Věděli jste, že pokud necháte televizi zapnutou určitým způsobem, můžete dostat pokutu 300 eur? To je pravda, musíte si dávat pozor, jak to držíte, protože riziko je opravdu vysoké a ukradnou vám velkou sumu.

Ne každý to ví, ale podle toho, jak budete mít zapnutou televizi, můžete dostat tučnou pokutu. I vy se rádi díváte na televizi, jako všichni ostatní, a někdy je příjemné si odpočinout a pustit si ji nahlas, abyste se podívali na film nebo jiný zajímavý program.

Samozřejmě to není zakázáno a měli byste to mít možnost dělat volně ve svém domě , ale pokud žijete v kondominiu, musíte dodržovat některá důležitá pravidla . Mezi ně patří hlasitost televize, která může ostatní rušit, pokud je velmi vysoká, jak to vyžaduje zákon. Pojďme zjistit, co říká legislativa, která toto chování upravuje a která ukládá, co dělat, abychom se vyhnuli sankcím!

Co říká článek 659 trestního zákoníku

Článek 659 trestního zákoníku klasifikuje „rušení odpočinku osob“ jako trestný čin. V praxi každý, kdo zneužívá zvuky nebo používá akustické signály produkující hluk a křik , nebo v žádném případě nedělá nic, co by jim bránilo, ruší odpočinek lidí.

Mladá žena se dívá na televizi

Pokud tedy zábava, představení nebo jakýkoli typ shromáždění způsobí narušení odpočinku lidí, může být zatčen nebo pokutován. Zatčení může trvat až 3 měsíce, přičemž pokuta může dosáhnout výše 309 .

Žena se uvolnila u televize

Condòmino odsouzen kasačním soudem

Výše uvedené pravidlo bylo aplikováno větou č. 28670, ze dne 9. června 2017, kterým kasační soud odsoudil kondominium za nedodržení článku 659 trestního zákoníku.

Kondominium zažalovalo kondominium, které narušilo jejich místo vysokou hlasitostí televize. Odsouzený držel dlouhodobě velmi vysokou hlasitost televizoru a nepokoje trvaly až do noci.

Cassation chtěl zdůraznit, že hluk produkovaný bytem narušoval klid obou ostatních bytů ve spodním i horním patře . Tímto způsobem se rozruch rozhořčeně rozšířil a do situace vtáhlo mnoho lidí natolik, že žalobu podepsala různá kondominium.

Trestný čin byl poté z výše uvedených důvodů uznán kasačním soudem a potvrzen i samotným odsouzeným kondominiem.

Velmi hlasitý hluk televize je trestuhodný

Soudce kasačního soudu, který vynesl rozsudek v konkrétním případě kondominia odsouzeného za velmi vysoké zvýšení hlasitosti televize, připsal trestní odpovědnost za to, co se mu stalo.

Karabiniéři, kteří zasahovali v noci, zalarmovaní ostatními byty, slyšeli hlasité zvuky vycházející z jeho bytu a právě kvůli přehnané hlasitosti televize . Ve skutečnosti karabiniéři dokonce dokonale slyšeli slova vyslovená ve vysílání, které dotyčný sledoval.

Moderní televizor

Jak již bylo zmíněno, nerespektování zbytku ostatních kondominií v přítomnosti televizoru s velmi vysokou hlasitostí se trestá až třemi měsíci vězení a pokutou přes 300 eur .

Pokud se vám něco takového stane, nejlépe uděláte, když pošlete formální oznámení s uvedením důvodu, občanskoprávní řešení, které pachatele stejně varuje. Případně můžete nechat zasáhnout správce bytu, i když je správné zdůraznit, že řešení sporů mezi vlastníky nepatří mezi jeho povinnosti.

Pokud však smlouva zakazuje hluk v určitých časových intervalech, může zasáhnout správce budovy a tím by bylo dobré problém ukončit.