Pokud máte chuť pěstovat cibuli a česnek, vězte, že jde o rostliny nenáročné na pěstování a lze je pěstovat na zahradě nebo v květináčích na balkóně.

Pojďme zjistit, jak pěstovat cibuli a česnek, a to vše ve staré krabici z polystyrenu

Cibule a česnek

Cibule a česnek jsou velmi výživné a zdravé potraviny. Mezi nutriční hodnoty cibule patří sacharidy, vláknina, bílkoviny, folátové tuky a vitamíny C a B6. Ale také folát a draslík, stejně v česneku a všechny v jiných hodnotách.
Obě potraviny obsahují také malé množství vápníku, železa, hořčíku, fosforu a zinku.

 

Jak pěstovat cibuli a česnek

Pokud jde o alergie, jak cibule, tak česnek mohou u některých lidí způsobit alergické reakce. Příznaky mohou zahrnovat svědění, vyrážku, otok rtů, jazyka a obličeje, potíže s dýcháním.

Obecně platí, že alergie na česnek je méně častá než alergie na cibuli. Pokud však máte podezření, že máte alergii na některou z těchto potravin, je důležité navštívit lékaře, který provede přesné posouzení.

Cibuli i česnek lze konzumovat syrové i vařené a používají se v mnoha pokrmech mezinárodní kuchyně.

Bílá, červená a zlatá cibule

Chcete-li získat co nejvíce užitku z cibule, je nejlepší ji konzumovat syrovou nebo lehce vařenou. Vysoké teploty mohou zničit některé vitamíny a živiny obsažené v cibuli.

Syrovou cibuli lze přidat do salátů nebo sendvičů pro chuť a křupavost. Aby cibule během vaření nezhořkla nebo neztratila chuť, je lepší ji vařit na mírném ohni a pomalu, spíše než na vysoké.

Syrový česnek je nejlepší způsob, jak plně využít výhody česneku. Lze jej rozmačkat a přidat do salátů, omáček, marinád a vinaigret.

Může být přidán na konci vaření, aby nedošlo ke ztrátě chuti a prospěšných vlastností.

Hlavy česneku

Obecně je důležité vybírat čerstvou cibuli a česnek a skladovat je na chladném a suchém místě. Před použitím je musíte odstranit vnější slupku a nakrájet nebo rozmačkat v závislosti na požadavcích receptury.

Jak pěstovat cibuli a česnek

Pokud máte rádi čerstvé a naprosto bio produkty, musíte také vědět, jak si doma pěstovat cibuli a česnek, a k tomu bude stačit začít uchovávat všechny ty krásné polystyrenové obaly, které při recyklaci odpadu běžně vyřazujeme.

Mezitím se pokusme pochopit, jaké jsou vlastnosti těchto jedinečných potravin schopných dochutit a obohatit naše pokrmy.

Cibule a česnek jsou nenáročné rostliny na pěstování a lze je pěstovat na zahradě nebo v květináčích na balkóně. Pro cibuli vyberte slunnou, dobře odvodněnou část zahrady nebo dostatečně velký květináč, aby se do něj cibule vešla.

Metodou, jak si česnek a cibuli dobře doma naaranžovat i na terase, je použití polystyrenových truhlíků.

Polystyrenové krabice

Aby bylo jasno, například ty, které mají víko , jak nahoře, tak dole, jsou naprosto v pořádku. Takže po zavření cvičíme venku, jako měření používáme například plastové víčka.

Propiskou se udělají značky kolem uzávěru a poté se polystyrénové uzávěry odstraní řezákem.

V tomto okamžiku jsou dvě poloviny odděleny a jsou odebrány cibule, malé a  vousy stříháme nůžkami.

Poté na cibuli uděláme řez tam, kde je špička a na závěr si připravíme všechny cibule a to samé uděláme s česnekem.

Nakonec vložíme část vousů vyříznutou do otvoru a druhou polovinu použijeme na vodu jako podšálek na česnek a cibuli.

Po velmi krátké době, jen jednoho dne, již uvidíme, jak cibule vytahují nové vousy a zelenou nadzemní část. Cibule i česnek brzy ukáží
nové kořeny.

Po 5 dnech jsou kořeny mnohem delší a zelená vnější anténa vyrostla, jsme připraveni je zakopat. Vždy polystyrenový balíček, tentokrát větší uděláme otvory pro drenáž a dáme trochu zeminy.

Cibule sázíme asi 2,5 cm hluboko a asi 10 cm od sebe, pak pokračujeme pravidelným zaléváním , přičemž půdu udržujeme vlhkou, ale ne přemokřenou.