Jak docílit toho, aby vaše orchideje znovu rozkvetly? Průvodce krok za krokem

Jak docílit toho, aby vaše orchideje znovu rozkvetly? Průvodce krok za krokem

Mezi představou, kterou máme o orchidejích, údajně křehkých rostlinách, a skutečností je skutečný paradox: jsou to opravdu statné rostliny, které znovu kvetou v těch nejméně zkušených rukou. Zde jsou základní informace o údržbě pokojových orchidejí

Phalaenopsis je jedním z mnoha členů čeledi orchidejí Orchidaceae. Pochází z tropických jižních oblastí Asie, Filipín, Indonésie a Malajského souostroví. Byl to holandský botanik Blume, kdo objevil Phalaenopsis v roce 1825. Ve tmě to, co považoval za motýly, byl ve skutečnosti pouze květ této orchideje. Odtud pochází jeho název odvozený z řeckého phaina = motýl a opsis = vzhled. Rod Phalaenopsis má 48 druhů +/- a tisíce kříženců. Epifyty, Phalaenopsis, se z větší části vyvíjejí na horních větvích stromů, které je hustotou olistění chrání před sluncem.

květy orchidejí

Portrét robota orchideje

Každá květina má pět okvětních lístků a uprostřed “ret”. Tento dobře zbarvený pysk funguje jako přistávací pás pro hmyz, který navštíví vnitřek květiny. Krásný příklad přírodní architektury!

Čtěte také: Jak docílit toho, aby orchideje kvetly po celý rok? Přidejte jednu přísadu do zalévací vody

Listy jsou +/- masité obecně vejčité až oválné 10 až 40 cm dlouhé. V závislosti na druhu mohou být svěšené nebo téměř vodorovné. Barva listů se liší od světle zelené po tmavě zelenou.

Květenství se stejně nejčastěji objevuje v paždí spodního listu. Obvykle jsou rozvětvené a květní stonky v závislosti na druhu mohou mít délku od několika cm do 1 metru. U některých druhů se květy otevírají jeden po druhém, u jiných téměř současně.

Phalaenopsis nemá pseudobulby, ale vyrůstá z centrálního oddenku (kořenu), který jeden po druhém vytváří tlusté, masité listy. Dospělá rostlina může nést 4 nebo 5 listů současně (někdy i více).

Kořeny jsou zploštělé, stříbřité a klikaté. Často vylézají z květináče, stávají se vzdušnými a drží se všeho, čeho se dotknou.

Podmínky pěstování

Phalaenopsis roste ve volné přírodě na stromech a skalách v asijských a australských deštných pralesech.

Teplota: mezi 18 a 25° během období růstu. Nejlepší je nevystavovat rostlinu teplotě pod 20°.

V noci by teplota neměla klesnout pod 16°, u mladých rostlin je potřeba pár stupňů navíc. Phalaenopsis vydrží vyšší teploty za předpokladu, že mají dobrou vlhkost.

Orchidej: šetrné hnojivo

Na začátku sezóny (březen/duben) přidejte velmi mírné dávky hnojiva. Nedávejte hnojivo v zimě, protože rostlina je v klidu. Vyhněte se tyčkovým hnojivům, protože hnojivo jde přímo na kořeny, což způsobuje jejich odumření nebo v lepším případě popáleniny. Mladé rostliny a nově přesazené rostliny nehnojte.

Zalévejte orchidej

Jak zalévat orchidej?

Zalévání by mělo být prováděno pravidelně, ale ne přehnaně, s rizikem hniloby kořenů. Pokud kořeny (oddenky) změknou a zčernají, bude nutné zálivku oddělit a květináč dobře odvodnit. Na jaře a zejména v létě zalévejte dvakrát týdně, zvláště v horkém počasí. V zimě omezte zálivku na dvakrát měsíčně. Zvykněte si vážit hrnec. Pokud je ta druhá světlá, zalévejte ji. Základ rostliny nejlépe zalévejte ráno vodou o pokojové teplotě. Vyhněte se tvrdé vodě, protože orchidej je na ni velmi citlivá. Rostlina by se nikdy neměla namáčet ve vodě, s výjimkou příležitostných koupelí.

