Mají dlaždice ve vašem domě černé spáry? Rozloučit se s nimi zabere pár minut a základní ingredience.

 Černé spáry dlaždic jsou klasickým jevem, který se vyvíjí v každém typu prostředí. Postupem času se bílá čára, která rozděluje dlaždice, zašpiní a vytvoří nevzhlednou černou svatozář, která působí hned na první pohled. V jiných případech může vlhkost zvýšit proces černění , který doprovází spory plísní, které je obtížné vymýtit. V těchto případech lze černé spáry na dlaždicích ošetřit hmotou, takže jediným přetažením opět zbělají a vyčistí.

Jaké přísady použít k odstranění černé spárovací hmoty z dlaždic?

Tam, kde jsou dlaždice, jsou i černé spáry, které se postupně objevují, když je převezme špína a vlhkost. Je samozřejmé, že jsou ošklivé na pohled a že jsou v každém případě známkou špatné hygieny, přičemž vlhkost nechává prostor pro vznik plísní v různých koutech.

Ingredience pro účinnou směs jsou následující:

  • 100 gramů jedlé sody
  • 1 sklenice bělidla
  • 1 starý zubní kartáček
Jedlá soda do spárovací hmoty
 

Hydrogenuhličitan sodný je jednou z nejpoužívanějších přírodních ingrediencí, která najde tisíc využití v domácnosti i v rámci pohody. Je také indikován k odstranění spór plísní tím, že působí také jako “drheň” k odstranění černé špíny.

V kombinaci s bělidlem zabíjí všechny bakterie a choroboplodné zárodky, které se množí podél kloubů. Stručně řečeno, dvě ingredience, které se při čištění spojí – dezinfikují a eliminují plísně v jediném kroku.

Postup a rady

Jedlou sodu nasypte do misky spolu s bělidlem a poté míchejte, dokud nevznikne hustá a jemná pasta. Pasta se pak musí nanést na černé spáry a nechat působit až 10/15 minut, aby se projevila.

Vezměte starý zubní kartáček a energicky přečistěte všechny spáry a nechte znovu působit 15 minut. Nakonec spáry dobře opláchněte vlhkým hadříkem nebo přímo sprchovou hlavicí.

černá uteče
 Zvláštní pozornost věnujte bělidlu, toxické složce, s níž není vždy bezpečné manipulovat. Při práci tohoto typu je důležité používat rukavice a nechat okna otevřená pro větrání.

Dalším tipem je po opláchnutí dlaždice úplně vysušit, aby se odstranila pasta uvedená výše. To má působit proti vlhkosti a zajistit, aby se černé spáry po krátké době znovu neobjevily.

čisté dlaždice
 Tuto hmotu lze také vždy použít na světlé spáry betonu. Chcete-li vidět konečný výsledek – tedy čisté, bílé spáry – počkejte do druhého dne, kdy těstoviny dodají konečnou podobu.

Jak často spáry černají? Bohužel se tento jev každý měsíc vrátí a zaklepe na dveře, každopádně látka je výborná i pro zabránění jejich vzniku, lze ji použít i preventivně.