Olivovník je středomořská rostlina, která velmi dobře roste pod spalujícím sluncem, což umožňuje jeho plodům rychle dozrát a poskytnout fantastický olej, snadno rozpoznatelný s jemnou, vzácnou chutí.

Olivový olej je žlutým zlatem kuchyně, bez této fantastické suroviny se neobejde žádný pokrm. Jeho výroba přímo doma je nejen způsob, jak ušetřit spoustu peněz, ale také velké zadostiučinění.

Pokud si chcete zkusit vypěstovat olivovník doma, musíte nejprve zjistit, jak a co dělat, protože je to stále život, o který se musíte nějak umět postarat.

Olivovník, jak zajistit, aby dobře rostl?

Olivovník dobře roste v oblastech s mírným klimatem, ale v zimě nesmí teploty klesnout pod nulu, jinak rostlina uhyne. Péče a hodně trpělivosti jsou hlavní ingredience, které vám umožní dosáhnout dobrých výsledků.

Dodržováním velmi jednoduchých pokynů můžete pěstovat krásné rostliny nejprve v květináčích a poté na domácí zahradě. První věc, kterou musíte udělat, je vybrat strom, který chcete pěstovat, protože neexistuje pouze jedna odrůda olivovníku, existuje několik rostlin různých typů roztroušených po celém světě, ze kterých si můžete vybrat.

Některé jsou si navzájem podobné, zatímco jiné mají malé rozdíly, které souvisí s chutí nebo barvou ovoce. Techniky pěstování a také doby zrání plodů se mění podle druhu rostliny.

V Puglii je například Bella di Cerignola, Cellina barese, Cima di Bitonto, i když se všechny nacházejí ve stejném regionu, protože je zde mírně odlišné klima v jednotlivých oblastech, každá z těchto rostlin může poskytnout různé výsledky.

Proto je vhodné udělat si krátký průzkum, abyste pochopili, který olivovník je nejlepší pro oblast, kde žijete, abyste nedělali chyby, neutráceli příliš peněz, času a trpělivosti za něco, co vám nemusí dát to, co vám chtěl bych.

Jak zasít olivovník od jeho plodů

Poté se ovoce ze stromu sbírá a olivy se umístí do kbelíku, dužina se rozbije, aby se oddělila od pecky, olivy se nechají nasáknout, přičemž se čas od času promíchá voda , protože tímto způsobem dojde k oddělení oliv. drť probíhá rychleji.

Poté jsou kameny obnoveny a kůra, která zůstává na povrchu, je odstraněna. Poté kámen pár minut opláchněte v horké vodě, pokud se to nepodaří, je vhodné použít brusný papír. V tomto místě se uřízne konec kamene, který je na jedné straně zahrocený a na druhé tupý.

Tupá část se musí očistit nožem. Skořápka se nesmí rozbít, protože jinak hrozí, že semeno bude nepoužitelné. Lískové ořechy se ponoří na 24 hodin do vody o pokojové teplotě, poté se váza naplní zeminou. Můžete použít velkou vázu nebo malou podle toho, co máte.

Semena jsou zasazena jemně do země, aby bylo zajištěno , že jsou pokryta ze tří čtvrtin a ne více, protože slunce musí mít volný přístup, což je důležité, protože paprsky stimulují klíčení. V tomto okamžiku jsou květináče zakryty plastovým sáčkem, čímž se vytvoří jakýsi skleník, a umístěny na parapet.

Klíčení a přesazování sazenic

Klíčení nastává do měsíce. Musíte pamatovat na zalévání země při udržování konstantní vlhkosti, pokud země vyschne, rostlina zemře, takže před nalitím vody je vhodné zkontrolovat. Možná to ani nebudete potřebovat. Pokud je prvních 6 mm suchých, je vhodné dát vodu, jinak ne. Nadměrné množství vody může způsobit množení bakterií, které zničí sazenice. 

Jakmile vyraší, vyjměte sáček, nechte rostlinu volnou a pokračujte v normálním zalévání. Až nadejde čas, tedy až olivovník naroste o 18 cm, může být přesazen možná na podzim. Jakmile je strom zakopaný, zalévá se jako obvykle a poté se sleduje jeho růst.

Po několika letech budete moci sklízet krásné olivy. Existují stromy, které plodí po třech letech, zatímco jiné potřebují alespoň 7/12 let.