Správné místo pro orchidej

Pokud tato rostlina potřebuje dostatek světla, vyhněte se přímému slunci. Vyhněte se studenému průvanu. Nikdy jej neumisťujte do blízkosti řezaných květin a ovoce. Ovoce jako rajčata, banány a jablka produkují vysoké hladiny ethylenu. Tento plyn ovlivní produkci etylenu v rostlině a způsobí tak rychlejší stárnutí květů a listů. Phalaenopsis, citlivý na ethylen, by pak mohl představovat kapku poupat, květů a/nebo listů. Některé orchideje mohou strávit léto venku (Cymbidium), jiné ne (Phalaenopsis).

Přesazování orchideje

Phalaenopsis lze přesazovat po celý rok, ale je lepší se zaměřit na jaro před horkým počasím a na konec léta. Zima není vhodná pro dobrou obnovu vegetace. Přesazování během tohoto období je třeba se vyvarovat nebo je vyhradit pro rostliny v příliš špatném stavu na to, aby čekaly na jaro. Nepřesazujte během kvetení a v přítomnosti stonků. Pro stimulaci kvetení nebo probuzení poupěte u Phalaenopsis můžete odříznout vybledlý květní stonek nad 2. nebo 3. uzlíkem (počítáno od základny). U jiných orchidejí bude tento stonek odříznut 2 nebo 3 cm od základny.

zalévání001

Technika zalévání

1- Jemně vyjměte rostlinu z původního květináče.

2- Odstraňte všechny odumřelé kořeny z jejich upevňovacích bodů.

3- Nadzemní kořeny delší než 20 cm by měly být zkráceny. Odstraňte staré stonky květin.

4- Naplňte polovinu nového květináče substrátem.

5- Umístěte rostlinu do středu.

6- Naplňte zbytek květináče substrátem a velmi lehce přitlačte.

7- Rostlinu udržujte ve vlhkém a teplém prostředí, ale bez přímého slunečního záření a po přesazování substrát navlhčete, poté zavlažování na 3 až 4 dny přerušte.

Výběr květináče a keše pro orchidej

Výběr hrnce: vezměte 1 hrnec o průměru výše. Například: 12 cm, vezměte 14 cm. Volba nádoby na keš: dno může být ploché, pokud při zalévání použijete techniku ​​smáčení nebo si můžete vzít nádobu na keš s malým okrajem na dně, abyste mohli postavit vodu až po okraj a zalévání bude hotovo vzlínavostí. Přednostně zvolte průhledný skleněný květináč. Budete moci pozorovat kvalitu hydratace kořínků a ty budou mít prospěch z toho, že se naplní světlem. Kořeny musí být vždy vlhké a zelené, jinak rostlina uschne.

Orchidej: Sklizeň Keiki

Produkce keikis je způsob reprodukce epifytických orchidejí. Keikis jsou výsledkem vývoje do kmene, listů a kořenů náhodných pupenů generovaných spontánním množením vegetativních buněk. Jde o jakési přirozené klonování. Keiki se rozlišují a vyvíjejí na stoncích nebo na starých květních stvolech.

Vzhled keikis není vždy dobrým znamením: stárnutí rostliny nebo části, která je podporuje, utrpení spojené se špatnými podmínkami pěstování. Vzhled keikis souvisí s absencí nebo inhibicí kvetení (s výjimkou některých druhů Phalaenopsis). Keiki se odebírají, když jejich kořeny dosáhnou dostatečné velikosti (4-5 cm a mají alespoň 3 listy). Poté se přesadí do květináče obsahujícího substrát identický se substrátem používaným pro dospělou rostlinu, ale s jemnější zrnitostí. Vývoj je rychlý a rostlina může kvést ve velmi krátké době.

Jak bojovat s moučnými brouky přirozeně?

Zřeďte v 1 litru vody: 1 lžičku černého mýdla nebo tekutého mýdla na ruce, 1 lžičku lihu; 1 lžička rostlinného oleje, jednoduchý salátový olej.

Postříkejte všechny listy; pak přetřete hadříkem, aby se listy nespálily; umístěte rostlinu do stínu.Pokud moučníci odolávají, operaci několikrát opakujte.

Opatření při nákupu rostliny

Po zakoupení phalaenopsis ji na nějakou dobu (v průměru 15 dní) umístěte pryč od ostatních. Takže budete mít jistotu, že pokud rostlina není nemocná. Se změnou podmínek pěstování se totiž u rostliny mohou vyvinout nemoci (vzhled parazitů, šupin atd., které se v rostlině vyskytují již před nákupem). Pro správný výběr phalaenopsis pečlivě sledujte jeho kořeny (mandlově zelená až intenzivně zelená), spodní stranu listů (jasně zelené a baculaté listy) a stav květů. Nikdy nekupujte orchideje v oddělení ovoce a zeleniny, velmi špatné umístění (plyn)!

