Nalezení suchých a shnilých rostlin je určitě jedna z nejhorších věcí, která se může stát, protože to znamená, že se musíte se sazenicí rozloučit.

Po tolika měsících odříkání a pravděpodobně i po utracení spousty peněz není nic horšího. Mezi všemi rostlinami, které se snadno zničí, protože potřebují zvláštní péči, je orchidej.

Trápí to kořeny, které lze z ničeho nic najít shnilé, přestože dbáme na správné zalévání rostliny, bez překračování. 

Jak se o orchidej starat?

Například orchideje jsou krásné rostliny, které rozdávají radost, ale vyžadují výborné větrání, jinak hynou udušením. Mají růst na stromech, takže pokud s nimi zacházíte jako s každou jinou pokojovou rostlinou , najednou listy žloutnou, kořeny uhnívají a květy opadávají. Buďte opatrní, protože se to nemůže stát pouze u tohoto druhu rostlin, ale u všech.

Naštěstí, i když jsou kořeny částečně nebo úplně mrtvé, existují pravděpodobnosti, které nám umožňují doufat a myslet si, že se mi rostlinu podaří zachránit. Postupujte podle speciálních pokynů a přiveďte jej zpět k životu, a to vše jednoduchým a rychlým způsobem.

Jak zjistit, zda je rostlina suchá, mrtvá nebo téměř mrtvá pohledem na její listy

Pokud jsou listy žluté, sazenice pravděpodobně dostala příliš málo vody nebo byla půda ponechána příliš dlouho mokrá. Stojatá voda způsobuje hnilobu kořene, a proto rostlina náhle odumírá. Pokud jsou naopak listy svraštělé, znamená to, že nedostal dostatek vody, takže prošel dehydratací. 

 

Obecně lze říci, že rostlina hnije, protože je nadměrně mokrá, takže kořeny nemají správný čas na zaschnutí, protože zálivky jsou blízko u sebe. Druhou hypotézou může být jednoduše to, že voda v podšálku stagnuje, což také podporuje šíření infekcí plísněmi nebo jinými parazity.

Jak zachránit téměř mrtvou rostlinu

Abychom rostlinu zachránili, je nutné ji zapálit, odstranit veškerý substrát, který zakrývá kořeny a poté odstranit nahnilé a ponechat pouze zdravé. Zdravé listy jsou zelené nebo bílé, zatímco shnilé nebo suché listy jsou hnědé nebo černé.

 

Poté se kořen sterilizuje 3% peroxidem vodíku , sazenice se zasadí do nového květináče se suchým substrátem a každý jednotlivý list se navlhčí kuchyňským papírem, aby hydratoval. Po dokončení musíte se zálivkou počkat alespoň dva až tři dny, rostlina by se tak měla vrátit do prakticky dokonalého zdravotního stavu, jako právě koupená.

Druhá jistě účinná metoda připravená zachránit jeden nebo více životů

Druhá metoda spočívá v naříznutí suchých větviček, odstranění všech suchých listů, ponechání pouze kořene venku, vložení trochu suchého cementu do vázy, samozřejmě stačí lžíce. K tomu se musí přidat půl litru vody, pak se směs promíchá, trochu této vody se nalije do docela velké nádoby, ve které musí být kořeny ponořené.

 

V tomto okamžiku se nechají takto 30 minut. Poté se kořen nechá hodinu zaschnout , umístí se do vázy a přikryje se zeminou. Po týdnu se voda nalije do jiné nádoby, poté se odřízne list aloe vera a vloží se do vody, aby se gel z aloe dostal ven, což je v jakémkoli kontextu zázračné.

Vodou se pak zalévá rostlina, která se zakryje a nechá zakrytá, jako by byla uvnitř skleníku . Objevuje se maximálně po 3 týdnech, k velkému překvapení sazenice vytvoří nové listy, a proto znovu ožije.

Jakmile dosáhnete tohoto výsledku , je vhodné řídit se některými zásadami, které vám umožní postarat se o tento život tím nejlepším možným způsobem, aniž byste to přeháněli s vodou nebo aniž byste zapomínali zalévat v případě potřeby. Každá sazenice je jiná než ostatní, jsou ty, které potřebují hodně vody a ty, které přežijí i s málem. Pokud tedy nejste dobře informováni, je vhodné si před nákupem jakéhokoli druhu rostliny položit příslušné otázky.