Proč je vhodné mít v autě vždy tužku?

Proč je vhodné mít v autě vždy tužku?

Když se setkáte s nouzovými situacemi nebo jen proto, abyste si usnadnili cestu, existují určité položky, které byste měli vždy mít ve svém autě. Možná vás to překvapí, ale například obyčejná tužka je nástroj, který se vám ve vašem vozidle bude velmi hodit. A to v různých kontextech. Ostřílení motoristé to již vědí a mají ho vždy po ruce. Vysvětlujeme proč.

Proč byste měli mít tužku v autě?

Tužky

logo pinterest

Tužky – Zdroj: spm

Tužka se samozřejmě může hodit ve velmi vhodnou chvíli, kdy si potřebujete zapsat něco důležitého do diáře nebo poznámkového bloku. Ale jedním z důvodů, proč je užitečné mít tužku v  autě, je to, jak rychle dokáže psát prakticky na jakýkoli materiál kromě kousku papíru. Pokud se například v nouzové situaci pohádáte s motoristou nebo jste svědky problému na silnici, můžete si během několika sekund poznamenat poznávací značku jedoucího auta. Výhodou je, že později nápis snadno odstraníte bez poškození materiálů vozu.

K drobným úpravám můžete také použít běžnou tužku. Zejména k maskování určitých drobných škrábanců nebo prasklin: díky své tmavé barvě dokáže vytvořit iluzi a skrýt drobné vady určitých povrchů. Zůstává rychlou a levnou alternativou. Nakonec vám tužka může pomoci v určitých rušivých situacích v autě: pokud řidič upustí něco ve velmi úzkém rohu, například mezi středovým tunelem a sedadlem, aby nedošlo k poškození čalounění, lze tužku použít jako hůl pro zatlačení nebo získání ztraceného předmětu. Často se stává, že upadne  klíč od auta a zažít velké potíže při jeho opětovném získání rukou. Tužka vám proto přijde na pomoc!

Pozn.:  Pravděpodobně už víte, že  k podepisování protokolu nebo vyplňování formuláře analýzy dopravní nehody byste neměli používat  tužku ! V tomto konkrétním případě jste povinni použít modré nebo černé pero.

Auto: další položky, které je třeba mít po ruce

Řiďte své auto-1

logo pinterest

Řízení vašeho auta – Zdroj: spm

Kromě tužky existují ještě další předměty a doplňky, které byste měli mít vždy v autě. Ne všichni máme reflex, abychom o tom přemýšleli, ale některé z nich se mohou v určitých okamžicích ukázat jako zásadní.

  • Pohotovostní souprava

Málokterý řidič o tom přemýšlí, ale nouzová lékárnička je v autě nezbytná. Zabírá málo místa a umožňuje vám zůstat v provozu v případě, že se na silnici nebo během cesty objeví sebemenší problém. Proto se doporučuje mít pohotovostní sadu obsahující následující položky: instantní led, sterilní oční roztok, elastické obvazy různých velikostí, různé náplasti, lékařské nůžky, rukavice, pinzety a antiseptické ubrousky.

  • Retroreflexní vesta

Věděli jste, že od 13. února 2008 CSR (Meziministerský výbor pro bezpečnost silničního provozu) zavedl povinné žluté bezpečnostní vesty ve všech vozidlech? S rizikem, že dostanete pokutu, mějte raději alespoň jednu v autě. Tato reflexní vesta je pro řidiče nezbytná, stejně jako výstražný trojúhelník. Musí být fluorescenční a nést označení CE (European Conformity). V případě nebezpečí nebo nehody, ve dne nebo v noci, jej musíte nosit, abyste o své situaci informovali ostatní motoristy. Také byste jej měli mít v rohu vedle sedadla řidiče (zejména odkládací schránky), nikoli v kufru.

  • Dokumenty k vozidlu

Nakonec by samozřejmě bylo moudřejší mít vždy v přihrádce také úřední doklady vozu: řidičský průkaz, pojištění a osvědčení o registraci vozidla. Při policejní kontrole budete mít vše potřebné na dosah ruky.

Hit enter to search or ESC to close.