Orchidej je jedna z nejkrásnějších rostlin vůbec, vlastně každý má doma alespoň jednu. Patří pravděpodobně mezi nejoblíbenější sazenice vůbec, protože dokáže rozveselit pokoje vytvořením fantastické, sugestivní atmosféry.

 Bohužel to není jen kus nábytku, jak si mnozí myslí . Mít orchidej v domě tedy neznamená jednoduše ji umístit do jakékoli polohy a pamatovat si ji pouze tehdy, když a kdy je třeba ji zalévat.

Orchidej, stejně jako mnoho jiných sazenic, potřebuje zvláštní péči a pozornost v každém ročním období.

Orchidej, jedna z nejoblíbenějších rostlin všemi ženami na světě, proto

Zvláštní je tvar a barva jeho elegantních květů, díky těmto prvkům se pomalu proslavila po celém světě natolik, že je při hlavních příležitostech nejžádanější rostlinou. Nejznámější ze všech je phalaenopsis, říká se mu proto, že tvar jeho okvětních lístků připomíná křídla motýla.

Málokdo to ví, ale rostlina je tropického původu, a proto potřebuje nějaké čisté detaily, které vycházejí z výběru vázy, která je, i když se to může zdát zvláštní, zásadní. Špatná váza může vést k smrti. Ne všechny květináče mohou být vhodné pro pěstování orchidejí, zejména s ohledem na barvu a velikost. Ale nejenom.

Jak zařídit, aby orchidej vypadala dobře v každém ročním období

Výběr vhodné vázy znamená záruku dlouhé životnosti orchideje. K tomu může být užitečné vědět, že ideální květináč je průhledný, protože kořeny mohou být kdykoli během dne zasaženy slunečním zářením, pokud není přímé. Přímé sluneční světlo by totiž mohlo sazenici zabít, proto si musíte dát pozor i na to, kam ji umístíte.

 Substrát potřebuje provzdušňovat, z tohoto důvodu, stejně jako velikost květináče je zásadní, je také důležité, aby měl otvory, které propustí vzduch a vysuší kořeny.

Jaké vázy vyloučit pro orchidej, pokud ji chcete udržet zdravou

V důsledku toho se zdá být zřejmé a zřejmé, že terakotové květináče nebo tmavé plastové květináče nebo dokonce příliš malé květináče, které dusí rostlinu a vedou ji k smrti, jsou naprosto nedostatečné. Malé květináče bez děr a tmavé, způsobují předčasné hnití rostliny.

 

Starat se o orchidej znamená zalévat ji na začátku dne třeba tak, že ji přímo ponoříte do nádoby s vodou, aby země mohla absorbovat veškerou vodu, kterou potřebuje, aniž by ji překračovala. Obecně platí, že minimální teplota, do které může přežít, je 16 °, zatímco maximální je 24 stupňů. V létě je v nejteplejších oblastech Itálie obzvláště obtížné umístit jej na místo, kde teplota spadá do uvedeného rozsahu.

Jak pochopit, zda je orchidej v pořádku nebo trpí, vodítka, kterým je třeba věnovat pozornost

Správná metoda, jak zajistit, aby orchidej přežila a vždy žila v perfektních podmínkách, je obrátit se k ní na sever nebo na jih, třeba na okenním parapetu nebo na balkoně domu, v oblasti, kde na ni dopadají sluneční paprsky, ale ne přímo. Pokud by listy žloutly, mohlo to být pravděpodobně způsobeno přímým slunečním zářením.

Pokud spadnou nebo získají tmavě zelenou barvu, může to znamenat nedostatek světla. Na tomto místě je důležité si uvědomit, že orchidej potřebuje mít dost vlhkou půdu, klasická půda není dobrá, spíše je potřeba pro orchideje hnojit. Málokdo mimo jiné ví, že hnojení je zásadní a musí se provádět od března do října, alespoň dvakrát do měsíce.

 Když očividně odezní, nesmíme ztrácet naději, protože v krátké době může znovu vzkvétat. K dosažení tohoto výsledku je třeba odříznout větev nad druhým uzlem, to by byl přesně bod ztluštění samotné větve jdoucí zespodu nahoru. Jakmile je hotovo, zbývá jen počkat na nové kvetení. Pokud by sazenice měla mít vzdušné kořeny nebo kořeny, které vyrůstají z květináče, pak by to naznačovalo, že je v pořádku a není tedy třeba nic dělat. Přesouváním kořenů by hrozilo jejich poškození, a tím i zabití rostliny.