Česnek už v obchodě nekupuji. Můj zahradník mi řekl, jak ho pěstovat ve velkém množství

Česnek už v obchodě nekupuji. Můj zahradník mi řekl, jak ho pěstovat ve velkém množství

Kromě toho, že je česnek považován za skutečnou superpotravinu nabízející mnoho zdravotních výhod, je také nezbytnou složkou, která dodává jedinečnou chuť všem našim kulinářským receptům. Představte si tedy, že budete moci využívat všech jeho výhod, aniž byste si jej museli kupovat pokaždé, když nakupujete v supermarketu? Bylo by možné česnek snadno naklíčit doma? Zřejmě ANO… Vysvětlení!

K  výsadbě česneku všichni známe klasickou metodu, musíte mít zahradu! Ale co kdybychom vám řekli, že máme mnohem jednodušší techniku? Už žádné starosti s počasím, půdou, mulčem a plevelem! Vše, co potřebujete, je stroužek česneku, sklenice vody a trochu sluníčka. Na tobě !

Je možné pěstovat česnek doma?

Pěstujte česnek uvnitř

Česnek skvěle vypěstujete jako pokojovou rostlinu. Stačí, že:

Čtěte také: Vaše rostliny porostou díky tomuto přírodnímu hnojivu dvakrát rychleji

 • Váš hrnec by měl mít na dně drenážní otvor.
 • Vaše rostlina je umístěna na světlém místě, kde může těžit ze slunečních paprsků.
 • Umístěte rostlinu do suché místnosti. Česnek se bojí přebytečné vody a vlhkosti.

Pěstování česneku doma však může mít i stinné stránky. A spočívá ve způsobu pěstování v interiéru, který je poněkud odlišný. Je zjevně nemožné očekávat, že se vaše lusky po několika týdnech v zemi promění ve skutečné žárovky. Jistě, můžete místo toho sklízet listy česneku, které lze nasekat syrové a hodit do salátů, na ozdobu polévek, dochutit smažené hranolky a vylepšit chuť spousty receptů!

Jak pěstovat česnek ve vodě?

pěstovat česnek ve vodě

Pokud bydlíte v bytě nebo nemáte na zahradě místo na pěstování česneku, naše šikovná metoda je skvělou alternativou. Postupujte podle návodu, jak na to:

 1. Vyberte ty správné stroužky česneku: toto je nezbytný krok, milí čtenáři! Rozhodněte se pro naklíčené lusky (ty s malým zeleným tlačítkem nahoře). V opačném případě budete muset vzít celou žárovku a špičatý konec odříznout nožem.
 2. Připravte si nádobu: opatřete si průhlednou skleněnou misku (pro sledování klíčení vaší rostliny), která může obsahovat přibližně 250 g vody.
 3. Cibulky česneku rozdělte na jednotlivé stroužky: každý stroužek (se slupkou) umístěte po stranách nádoby tak, aby špičatý nebo naklíčený konec směřoval nahoru.
 4. Přidejte vodu: Naplňte nádobu vlažnou vodou tak, aby pokryla dno stroužku česneku. Je důležité je neponořit, protože mohou zemřít!
 5. Chvíli počkejte: umístěte nádobu na velmi slunné místo asi na týden. V případě potřeby ale nezapomeňte vodu vyměnit. Pokud začnou vršky lusků měnit barvu a zhnědnou, dejte misku na 1 nebo 2 dny mimo přímé sluneční světlo.
 6. Sklízejte klíčky česneku: když mladé rostlinky dosáhnou výšky alespoň 8 cm. Stříhejte je nůžkami. To znamená, že si vezměte pouze množství, které potřebujete, protože rychle ztrácejí chuť. Myslete také na to, že po první sklizni už váš česnek rozhodně nevytvoří další výhonky.
 7. UŽIJTE SI TO: Pomocí těchto jednoduchých kroků si nyní můžete vychutnat česnek pro své potřeby vaření!

Zde je video, které vás provede krok za krokem:

Jak vypěstovat česnek ze stroužku pomocí triku s plechovkou?

