Prací prostředek pro kutily je skvělý nápad, jak ušetřit peníze a myslet na životní prostředí. Pojďme se podívat, jak ji připravit na rok. 

Vyrobit si doma vlastní prací prostředek vám umožní utratit za rok praček jen deset eur.

Prací prostředek pro kutily: výhody

Kromě toho, že se mycí prostředek koupí v supermarketu, lze jej vyrobit i doma, a to se značnou úsporou nákladů. Vlastní prací prostředek vám také umožní respektovat životní prostředí a zdraví lidí, kteří jsou nám drazí. Prací prostředky prodávané v supermarketech totiž velmi často obsahují povrchově aktivní látky nebo chemické látky, které mohou mít z dlouhodobého hlediska škodlivé účinky na organismus.

Aniž bychom zapomínali na nebezpečné dopady na životní prostředí. Domácí prací prostředek je navíc hypoalergenní a neobsahuje konzervační látky.

Bylo prokázáno, že například francouzské rodiny provedou průměrně 5 praní v pračce týdně , celkem tedy 220 praní za rok. Při těchto praních se spotřebuje 26 litrů tekutého pracího prostředku a 40 kilo prášku.

čisticí prostředek

Doma si můžete vyrobit všechny prací prostředky, dokonce i ten na praní prádla v pračce. Podívejme se, jak ho vyrobit na rok praní, jen ze dvou surovin a utratit méně než deset eur (asi 0,35 centu za litr).

Výrobní proces

Suroviny potřebné k přípravě tekutého pracího prostředku, který budete potřebovat na rok praní, jsou následující:

  • Marseillské mýdlové vločky , 60 gramů (průměrná cena, asi 0,40 centů)
  • peruhličitan sodný , 15 gramů (průměrná cena 0,15 centů)
  • bikarbonát , 30 gramů, (průměrná cena 0,10 centů)
  • esenciální olej , několik kapek (asi 0,05 centů).
  • 1 litr horké vody
  • 1 litr studené vody

Nejprve je třeba ohřát litr vody. Uvnitř musí být zakomponovány vločky marseillského mýdla. Lupínky by se měly dobře promíchat.

Při vypnutém ohni se musí nalít peruhličitan sodný a poté hydrogenuhličitan. Následně můžete vše rozmixovat pomocí mixéru. Cílem je, aby směs byla co nejvíce homogenní.

Poté musí být směs ochlazena a ponechána stát asi celý den. V tomto okamžiku by měl být prací prostředek velmi kompaktní, ale to je normální. Další fází je vše promíchat přidáním litru studené vody . Opět je cílem, aby směs byla homogenní a hladká.

Budete potřebovat zavařovací sklenice, ty od klasických tekutých pracích prostředků předem opláchnutých a vysušených jsou jemné, ale i jednoduché plastové lahve. Pokud chcete, můžete si vybrat skleněnou nádobu. Do pracího prostředku je třeba přidat několik kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Poslouží k provonění prádla. Levandule a citron jsou toho příkladem.

S malou útratou získáte tekutý prací prostředek schopný vybělit, dezinfikovat a odstranit skvrny z vašeho prádla. Tyto vlastnosti mu dodává hydrogenuhličitan, který je přírodním a biologicky odbouratelným produktem. Kromě toho může fungovat také jako aviváž a deodorant.

Peruhličitan sodný naopak dezinfikuje a barví. Marseillské mýdlo je naproti tomu biologicky odbouratelný a antialergický přípravek, který šetrně čistí.