Ačkoli většina Evropanů nikdy neslyšela o cucamelonech, toto ovoce je rozhodně jedním z těch, o kterých se budete chtít dozvědět více.

Říká se mu také „mexický kyselý nálev“ nebo jeho nejčastější název ve španělštině „sandiita“ (malý meloun). Ve skutečnosti existuje mnoho dalších přezdívek v místních dialektech a indiánských jazycích, z nichž většina se překládá jako “myší meloun”.

Toto roztomilé ovoce má velikost hroznu, vypadá jako mini meloun a chutná jako okurka a limetka.

Kyselé ovoce roste na štíhlém liánu a je obklopeno listy podobnými břečťanu.

I když trochu svérázné, cukamelony nejsou geneticky modifikovaní hybridi, ale středoamerická pochoutka, která se jí už od předkolumbovských dob a je základem mexického jídelníčku.

Zdravotní přínos cucamelonů

To, že jsou cucamelony malé, neznamená, že jejich nutriční hodnota je nízká.

Ve skutečnosti se říká, že jsou na cestě stát se další trendy superpotravinou, která je bohatá na vitamíny a minerály, antioxidanty a vlákninu a přitom má nízký obsah kalorií.

Jejich bohaté živiny údajně pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění, mrtvice a rakoviny a také zabraňují předčasnému stárnutí tím, že pomáhají chránit a omlazovat buňky, tkáně a orgány v těle.

Melouny tohoto typu obsahují vysokou hladinu lykopenu, karotenoidu, o kterém je známo, že zlepšuje srdeční činnost, a také beta-karoten, známý pro své pozoruhodné antioxidační vlastnosti a vlastnosti proti stárnutí, které pomáhají předcházet srdečním chorobám souvisejícím s věkem a mnohem více.

Kombinace živin, jako je vitamín C, draslík a karotenoidy, pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a poskytuje extra ochranu vašemu srdci a kardiovaskulárnímu systému. Jeho fytonutrienty také podporují správnou činnost očí a téměř všech vnitřních orgánů.

Proč opravdu potřebujete pěstovat cucamelony

Kromě jejich silných nutričních výhod tyto rozkošné a chutné plody prostě musíte vyzkoušet.

Naneštěstí váš místní obchod s potravinami nebo farmářský trh pravděpodobně nosí věci jako vodní melouny a možná i kulaté, nažloutlé citronové okurky, ale šance, že převezou cucamelon, je velmi malá.

Proto je jejich pěstování na zahradě tím nejlepším řešením. Můžete si je vychutnat, kdykoli budete chtít, a také si užít experimentování s nimi ve všech druzích receptů.

Tato exotická rostlina může tvořit velkou část vaší zahrady – je to jedna z nejsnadněji pěstovatelných rostlin, protože trpí velmi malým počtem škůdců, nevyžaduje přepychové prořezávání a nepotřebuje ani nejtěžší zajištění.

Cucamelon je velmi odolný vůči suchu, dokonce více než okurka. Přestože je dobře známá v Mexiku a v celé Střední Americe, na některých místech na jihu Spojených států ji lze najít divoce rostoucí, ačkoli ji lze pěstovat téměř kdekoli, stejně jako její příbuznou okurku.

11 kroků k pěstování dokonalých okurek

1. Kupte si semínka

Vzhledem k tomu, že semena cucamelon nejsou zrovna snadné najít, je nepravděpodobné, že je budete moci koupit z míst, jako je místní družstvo nebo obchod pro kutily. Nejlepším řešením je koupit je online, protože byste neměli platit mnohem více než za jakýkoli jiný typ semen.

Mějte na paměti, že plodiny, které budou ve vaší zahradě fungovat nejlépe, jsou ty, které byly vypěstovány s vysoce kvalitními, pečlivě udržovanými semeny, která odpovídají vašim pěstebním podmínkám. Kde jsou nabízeny bio produkty nebo produkty bez chemie, kupujte je. Ve většině případů dostanete to, za co zaplatíte.

Vzhledem k tomu, že semena není snadné najít, po založení rostlin a plodů si některá semena uschovejte.

Stačí sebrat zralé ovoce, které spadlo na zem, a dát ho na chladné místo. Asi za dva týdny ji můžete rozříznout a odstranit semínka. Uchovávejte semena na týden ve sklenici naplněné vodou, poté je opláchněte a nechte uschnout na papírové utěrce na chladném místě. Po zaschnutí je uložte do papírové obálky.

2. Klimatické aspekty

Cukamelony se ve většině oblastí pěstují jako jednoletá zelenina, i když jsou technicky trvalky.

Vyžadují dlouhé vegetační období s minimálně 65 až 75 dny teplého počasí bez mrazu a teplotou půdy mezi 24 až 29 stupni Celsia, aby přinesly plody.

Pokud žijete v chladnější oblasti, můžete je pěstovat v květináčích a umístit je uvnitř do světlé, teplé místnosti, když noční teploty klesnou pod 10 stupňů.

3. Začněte pěstovat cucamelony v interiéru

Nejlepší je začít s cucamelony uvnitř, asi 6-8 týdnů, než pominou všechna rizika mrazů, tedy 6-8 týdnů před Ice Saints, které jsou ve Francii mezi 11. a 13. květnem, ale záleží také na regionu.

I když je lze zasadit přímo do země, jakmile nebezpečí mrazu pomine, je nejlepší je začít uvnitř a poté, co nebezpečí pomine, přesadit ven.

Další možností je zasadit semínko do každého květináče, asi centimetr hluboko, a umístit je do skleníku při teplotách kolem 22 stupňů Celsia.

Buďte trpěliví, cukamelony jsou pomalu rostoucí rostliny, zvláště ve srovnání s pěstovanými okurkami.