Zelenina se většinou pěstuje ze semínek, ale k  vypěstování česneku  stačí zasadit jednotlivé stroužky! Podívejte se na našeho průvodce, který vám ukáže, jak:

 1. Chcete-li začít, uřízněte spodní polovinu 5litrové nádoby a udělejte na dně 4 otvory.
 2. Naplňte květináč zeminou a vytvořte 3 otvory asi 10 cm hluboké.
 3. Opatrně vyjměte 3 stroužky česneku z vody a dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny.
Stroužek česneku s kořeny

 1. Poté kořeny mírně seřízněte, asi 3 cm od stonku.
 2. Vložte jeden hřebíček do každého otvoru (stopkou nahoru) a zasypte je trochou zeminy.
 3. Nalijte vodu z misky, ve které byly stroužky česneku nebo hlava, do nového hrnce.
Pěstování česneku v 5litrové nádobě

 1. Stačí pár týdnů počkat, milí čtenáři, a váš  zavařený česnek bude připraven k jídlu!

Tuto techniku ​​můžete také použít k zasazení česneku přímo do vaší zahradní půdy.

Výsadba podzim-zima-jaro: kdy a jak zasadit česnek venku?

Pokud chcete při výsadbě česneku uspět, je nezbytné dodržovat metodický a přesně stanovený program! Je proto třeba poznamenat, že česnek obecně vyžaduje pro produkci kvalitních cibulí chladné období (0 až 10 °C), tj. 1 až 2 měsíce. To je důvod, proč je  zahradníci obvykle vysazují koncem podzimu nebo začátkem zimy. Jinými slovy, k dosažení uspokojivých výsledků je nutné postupovat mezi říjnem a únorem. Nicméně pro vaši informaci milí čtenáři, některé odrůdy jsou vhodné pro výsadbu brzy na jaře.

Jak pěstovat česnek na zahradě nebo v zeleninovém záhonu?

Pěstování česneku na vaší zahradě

 1. Připravte si půdu: Česnek potřebuje k růstu slunné, dobře odvodněné místo. Vyhněte se však výsadbě do kyselé půdy (s pH pod 6,5).
 2. Zasaďte si lusky : Rozbijte cibule na jednotlivé lusky a při zachování jejich kůže je zakopejte 3-4 cm hluboko pod povrch půdy, kořenem dolů a špičatým koncem nahoru! Umístěte je prosím 15 cm od sebe.
 3. Zalévejte rostliny: Během období sucha nezapomeňte česnek dobře zalévat, abyste podpořili růst cibulek. Vyvarujte se smáčení listů, protože to může vést k houbovým chorobám. Během posledních týdnů růstu úplně zastavte zalévání (žluté listy a dobře vytvořené cibule).

Jak dlouho trvá pěstování česneku?

Vypěstování vlastního česneku ze stroužků   trvá asi 6-7 měsíců. Pokud stroužky česneku zasadíte uprostřed zimy, můžete si na nich pochutnat mezi červnem a srpnem.

Jak sklízet česnek?

sklízet česnek

Pokud vás zajímá, kdy je nejlepší čas na sklizeň česneku, sledujte pouze známky toho, že je vaše rostlina připravena: žluté nebo hnědé listy a povislé hlavy. Potřebujete vědět, jak sklízet? Postupujte podle našich rad:

Čtěte také: Bojíte se, že chlad poškodí vaše rostliny? Takže to musíte udělat hned

 1. Cibulky česneku opatrně vykopejte ze země pomocí zahradnické vidličky.
 2. Poté je důkladně osušte tak, že je vystavíte slunečnímu záření nebo je umístíte na suché, dobře větrané místo. Proces sušení trvá 2 až 4 týdny. Pozor, pokud se objeví plíseň, použijte pro urychlení sušení teplovzdušný ventilátor.
 3. Jakmile jsou listy česneku velmi suché a křupavé, nakrájejte cibule a uložte je na suchém místě, aby vydržely několik měsíců.

Vezměte prosím na vědomí:

Pokud sklidíte příliš brzy, lusky nebudou dobře tvarované, a pokud je sklidíte pozdě, mohou se cibule otevřít a dlouho nevydrží!

Jak jste jistě pochopili, milí čtenáři,  pěstování česneku doma je velmi snadné a k jeho pěstování nepotřebujete mít vyhrazený výsadbový prostor.

Čtěte také: Jak vyrobit přírodní hnojivo z rýže pro pěstování pokojových rostlin?

Hit enter to search or ESC to close.