Geniální trik, jak odstranit plíseň z koupelny a udělat ji zářivě čistou

Geniální trik, jak odstranit plíseň z koupelny a udělat ji zářivě čistou

Navzdory správnému čištění dlaždic se na spárovací hmotě může usazovat plíseň a běžné čističe nejsou dostatečně účinné, aby se jí zbavily. Naštěstí existují triky, které můžete na svých dlaždicích vyzkoušet, abyste se jich rychle a efektivně zbavili. Zjistěte jaké.

Skvrny plísní, které se objevují na stěnách nebo stropě, jsou velmi opakujícím se problémem, který postihuje všechny místnosti v domě, kde bývá vysoká vlhkost  Přestože plíseň může růst podél zdi, nejčastěji se vyskytuje u stropu.

Proč se tvoří plíseň?

Teplé a vlhké prostředí podporuje růst plísní. Jedním z příznaků vysoké vlhkosti je kondenzace, která může být způsobena nevhodnými izolačními materiály nebo domácími činnostmi, jako je praní prádla, sprchování nebo vaření. Když se vlhký vzduch dostane do kontaktu se studenými povrchy, jako jsou stěny a okna, může dojít ke kondenzaci . Častou příčinou zvýšené vlhkosti, a tedy i vzniku plísní je také vsakování vody. Místa jako sklepy, podkroví, vnější stěny a balkony jsou zvláště náchylné k růstu plísní.

Při nahromadění vlhkosti se tvoří kondenzát a nevzhledné plísňové skvrny, zejména na stropě koupelny . Teplotní změny jsou také častou příčinou růstu plísní. Zejména v domě nebo místnosti, která není denně větrána nebo která není řádně větrána, se zvyšuje pravděpodobnost výskytu plísní.

Jak zabránit vlhkosti a plísním v koupelně?

  • Abyste zabránili vzniku plísní ve vaší koupelně, je důležité zajistit správné fungování ventilace. Špatně větraná koupelna se může snadno stát živnou půdou pro plísně.
  • Je také důležité zajistit, aby byly vyřešeny problémy s infiltrací vody, protože voda, která prosakuje do struktur v domácnosti, může podporovat růst plísní.
  • A konečně, pokud základy vašeho domu nejsou vodotěsné, může to vést k problémům s kapilárním vzlínáním a podporovat výskyt plísní.
  • Je proto důležité podniknout kroky ke  snížení vlhkosti v koupelně , jako je instalace odvlhčovače vzduchu a případné opravy.

Jak se zbavit plísní v koupelně přírodními triky?

prášek do pečiva

logo pinterest

Jedlá soda – Zdroj: spm

S jedlou sodou

Plísně mohou být škodlivé jak pro vaše zdraví, tak pro zdraví lidí, kteří žijí pod jednou střechou. Pokračující vystavení těmto houbám může způsobit vážné problémy, jako jsou alergie , infekce a další nemoci. Je proto důležité kontrolovat jejich růst doma.

Můžete si připravit účinné řešení pro odstranění plísní , které se mohou vyskytovat na stěnách a dalších prvcích koupelny. K tomu stačí smíchat tři polévkové lžíce jedlé sody a jednu polévkovou lžíci peroxidu vodíku.

Po smíchání v misce je naneste na místa, kde se vytvořila plíseň. Nechte pár minut působit, poté můžete opláchnout a nechat zaschnout nebo použít hadřík z mikrovlákna.

S bílým octem

K čištění plísní je účinným produktem bílý ocet. Lze jej rozředit ve vodě a nanášet na povrch formy pomocí rozprašovače . Poté jednoduše otřete stěny hadříkem a v případě potřeby vydrhněte. Bílý ocet má také antibakteriální vlastnosti, díky čemuž je chytrou volbou v boji proti plísním.

S černým mýdlem

K čištění plísní v koupelně je účinným produktem černé mýdlo. Lze jej použít k čištění stěn a spár. Jednoduše naneste mýdlo na postižená místa , nechte několik minut působit a poté opláchněte.

S bělidlem

K odstranění stop plísní lze také použít prací prostředek obsahující bělidlo. Po použití je důležité ošetřené povrchy dobře opláchnout vodou a nepoužívat přípravky obsahující bělidla na porézní materiály nebo na vodou ředitelné barvy.

S citronovou šťávou

Citronovou šťávu lze také použít k odstranění plísní díky její okyselující síle. Stačí smíchat s tekutým mýdlem a touto směsí vyčistit povrchy postižené plísní.

Se svíčkou

Špinavé spáry dlaždic

logo pinterest

Špinavé spáry dlaždic – Zdroj: spm

Musíte vzít  svíčku  stejné barvy jako dlaždice, tedy obecně bílou.

Špičkou svíčky  začněte potřít  napadené místo . Parafín přítomný ve svíčkách chrání a zároveň bělí. Na konci operace odstraňte zbytky vosku suchým hadříkem z mikrovlákna, opláchněte a nechte uschnout.

Parafín vytvoří tenkou vodotěsnou vrstvu a stěna rychle vysychá. Toto ošetření bude trvat několik dní a pro zachování této ochrany bude stačit tuto operaci opakovat alespoň jednou za měsíc.

Jak zabránit návratu plísní?

Abyste  zabránili růstu plísní  u vás doma, je třeba dodržet několik kroků:

  1. Zajistěte, aby byl váš domov dobře větraný a suchý tím, že budete  pravidelně kontrolovat netěsnosti a v případě potřeby je okamžitě utěsnit.
  2. Vyčistěte  a zlikvidujte předměty, které se již nepoužívají a které mohou zadržovat vlhkost.
  3. Čistěte a udržujte  svůj domov pravidelně, aby se zabránilo hromadění prachu a nečistot, které mohou přispívat k růstu plísní.
  4. Osvojte si návyky životního stylu  , které pomáhají snižovat vlhkost v interiéru, jako je otevírání oken za účelem pravidelného větrání, používání odvlhčovačů nebo vyhýbání se sušení prádla uvnitř.

Hit enter to search or ESC to close.