Potřebují více času na klíčení a může trvat až tři nebo čtyři týdny, než začnete vidět ty malé zelené výhonky.

4. Vyberte si místo výsadby

Cukamelony mají rády plné slunce a bohatou, rychle odvodněnou půdu. Vyberte místo pro pěstování orientované na jih a ponechte pro každou rostlinu prostor alespoň 75 centimetrů čtverečních.

Aby byly vaše rostliny zdravé a produktivní, potřebujete alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně. Čím více je slunce, tím jsou lepší.

5. Nainstalujte drátěnou klec nebo mříž

Jako popínavé rostliny, které mohou dosáhnout výšky 3 metrů, potřebují tyto mexické miniaturní vodní melouny podpůrnou konstrukci, aby udržely své stonky a plody nad zemí.

Pomůže vám také získat krásné, štíhlé popínavé rostliny, které jsou obklopeny listy a mají atraktivní vzhled připomínající břečťan.

6. Správná půda

Stejně jako většina ostatních ovocných plodin, okurky potřebují spoustu živin a velmi dobrou drenáž půdy, aby produkovaly maximum.

Půda, ve které budou pěstovány, by měla být doplněna kompostem nebo odleželým hnojem, aby poskytla výživu, která vydrží po celou sezónu.

Špatnou nebo porézní půdu můžete doplnit 5 cm vrstvou kompostu zapracovanou do horních 15-20 cm půdy před výsadbou. Přidání malých porézních lávových kamenů nebo perlitu může pomoci zlepšit odvodnění půdy.

Jakmile se cucamelon usadí, nepotřebují žádné další krmení kromě malého množství kompostu každý měsíc, počínaje asi dva měsíce po výsadbě.

7. Požadavky na vodu

Pro dobré plodování tykvovitých je nezbytný stálý přísun vláhy.

Během letních měsíců byste měli poskytovat vodu každých pět až sedm dní a pokaždé namočit horních patnáct až čtyřicet cm půdy. Když je počasí velmi horké a suché, zvyšte příjem vody až dvakrát týdně.

Pokud se nacházíte v oblasti náchylné k mlze a chladnému počasí, nezapomeňte sledovat půdu po delší dobu, kdy je venku slunce – zalévejte pouze v případě, že půda vyschne v horních 2 cm.

V horkých a vnitrozemských oblastech je nejlepší rozprostírat vrstvu lehkého mulče asi 5-6 cm kolem každé rostliny, daleko od základny stonků.

Mulčování může také pomoci regulovat ztrátu vlhkosti a zároveň zabránit pronikání plevele do půdy.

8. Problémy se škůdci a přesetí

Je neuvěřitelné, že cukamelony jsou nejen extrémně tolerantní k drsným podmínkám, ale jsou prakticky ignorovány všemi škůdci a jsou také odolné vůči chorobám. Ani ptáci si s tím nehrají. To znamená, že kontrola škůdců není ve skutečnosti problém, o který byste se při pěstování těchto rostlin museli starat.

Stejně jako rukola se i cukamelony samy rozmnožují a jsou tak skvělým doplňkem permakulturní zahrady nebo lesní zahrady.

9. Trénujte pěstování vinné révy

Vzhledem k tomu, že cucamelonové liány samy o sobě přesně nezaplní vaše mřížoví, a tyto dlouhé úponky mají tendenci se zachycovat téměř o cokoli, co mohou, tahají liány do všech možných směrů.

Můžete je trénovat jemným navíjením lián do mřížoviny podle potřeby.

10. Sklizeň cucamelonů

Jakmile začne kvést, brzy se objeví malé plody cucamelon.

Plody sklízejte, když dosáhnou pěkné velikosti, přibližně velikosti hroznu, velmi pevné a 2,5 až 4 cm dlouhé.

První sbírejte o něco dříve, abyste si vynutili větší produkci ovoce.

Po opylení trvá asi 2 až 3 týdny, než plody cucamelon dosáhnou sklizňové velikosti.

Sklízejte své cucamelony tak, že je jednoduše sbíráte, aniž byste rostlinu trhali. V případě pochybností použijte malé nůžky.

Pokud budete pečlivě sklízet, měly by ještě nějakou dobu růst a měli byste mít bohatou úrodu od července do poloviny listopadu.

Pokud s jejich pěstováním ze semínka začínáte, nečekejte první rok příliš velkou rostlinu. Rostlina vypěstovaná z hlízy poroste mnohem rychleji než sazenice, ale přesto byste měli v prvním roce očekávat několik hrstí ovoce na rostlinu.

Dávejte pozor, abyste nenarušili hlízy, když budete na podzim stříhat listy. Zůstanou pod zemí a počkají na teplo příštího jara.

11. Velikost

Jak již bylo zmíněno, není potřeba ozdobný řez, ale budete muset udělat nějaké prořezávání na pozadí, protože jak sezóna postupuje, réva nakonec vytvoří hustou masu listů na mřížoví.

Když se to začne dít, některé listy se zadusí slunečním světlem a začnou žloutnout. Odřízněte odumírající listy.

Jak používat cukamelony

Cukamelony lze použít do různých pokrmů.

Jsou vynikající v hranolkách, salsách a salátech, napíchané na špíz a vložené do sklenice na martini, nebo jednoduše konzumované syrové nebo posypané sušenými bylinkami.

Můžete je také posypat nakrájenou paprikou a olivami a také pokapat extra panenským olivovým olejem.

Můžete je také marinovat, stejně jako okurky. Příprava nakládaných okurek je velmi jednoduchá: je lepší je předem nasolit, protože výsledek bude křupavější a proces moření bude také mnohem rychlejší.