Dávat vavřín do pračky je součástí metod používaných našimi prarodiči, aby uchránili prádlo před problémem, který kazí oblečení.

Laurel v pračce

Čas a četné praní, stejně jako neustálé používání oděvů, znamenají, že snadno ztrácejí barvu a lesk. Pokud chcete zjistit, k čemu slouží bobky do pračky, stačí pokračovat ve čtení článku.

Co dělat s oblečením, které ztrácí barvu

Nikdo nemá rád, když jeho oblečení vypadá vybledlé nebo opotřebované. Jak se však můžeme vzdát toho pohodlného oděvu nebo oděvu, který se nám tak líbí?
Klíč k dlouhotrvajícímu oblečení často spočívá v jedné jednoduché změně: v krátkých pracích cyklech studenou vodou.

Je to proto, že čím delší je prací cyklus, tím více se oblečení třepe a dře látku o látku. Také čím je voda teplejší, vlákna bobtnají, což obojí přispívá k vyblednutí barev a opotřebení.

Plně naplněná pračka

Důmyslný, prastarý trik, který používali naši prarodiče k uchování našich šatů, je stále aktuální a účinný, spočívá v tom, že jsme oblečení dali do vavřínové koupele.

Tato v kuchyni velmi oblíbená aromatická rostlina dokáže na látkách fixovat barvy a zároveň je oživit.

Tímto způsobem i po vyprání zůstanou látky v dobrém stavu díky adstringentním vlastnostem čerstvých listů.

Proč bychom měli dávat bobkový list do pračky

K ošetření našich oděvů, které ztratily svou barvu, připravovaly naše babičky roztok, který zahrnoval použití čerstvých bobkových listů, protože v čerstvých listech je látka zvaná oleolit , která po rozptýlení ve vodě uvolňuje adstringenty.

Ruční mytí v umyvadle

Vše, co potřebujeme, jsou:

  • vysoký a prostorný kastrol se spoustou vody,
  • 4 vrchovaté lžíce jedlé sody,
  • 10 bobkových listů.

Jakmile jsou bobkové listy uvařené, nechte je „vařit“ alespoň 20 minut. Mezitím se hydrogenuhličitan úplně rozpustí, stejně jako olej, který uvolní své příznivé vlastnosti pro tkáně.

Laurel v pračce

Po 20 minutách necháme vodu vlažnou a poté ji nalijeme do umyvadla, kam vložíme ošetřovaný oděv. Nakonec se oblečení nechá celý den namočené.

Hydrogenuhličitan sodný

Druhý den budeme pokračovat vymácháním oblečení a provedeme běžné praní jako obvykle. Pro praní v pračce s bobkovými listy stačí vložit 10 bobkových listů a jedlou sodu do sáčku a po pevném uzavření sáček vložit do bubnu. K tomu bude naprogramováno praní na 30°.

Bobkový list lze nahradit hrubou solí (4 nebo 5 lžic soli) nebo jablečným octem (1 sklenice), a to stejným postupem jako u bobkových listů.