Bikarbonát a citron: 4 kouzelné způsoby použití, bez kterých se neobejdete

Bikarbonát a citron: 4 kouzelné způsoby použití, bez kterých se neobejdete

Kuchyně je srdcem našich domovů! Tím, že tam trávíte čas na vaření nádobí, se může velmi rychle stát jedním z nejobtížnějších míst k čištění. Mastnota a skvrny se mohou hromadit na stěnách, površích a spotřebičích, jaký nepořádek! Proč se ale uchylovat k toxickým chemikáliím, když máte možnost využít jiné přírodní alternativy? V tomto článku vám ukážeme, jak odmastit kuchyň přírodními a ekonomickými přísadami! Výsledkem bude nikl! Začínáme?

Nevzhledné mastné skvrny a zápach… vaše kuchyně je živnou půdou pro nejrůznější nečistoty a jejich účinné odstranění může být pro mnohé z vás únavný úkol. Trik! Vše, co potřebujete k překonání tohoto problému, je použít dvě přírodní ingredience za pouhých pár eur!

Jak často byste měli uklízet kuchyň?

Odpověď je pravidelně! Ano, abyste zabránili množení a šíření bakterií a choroboplodných zárodků, doporučujeme kuchyň denně čistit a dezinfikovat alespoň jednou týdně. Co se týče čištění povrchů (dřez, pracovní plocha, plotýnky atd.), zvykněte si to dělat po každém použití. Pokud jde o troubu, mikrovlnnou troubu nebo lednici, je nejlepší provést hloubkové čištění jednou týdně. Co je lepší než čistá a zdravá kuchyně? Dáme vám velmi praktický přírodní recept na čištění domácnosti. Nebojte se, tento trik je založen na surovinách dostupných ve všech domech.

Vyčistěte si kuchyni

logo pinterest

Vyčistěte mu kuchyň. Zdroj: spm

Čištění kuchyně chemikáliemi: jaká jsou zdravotní rizika?

Pro mnohé z nás jsou čisticí prostředky pro domácnost nezbytné. Užitečné pro odmašťování, odstraňování nečistot a hloubkové čištění různých povrchů, neváháme je přidat do našeho nákupního seznamu a abychom měli čisté svědomí, volíme ty s etiketami, které prohlašují, že jsou ohleduplné k životnímu prostředí! Aerosoly, osvěžovače vzduchu, čističe na trouby… jsme připraveni udělat cokoli pro dezinfekci našich domovů! Bohužel tyto produkty obsahují sloučeniny, které mohou představovat nebezpečí pro naše zdraví i naši planetu. V tomto případě je důležité přijmout nezbytná opatření, aby se předešlo jakémukoli riziku. A co je lepšího, než si vyrobit vlastní domácí čistič?

Jaké přírodní produkty by se měly používat k účinnému odmaštění různých kuchyňských povrchů?

Zůstalo vám na dně lednice ležet pár citronů a nevíte, co s nimi? Doporučujeme tip schválený mnoha zkušenými hospodyňkami. Pořiďte si také jedlou sodu a bílý ocet. Ekologická a ekonomická, tato směs přírodních ingrediencí vám umožní efektivně odmastit a dezinfikovat vaši kuchyni. Je to na tobě !

Vyrobte si domácí čistič pomocí jedlé sody, citronu, bílého octa a prostředku na mytí nádobí

 1. V hrnci dejte vařit 1 litr vody.
 2. Přidejte kůry z 5 vymačkaných citronů a vařte 10 minut.
 3. Poté přidejte 2 lžíce jedlé sody a nechte na ohni dobrých deset minut.
 4. Odstraňte tekutinu z ohně a nechte ji několik minut vychladnout.
 5. Směs přeceďte, přidejte hrnek bílého octa a hrnek saponátu a poté roztok nalijte do rozprašovače.
 6. Jednoduše nastříkejte směs přímo na mastnotu, která se nahromadila na vaší varné desce nebo digestoři, a nechte chvíli působit.
 7. Nakonec vše, co musíte udělat, je projít čistým vlhkým hadříkem, abyste odstranili všechny stopy nečistot a je hotovo!

