Čištění spár a obkladů sprchového koutu či vany, umyvadla a tak dále není dětská hračka a mimo jiné je to jedna z nejnenáviděnějších prací hospodyněk po celém světě, protože vyžaduje spoustu času a spoustu stres spojený s používáním výrobků, které jsou škodlivé pro vaše zdraví a které z dlouhodobého hlediska mohou dokonce zničit samotné dlaždice.

Lesklé spáry a dlaždice

Přesto si musíte udělat pořádek a alespoň jednou týdně se plně věnovat čištění spár a obkladů, protože právě tam se usazuje prach, který pak neodejde běžným hadříkem, hrubou houbou nebo něčím jiným.

Nečistoty, které se usazují ve spárovacích a obkladových částech, se nakonec promění v plíseň, kterou nelze odstranit ani bělidlem. Bez ohledu na to, jak moc byla koupelna zrekonstruována nebo byla právě zařízena, stačí jen velmi málo, aby navodila pocit špinavosti a stáří.

Proč to všechno riskovat, když se o něj můžete náležitě starat a udržet ho ve všem dokonalé?

Jak vyčistit spáry a dlaždice bez větších obtíží

Spíše než agresivními přípravky je však vhodnější používat doma připravené roztoky z levných surovin, které již máme v kuchyňské spíži, protože se často hodí jak při vaření, tak při čištění hrnců a nádobí.

Tyto přísady jsou fantastické, protože nejen vybělí dlaždice, ale také eliminují usazené nečistoty, které se usazují ve spárách, a zabraňují tak tvorbě plísní. Potřebujeme šálek na kávu, který se používá k odměřování množství ingrediencí, samozřejmě zázračných produktů, a nádobu vysokou jako džbán, ve které se připravuje kouzelný roztok.

Příprava roztoku složeného z octa a hydrogenuhličitanu

Vezmete šálek kávy a naplníte ho bikarbonátem, do kterého poté přidáte šálek 9% octa. Jakmile se nalije, obě ingredience spolu reagují a tvoří fantastickou pěnu, je to právě ta, která odstraňuje nečistoty a plísně ze spár a obkladů. Dávejte pozor, abyste nalévali jemně, pomalu, aby roztok nevytékal z nádoby.

Jakmile se ocet a jedlá soda spojí, nalijte do ní půl sklenice prostředku na mytí nádobí a znovu promíchejte, aby se ingredience dobře promíchaly. Nakonec se přidá necelá lžíce jemné mořské soli, protože se lépe rozpustí, protřepeme nebo jinak promícháme a roztok je hotový.

Jak vyčistit spárovací hmotu a obklady pomocí domácího zázračného roztoku

Po dokončení nastříkejte na místa postižená výskytem nečistot a inkrustací a seškrábněte nečistoty starým použitým zubním kartáčkem a hrubou houbou nebo ještě lépe vhodným kartáčkem. Po pečlivém umytí povrchu se zvláštním zřetelem na spáry a obklady i ocelové díly uvidíte, jak budou spáry a obklady opět prakticky jako nové.

To vše bez ztráty času, bez vdechování silných zdraví nebezpečných pachů, bez poškození obkladů a nakonec bez zbytečného utrácení peněz.

Ocet a jedlá soda k dezinfekci povrchů a odstranění vodního kamene

Mnozí označují ocet a jedlou sodu také k ucpání odtoků, protože ve skutečnosti, když se spojí, dokážou dokonce uvolnit potrubí z ucpání, dokonce odstranit zbytky vodního kamene , které se snadno tvoří v umyvadle, sprše a tak dále.

Ucpaný odtok sprchy

Jsou určeny přesně pro čištění ocelových vodovodních baterií a také pro usazování vodního kamene ve sprše. Chcete-li je dobře používat a dosáhnout dobrých výsledků, stačí je smíchat dohromady s trochou vody a poté je na několik minut aplikovat přímo na postižená místa. Nakonec setřete vlhkým hadříkem.

Konečně se dají použít i jako dezinfekce, vzhledem k tomu, že v tomto období dezinfekce uteče jako voda, se může hodit znát recept na přípravu fantastické přímo doma. Voda, ocet a jedlá soda se dají dohromady.

K tomu se smíchají 2 lžíce jedlé sody a 60 ml bílého octa, přidá se k nim 500 ml vody. Jakmile šumivá reakce pomine, použije se kapalina k otírání povrchů, které mají být dezinfikovány. Nakonec opláchněte a máte hotovo. Poslední dotek? Vezměte klasickou bílou svíčku a přejíždějte s ní postupně po spárách: výborná metoda, jak zamezit tvorbě vodního kamene a zajistit, aby dále nečernal.