Mezi mnoha produkty určenými pro domácí práce nám 2 milované ingredience mohou pomoci na konci měsíce ušetřit spoustu peněz. 

Dokážeme připravit úžasný DIY víceúčelový čistič s pouhými 2 ingrediencemi a za 5 minut. Pokud vás zajímá, co to je, pokračujte ve čtení následujícího článku a zkuste to udělat také.

Komerční čisticí prostředky a mýdla

Kdysi byl den praní dlouhý a zahrnoval použití velkých dřevěných kádí, kam se umisťovalo prádlo, které se pak lisovalo. Poté se popel rozprostřel a nalila se vařící voda.

Skutečné detergenty byly vyvinuty, když nedostatek tukových látek z živočišných i rostlinných olejů vyvolal nutnost používat pro zefektivnění čištění látku odolnou tvrdé vodě.

V té době byla ropa bohatým zdrojem pro výrobu detergentů. Dnes se mýdla vyrábějí především z různých petrochemických látek a také z oleochemických látek (odvozených z tuků a olejů).

Komerční čisticí prostředky

A prací prostředky, které jsou v současnosti na trhu, mají složení, které umožňuje odstranit nečistoty, vybělit, změkčit a upravit tkaniny.

To vše nás často staví před volbu, a to z přemíry chemických přípravků, ve skutečnosti detergent (nebo povrchově aktivní látka) je chemická sloučenina, díky které je schopen rozpouštět nečistoty, nebo používat méně agresivní přípravky.

Bělidlo

Mezi chemikáliemi používanými jako suroviny se tyto liší podle mnoha kritérií, včetně bezpečnosti pro člověka a životní prostředí, stejně jako ceny a kompatibility s jinými složkami.

Uvnitř najdete chlornan sodný pro bělení , zesvětlení a odstraňování skvrn, ale také kyselinu dusičnou, octovou, chlorovodíkovou a barviva.

Proč kombinovat tyto 2 oblíbené ingredience

I když jsou čisticí prostředky bezpečné a účinné, musí se s nimi zacházet opatrně, aby bylo chráněno zdraví spotřebitelů a jejich rodin. Navíc si můžete doma připravit mycí prostředky i z pouhých 2 milovaných ingrediencí , které se po smíchání dají použít na nespočet domácích prací.

Jde o to vytvořit udržitelnější prací prostředky, které přinášejí různé výhody, jako je omezení organického odpadu, omezení používání chemických přípravků a ekonomické úspory.

Níže vám ukážeme, jak si můžete vytvořit alternativní tekutý prací prostředek a co potřebujete:

  • 3 hrnky vody,
  • 2 lžičky tekutého marseillského mýdla (vhodné je i mýdlo na ruce),
  • peroxid vodíku (pár lžic)

Jakmile všechny ingredience nasypete do mísy, ingredience dobře promíchejte lžící. Poté  tekutinu přelijeme do plechovky s rozprašovacím difuzérem. V tomto okamžiku rozstříháme jednu z našich domácích utěrek na několik částí a nastříkáme nově vytvořeným čističem pro kutily.

Čištění skla

Tímto způsobem jsme vytvořili domácí čpavkový zapalovač, než je ten komerční, užitečný pro čištění každé pracovní desky, od těch v kuchyni až po ty v koupelně včetně toalety.

Je vhodný i na podlahy a na čištění oken. Po dokončení už jen hadřík vložíme do pračky.