Chcete vědět, jak pěstovat jahody doma, ale nevíte, kde začít?

Nebojte se, jahody jsou jednou z těch plodin, které se vám s pár základní péčí a pár jednoduchými pravidly na památku odmění těmi nejchutnějšími jahodami, jaké jste kdy ochutnali.

Jak pěstovat jahody doma

Nejlepší jahody, které můžete vyzkoušet, jsou ty vypěstované doma . Pro prodej v supermarketu se většinou sklízejí trochu zelené (jinak by se ke spotřebiteli v dobrém stavu nedostaly), což jahodě brání produkovat všechny cukry, kterých je schopna.

Jak pěstovat jahody
 

Čím více cukru tedy jahoda vyprodukuje, tím více jahodové chuti má. Díky domácímu pěstování je možné je sklízet ve správnou dobu, kdy jsou již nabité cukry a živinami.

Jaká odrůda jahod je nejlepší k pěstování?

Existuje mnoho druhů jahod, každý s jinou dobou kvetení: některé kvetou jednou ročně, jiné kvetou celý rok. Nenechte se zmást, péče o všechny kmeny je v podstatě stejná , jen si vyberte ty, které vám padnou do oka nebo ty, které vás nejvíce nadchnou.

Rostlina lesních jahod
 

Lesní jahody jsou super malé, ale vynahrazují to velmi intenzivní chutí, jsou velmi produktivní a pokud doma nemáme ideální světlo, jsou také nejlepší. V supermarketech jsou prakticky nesehnatelné, protože se v nich drží málo nebo vůbec nic, musíte je sníst ten samý den, kdy jsou natrhány.

Kde zasadit jahody: světlo a klima

Jahody jsou dobrým zdrojem antioxidantů, včetně anthokyanů, které jim dodávají charakteristickou červenou barvu.

Antioxidanty pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a mohou mít zdravotní přínosy, jako je snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a některých typů rakoviny. Všechny důvody, proč je mít vždy čerstvé a za nulové náklady.

Jahody milují slunce, proto si vyberte slunné místo s asi sedmi hodinami přímého slunečního záření. Ale ačkoliv je velkým milovníkem slunce, snáší docela dobře stín, i když jeho produkce bude mnohem nižší.

Toto ovoce odolává širokému rozmezí teplot. Jeho optimální teplota, při které vyvíjejí nové stonky, květy a plody, je 10-13ºC v noci a 18-22ºC přes den.

K jejich domácímu pěstování toho moc nepotřebujete, stačí odložit pár plastových lahví, čím širší, tím lepší. Poté se řezačkou rozříznou napůl, načež se kolem balíčků udělají otvory horkým šídlem nebo šroubovákem.

Můžete použít jak část s uzávěrem, tak i ty se spodkem. Nyní můžeme po stranách uvázat provázek, abychom je mohli pověsit na sluníčko.

Chcete-li pěstovat sazenice jahod, vložte je do plastového sáčku nebo potravinářské fólie. Takže dáte trochu zeminy a plátek banánu se vší slupkou a pak sazenice jahod. Plast se uzavírá, aby vše zůstalo shromážděné.

Jak pěstovat jahody
 

Po 15 dnech , jakmile byly sazenice uvolněny z pytlů, bude vidět, že začaly zapouštět mnoho malých kořenů. Každá sazenice je umístěna v zemi, která byla nasypána do květináčů zavěšených na slunci, přesně uprostřed.

Pravidelně je zaléváme a po dvou měsících uvidíme, jak jahodové rostliny naberou sílu a oživují. Po pouhých třech a půl měsících budeme mít mnoho rostlin s jahodami připravenými ke sběru, dobré ekologické a bez nákladů