Ovoce je nezbytnou potravinou pro zdravou a vyváženou stravu, a proto se vyplatí uchovat čerstvé jahody i 2 roky díky triku farmářů.

Kromě toho, že je ovoce chutné, je plné živin, vitamínů a antioxidantů, které pomáhají udržovat tělo fit a zdravé.

Způsoby konzervace ovoce

Existuje mnoho druhů ovoce, jako jsou jablka, pomeranče, banány, jahody, kiwi, broskve, ananas, melouny a mnoho dalších, z nichž každá má svůj jedinečný nutriční profil.

Různé druhy ovoce

Plody jsou bohaté na vitamín C, který pomáhá tělu produkovat kolagen a podporuje imunitní systém. Ovoce navíc obsahuje vitamín A, který je důležitý pro zdraví očí, a vitamín K, který pomáhá při srážení krve.

Ovoce je také důležitým zdrojem vlákniny , která napomáhá trávení a udržuje trávicí systém zdravý.

Mnoho odborníků doporučuje sníst alespoň 5 porcí ovoce denně. Porce ovoce odpovídá asi 80 gramům čerstvého ovoce nebo 150 ml neslazené ovocné šťávy. Ne všechny druhy ovoce jsou si však rovny , pokud jde o kalorie a cukr. Například banány a hrozny mají relativně vysoký obsah cukru, zatímco jablka a hrušky mají vyšší obsah vlákniny a nižší obsah kalorií.

Abyste si mohli plně vychutnat výhody ovoce , je důležité je správně skladovat. Čerstvé ovoce lze krátkodobě skladovat při pokojové teplotě, ale pro delší skladování je nejlepší uchovávat v lednici.

Chlazené nebo mražené ovoce

Jablka, pomeranče a hrušky mohou být uchovávány v lednici několik týdnů , zatímco banány a hrozny by měly být uchovávány při pokojové teplotě.

Mražené jahody

Pokud se jako alternativu rozhodnete použít sušené ovoce, měli byste věnovat pozornost množství přidaného cukru a celkovým kaloriím. Ořechy mají vysoký obsah kalorií a často obsahují přidaný cukr, proto je nejlepší je konzumovat s mírou.

Existují také metody konzervace ovoce, které zachovávají jeho nutriční hodnoty a prodlužují jeho životnost. Například ovoce lze zmrazit pro budoucí použití. Mražené ovoce je ideální pro přípravu smoothies, smoothies a zmrzlin, ale také pro vaření dezertů.

Sušené ovoce

Ořechy, jako jsou sušené švestky, fíky a meruňky, lze sušit na slunci nebo v nízkoteplotní troubě, aby se uchovaly delší dobu.

Kromě toho existují také způsoby konzervace ovoce, které zachovávají jeho chuť a nutriční vlastnosti. Ovoce lze sušit přirozeně, jak jsme již řekli, na slunci pro získání koncentrované a velmi chutné verze, nebo  v nízkoteplotní troubě.

Jak uchovat čerstvé jahody po dobu 2 let

2 kg jahod dáme do misek naplněných vodou na 5-10 minut, poté jahody očistíme a zbavíme stopek. Sklenice se tedy po umytí naplní jahodami a poté  se do každé sklenice nasypou dvě lžíce cukru.

2 kg jahod dáme do misek naplněných vodou na 5-10 minut , poté jahody očistíme a zbavíme stopek. Po umytí sklenic se tedy naplní jahodami, do každé sklenice se pak nasypou dvě lžíce cukru.

Čerstvé jahody ve sklenici

Poté se sklenice naplní vroucí vodou a uzavřou víkem a dají se vařit do hrnce naplněného do poloviny vodou. Od chvíle, kdy se voda začne vařit, se sklenice nechávají na ohni asi 15 minut.

Jakmile uplyne čas, sklenice se vyjmou z hrnce a uzávěry se pevně utáhnou a položí dnem vzhůru na povrch a přikryjí se látkou. Druhý den zkontrolujte, zda ve všech sklenicích není vzduch, a uložte je obrácené dnem vzhůru na chladném místě mimo dosah světla . Tímto způsobem zůstanou neporušené až 2 roky.