Sprchujete se, ale neteče vám moc vody? Možná je to kvůli vodnímu kameni ve sprchové baterii. Nebojte, není třeba ho měnit, stačí vyčistit.

 

Ale jak by se s ní mělo zacházet, aby byla zase nová?

Vápenec ve vodě

Termín „vápenec“ označuje usazeniny uhličitanu vápenatého , které se mohou tvořit v horké, tvrdé vodě. Tyto usazeniny se mohou hromadit v potrubí, kotlích a dalších vodovodních armaturách a způsobovat problémy, jako je omezený průtok vody, poškození zařízení a problémy s chutí a zápachem.

K odstranění vodního kamene můžete použít specifické chemikálie nebo nainstalovat úpravu vodního filtru, která snižuje jeho množství.

Alternativně lze použít destilovanou nebo demineralizovanou vodu, která neobsahuje uhličitan vápenatý.

Sprchová hlavice plná vodního kamene
 Vodní kámen může způsobit určité problémy, když se hromadí ve vodovodních armaturách a domácích spotřebičích.   Podívejme se na některé způsoby, kterými může být vodní kámen škodlivý.

Ve skutečnosti to může způsobit omezení průtoku vody, protože se v potrubí může usazovat vodní kámen a snižovat průtok vody, což ztěžuje používání sprch, vodovodních baterií a jiných vodovodních armatur.

Nemluvě o tom, že vodní kámen může dodávat vodě kovovou chuť nebo nepříjemný zápach, což znesnadňuje pití nebo vaření s touto vodou. V důsledku toho může hromadění vápence způsobit, že voda bude méně zdravá, protože může obsahovat bakterie a další nežádoucí látky.

Stručně řečeno, vodní kámen může způsobit problémy s kvalitou a množstvím vody a také poškodit vodovodní systémy a spotřebiče.

Aby se předešlo těmto problémům, je důležité provádět správnou úpravu vody nebo používat destilovanou nebo demineralizovanou vodu.

Sprchová baterie plná vodního kamene

Každý má rád sprchu pořádným „proudem vody“, uvolňuje a dodává pocit pohody. Co se ale stane, když do sprchových otvorů napadne vodní kámen? Voda prochází nenapravitelným úbytkem, řešení jsou dvě: buď vyměníme sprchovou hlavici, nebo začneme přemýšlet, jak problém odstranit průběžně.

Kohoutek s vápencem
 Citron lze použít k odstranění vodního kamene z koupelnových baterií. Chcete-li to provést, rozřízněte citron na polovinu a potřete jím povrch kohoutku zasažený vápencem. Poté se nechá 10-15 minut působit, aby kyselina citronová z citronu mohla působit na vodní kámen.
Citronová šťáva
 Můžeme se rozhodnout kohoutek dobře opláchnout horkou vodou, abychom odstranili zbytky citronu , nebo dále potřít jedlou sodou a houbičkou. Nakonec můžeme provést další finální drhnutí houbičkou namočenou v bílém octě.

Po vyprání použitého materiálu z kohoutku se osuší čistým hadříkem , aby se zabránilo vzniku skvrn .

Tato metoda je účinná pro odstraňování usazenin vodního kamene z koupelnových baterií, ale nemusí být vhodná pro všechny typy baterií a materiály.

Ocet a jedlá soda
 Před použitím citronu na povrch je důležité zkontrolovat, zda je vhodný pro daný materiál a nezpůsobí poškození. V opačném případě můžete k odstranění vodního kamene použít pouze specifické produkty, jako je ocet nebo jedlá soda.