Pečení je způsob vaření, při kterém se potraviny vkládají do vyhřáté trouby, kde jsou vystaveny sálavému i konvekčnímu teplu.

Přestože je tento způsob vaření velmi zdravý, nesmíme při jeho používání chybovat, pojďme se podívat, jaká rizika to je.

Upéct

Při pečení v troubě  sálavé teplo vyzařuje ze stěn trouby a ohřívá přímo jídlo, zatímco konvekční teplo je generováno pohybujícím se vzduchem uvnitř trouby a obklopuje jídlo pro rovnoměrnější vaření.

Teplota a doba vaření se mohou lišit podle typu jídla a požadovaného výsledku. Například maso lze péct při 180 stupních asi 20–30 minut, zatímco dezerty lze péct při 160 stupních 40–50 minut.

Pečené kuře

Je důležité používat varný teploměr, abyste zkontrolovali, zda jsou potraviny uvařeny na správnou teplotu, a abyste se vyhnuli riziku otravy jídlem.

Způsob vaření a bakteriální zátěž

K biologické zátěži trouby může dojít, když se bakterie a mikroorganismy usazují na vnitřních plochách trouby během používání.

Pravidelné čištění trouby je důležité, aby se zabránilo bakteriální zátěži, protože bakterie se mohou rychle množit a způsobit nepříjemný zápach nebo dokonce zdravotní rizika.

Čištění trouby

K čištění trouby můžete použít čistič na trouby nebo roztok teplé vody a jedlé sody . Je důležité troubu pravidelně čistit, abyste zabránili hromadění mastnoty a jídla a pečlivě odstranili veškeré stopy bakterií.

Jak správně vařit jídlo v troubě

Pro optimální přípravu jídla v troubě je důležité dodržovat některá základní pravidla:

  • Rozpalte troubu

Před zahájením vaření se ujistěte, že je trouba dobře vyhřátá na požadovanou teplotu.

  • Vyberte si správnou pánev

Používejte plechy vhodné pro typ jídla, které připravujete. Například na maso použijte tác s vysokými stranami, aby se tekutiny nerozlily.

Pekáče
  • Použijte správný druh koření

Používejte koření a chuťové přísady vhodné pro typ jídla, které připravujete.

  • Zakryjte potraviny

Potraviny zakryjte hliníkovou fólií, aby příliš rychle nezhnědly.

  • Otočte jídlo

V polovině vaření jídlo obraťte, aby se uvařilo rovnoměrně.

  • Zkontrolujte teplotu

Pomocí kuchyňského teploměru zkontrolujte, zda jsou potraviny připravovány na správnou teplotu.

  • Nechte jídlo odpočinout
Potravinářský teploměr

Po uvaření nechte jídlo před podáváním několik minut odležet.

Dodržováním těchto pravidel zajistíte dokonalé propečení pokrmu v troubě. Je důležité věnovat pozornost teplotě a době vaření , protože se mohou lišit podle typu jídla a požadovaného výsledku.