Kromě varné desky a digestoře  se vám může denně velmi hodit směs citronu a bílého prášku  . Ukážeme vám, jak jej použít k čištění různých povrchů ve vaší kuchyni.

Vyrobte si domácí čisticí prostředek z přírodních ingrediencí

logo pinterest

Vyrobte si domácí čisticí prostředek z přírodních ingrediencí. Zdroj: spm

Další dobré využití jedlé sody a citronu v kuchyni

Ať už jde o odstranění skvrn na hrncích a pánvích, čištění pracovní desky a trouby nebo dokonce o deodoraci lednice,  směs jedlé sody a citronu  je vynikajícím univerzálním čističem!

 • Jak odstranit tuk a vydezinfikovat troubu směsí jedlé sody a citronu?

Na dezinfekci trouby  směsí jedlé sody a citronu je trik velmi jednoduchý, stačí:

 1. Smíchejte v misce, šálek jedlé sody a šálek čerstvě vymačkané citronové šťávy.
 2. Poté směs naneste na vnitřní povrchy trouby
 3. Nechte roztok působit alespoň 15 minut.
 4. Poté přejeďte vlhkým čistým hadříkem, abyste odstranili přebytečnou tekutinu.
 5. A nakonec troubu opláchněte horkou vodou.

O tom není pochyb! Tento trik je také užitečný při čištění kuchyňského nábytku.

 • Jak přirozeně deodorizovat lednici jedlou sodou a citronovou šťávou?

Jedlá soda je jedním z nejuniverzálnějších čisticích prostředků , smíchaná s citronovou šťávou dokáže během okamžiku zbavit vaši ledničku zápachu. Jakmile otestujete jejich dezinfekční účinek, stanete se na nich zcela závislými! Postupujte podle následujících kroků:

 1. Smíchejte v nádobě naplněné vodou lžičku jedlé sody a lžíci citronové šťávy.
 2. Výsledný roztok použijte k čištění chladničky a odstranění nepříjemných pachů. Stačí nasprejovat vnitřek lednice, nechat deset minut působit a poté otřít vlhkým čistým hadříkem.
 • Jak odstranit připálené jídlo ze dna pánví a hrnců pomocí jedlé sody a citronu?

K odstranění připáleného jídla ze dna  hrnců a pánví použijte směs jedlé sody a citronové šťávy. Abyste se vyhnuli bolestem hlavy, doporučujeme vám dodržovat následující kroky:

 1. V nádobě smíchejte jeden šálek jedlé sody se šťávou z jednoho citronu.
 2. Poté přidejte tolik vody, aby vznikla hladká pasta.
 3. Aplikujte tuto pastu na připálená místa vašich hrnců a pánví a poté vydrhněte pomocí čisticí houby.
 4. Nechte směs uležet 5 až 10 minut, než nádobu opláchnete horkou vodou a vyčistíte jako obvykle. A hop! vaše hrnce a pánve budou jako nové.
Vyčistěte pánev mýdlovou vodou

logo pinterest

Vyčistěte pánev mýdlovou vodou. Zdroj: spm 

Jak vyčistit dřevěnou pracovní desku?

Dřevěná pracovní deska má tendenci se příliš rychle špinit: spáleniny, mastné skvrny a zejména zápach… toto místo je pravidelně vystaveno dopravním nehodám. Pokud chcete dezinfikovat svou pracovní desku a zabránit jejímu zápachu, stačí se řídit těmito tipy a triky od našich babiček:

 1. Každé dva týdny vymačkejte citron a nalijte jeho šťávu na pracovní plochu.
 2. Před otřením čistým suchým hadříkem nechte působit asi dvacet minut. Výsledek bude bezchybný.

Jedlá soda, citron nebo dokonce bílý ocet, čištění vaší kuchyně přírodními ingrediencemi vám, milí čtenáři, ušetří čas i peníze. Vyhnete se především používání drahých chemikálií, které škodí planetě.

Hit enter to search or ESC to close.