašťovacím a dezinfekčním vlastnostem zůstávají tablety do myčky účinným čisticím roztokem pro troubu. Chcete-li využít jeho četných předností , jednoduše umístěte kapsli na plech nebo žáruvzdornou misku. Poté výrobek zalijte vroucí vodou a nádobu vložte do trouby předehřáté na 100°C. Nechte působit hodinu a dbejte na to, aby byla dvířka trouby zavřená. Kapsle se poté začne tavit a rozptylovat čisticí páru uvnitř trouby. Díky vzniklé páře dKapky se tak usazují na stěnách trouby a změkčují odolnou špínu a zbytky jídla, které se snáze sundají. K dokončení čištění stačí otřít vlhkým hadříkem. Pro bezchybný výsledek znovu otřete čistým hadříkem. Tablety do myčky nádobí jsou navrženy tak, aby si poradily s vysokoteplotními nečistotami. Není divu, že to funguje při čištění trouby!
Existuje několik způsobů, jak se zbavit nečistot uvnitř trouby. Ty nabízejí skvělou alternativu k chemickým čisticím prostředkům. Zde jsou nějaké příklady.
K důkladnému vyčištění trouby použijte kuchyňskou sůl

Sůl na dvířkách trouby. Zdroj: spm
Je docela možné vyčistit troubu bez vynaložení námahy pomocí dostupné a přírodní složky: stolní soli. Pro začátek posypte dostatečným množstvím této suroviny špinavá místa trouby. Poté zapněte troubu na teplotu 180°C. Teplo tak zhnědne drobné částečky soli, které nečistoty rozpustí. Asi po třiceti minutách troubu vypněte a poté ji otevřete, chraňte se před unikající párou. Nechte vychladnout a poté pomocí hadříku navlhčeného vodou otřete vnitřek trouby, abyste odstranili připálené zbytky a další nečistoty z jídla.
K čištění trouby zvolte metodu mísy

Miska citronové šťávy. Zdroj: spm
Pokud hledáte snadný způsob čištění trouby, není nic jako metoda mísy. Potřebujete jen vymačkaný citron a malou nádobku, která vydrží teplo. Poté vymačkejte šťávu ze čtyř citronů a vložte do trouby vyhřáté na 250°C. Šťávu necháme vařit asi třicet minut. Po uplynutí této doby vyjměte nádobu z trouby a vnitřní stěny otřete vlhkým hadříkem. Citron je výborný čisticí a dezinfekční prostředek. Zároveň eliminuje všechny nepříjemné pachy z trouby.
Nezapomeňte vyčistit ostatní součásti trouby!

Rošt. Zdroj: spm
Pro dokonalý výsledek neignorujte při čištění ostatní součásti trouby, jako je mřížka nebo hlavní okno. K tomu stačí smíchat prášek do pečiva s vodou a vytvořit pastu. Stejně jako jedlá soda je tento bílý prášek ideální pro odmašťování a čištění roštů trouby. Po nanesení přípravku je možné pro dokončení čištění nastříkat ocet. Stejně tak lze okna vyčistit i předchozím řešením. Jednoduše nechte produkt deset minut působit, než jej opláchnete tekoucí vodou.
Aby si zachoval svůj výkon, je třeba troubu po každém vaření vyčistit. K tomu pravidelně otírejte čištěné povrchy hadříkem namočeným v roztoku vlažné vody a prostředku na mytí nádobí. Hloubkové čištění pomocí výše uvedených metod může být prováděno periodicky v závislosti na frekvenci používání trouby.