Mnozí neznají rozdíl mezi diferencovaným a nediferencovaným a mají tendenci dělat chyby při třídění odpadu. Pokusme se objasnit dva pojmy a jaké chyby se nedělat, abychom správně provedli diferenciaci.

diferencované a nediferencované

Selekce a separace odpadu, běžně chápané jako diferencované, má za cíl způsobit menší znečištění životního prostředí a zbavit ho toxických látek , které odpad nevyhnutelně uvolňuje do půdy a do ovzduší.

Profitujeme z toho i my lidé, protože můžeme využívat výhod čistších prostor a dýchat zdravější vzduch. I v Itálii jsou obce odhodlány provádět tuto činnost a mnohé z nich dosáhly neuvěřitelných cílů s velmi vysokým procentem tříděného sběru odpadu.

Mnozí však zaměňují termín diferencovaný za nediferencovaný a jsou přesvědčeni, že všechny věci k vyhození by měly být umístěny do popelnice druhé kategorie. Ale není to tak , pojďme zjistit, jaké jsou rozdíly a jaké jsou nejčastější chyby, které mnozí dělají!

Jak funguje tříděný sběr odpadu

Tříděný sběr odpadu je v Itálii povinný od roku 1997 a během let se stal součástí běžné denní rutiny. Správné provedení je zásadní pro přidělování odpadu k jednomu ze dvou řešení předpokládaných v cyklu, přičemž obě chrání životní prostředí. Separovaný sběr zahrnuje dva cykly:

  • Recyklace – Tato kategorie zahrnuje suroviny, které je třeba zpracovat a připravit k opětovnému použití.
  • Kompostování – Je-li vlhké, přeměňuje se procesem degradace a následného zrání na přírodní hnojivo.

Co je sběr odpadu?

Často se stává, že přemýšlíme, kam vyhodit určitý odpad, zvláště pokud se skládá z více materiálů. Do nediferencovaného sběru je nutné zařadit veškerý odpad, který by se neměl dávat do jiných nádob, a tudíž jej nelze recyklovat.

Do této kategorie by měly být zařazeny například plastové výrobky, které nelze recyklovat, nebo které jsou znečištěné potravinami nebo jinými látkami nebo kontaminované. Ani účtenky, které jsou z chemického papíru, neputují do popelnice, ale nerozlišené, protože se nedají recyklovat.

Pro představu, kolik odpadu spadá do netříděné kategorie, můžeme říci, že je to asi 20 % z celkového počtu, vzhledem k tomu, že existuje tolik domovního odpadu, který nelze všechny recyklovat. Podívejme se podrobně, jaké jsou nejčastější chyby, kterých se mnozí dopouštějí.

Některé z nejčastějších chyb

Při vyhazování odpadu často dochází ke zmatkům a dochází k chybám, kterých se mnozí dopouštějí s předměty a potravinami, které jsou považovány za součást cyklu obnovy. Ale není tomu tak, pojďme tedy zjistit, jaké chyby mnozí dělají nejčastěji:

  • Kartony na pizzu

Vzhledem k tomu, že se jedná o karton, je normální si myslet, že by měl být vyhozen do odpadkového koše na papír a lepenku. Tato možnost je správná, pokud je karton čistý, ale pokud je znečištěný potravinami nebo mastnotou, musí být umístěn do odpadkového koše.

  • Rozbité talíře a šálky

Mnozí jsou přesvědčeni, že rozbité talíře a šálky by se měly házet do koše na sklo. Ale je to špatně, protože putují do recyklačního kontejneru. Do tohoto kontejneru je nutné vkládat předměty z keramiky i opálového skla, protože je nelze získat zpět.

  • Pečící a mastný papír

Pojmy voskový papír a pergamenový papír mnoho lidí klamou, a jelikož se jedná o papír, jsou přesvědčeni, že jde do vhodné nádoby. Místo toho je třeba obojí vyhodit do nediferencovaného odpadu.

  • Skořápky škeblí a mušlí

Skořápky škeblí a mušlí, složené z vápence, jsou zvláštním odpadem a nejdou do mokra jako jiné potraviny, ale do nediferencovaného odpadu.

V každém případě pro vyřešení pochybností a vyvarování se omylu je vhodné zkontrolovat štítek na odpadu k vyhození a konzultovat ustanovení obce, ve které bydlíte, týkající se tříděného sběru, protože mohou existovat rozdíly.