Barvy a vůně

Existuje několik barev orchidejí: od bílé po žlutou, růžovou, fialovou, oranžovo-červenou… Ale žádná modrá Phalaenopsis není, je to vlastně inkoust. Při příštím rozkvětu rostlina opět zbělá. Barvy přicházejí v plné, skvrnité, pruhované nebo tečkované formě.

Čeleď orchidejí, která má asi 25 000 druhů, nabízí množství barev, ale také lahodné vůně. Kromě krásy se různé odrůdy vyznačují jemnými vůněmi, aromatickými nebo ovocnějšími vůněmi. Například: Phalaenopsis cochlearis. Vydává jemnou vůni zimolezu s nádechem konvalinky; nebo Sweet Memory phalaenopsis s vůní bergamotu a voskových okvětních lístků s nádechem krásné růžové a fuchsiové. Jiné jsou originální orchideje, jako je brassia Eternal Wind „Summer Dream“, nádherná voňavá orchidej s medovou vůní a hvězdnatými květy.

Věděl jsi ?

Aby se rostliny a stromy chránily před vysycháním, ztrácejí poupata, květy a listy. U řezaných květin a rostlin v květináčích je tento pokles často výsledkem nadprodukce ethylenu, jediného známého přírodního plynného růstového hormonu rostlin. Etylen reguluje zrání a stárnutí řezaných květin, hrnkových rostlin, ovoce a zeleniny. Používá se proto k podpoře dozrávání plodů a kvetení rostlin v květináčích.

Čtěte také:Orchideje již nezalévejte vodou: zalévejte je touto vodou pro velkolepé kvetení

Nejčastější choroby orchidejí

1 – Typické poškození z nadměrné vlhkosti: měkké listy, poškozené kořeny. Rostlina strávila mnoho času ve vodě.
2 – Hnití oddenku, pravděpodobně nejzávažnější poškození pro phalaenopsis. Způsobeno hnilobou různých druhů, plísní a bakterií, následky pěstitelských chyb.
3 – Padající poupata i zde je více příčin, obecně nedostatek světla, chlad nebo různé pěstitelské chyby.
4 – Úpal na listech, roztok změnit místo orchideje, žádné přímé slunce.
5 – Začátek bakteriálního napadení listu. Oblíbený přílišnou vlhkostí a nedostatečným větráním. Odřízněte poškozenou část.
6 – Mealybugs. Rychle ošetřete organickým přípravkem.
7 – Útok šupinového hmyzu štítem. Použijte vhodný přípravek.
8 – Nedostatek vody. Dejte mu koupel.
9 – Mrtvá orchidej.

Příznaky

 • Nedostatečný nebo zakrnělý růst.
 • Skvrny na povrchu listů nejprve žlutobílé a poté hnědé.
 • Skvrny na listech a pod nimi, nepravidelné, ale dobře označené nažloutlou barvou, hnědnou a suché.
 • Špičky listů hnědé a suché.
 • Ochablé pupeny, padající poupata.

Příčiny

 • Podklad proschlý, obsahující plíseň. Prohnilé kořeny. Místo je příliš tmavé. Nedostatečné hnojení.
 • Rostlina vystavená slunečním paprskům pro orchidej, která ji nepodporuje.
 • Kolaps pletiv působením tepla, které napadá kořenový systém. Dlouhodobá expozice v příliš suché atmosféře.
 • Příliš suchý vzduch, nasycení substrátu přebytečným hnojivem nebo příliš vápenitou vodou. Stagnující vlhkost.
 • Nedostatek světla, chlad u kořenů, nedostatečná výživa. Vzduch nasycený etylenem.

Řešení

 • Odstraňte phalaenopsis. očistěte kořeny odříznutím nezdravých. Květináč s novým substrátem. Umístěte na dobře osvětlené místo.
 • Chraňte před přímým slunečním zářením.
 • Vyberte si chladnější, vlhčí a mírně zastíněné místo.
 • Zvyšte vlhkost vzduchu. Opláchněte substrát pod tekoucí vodou. Dočasně přerušte aplikaci hnojiva.
 • Vyvarujte se náhlého ochlazení. Během tvorby pupenů neměňte orientaci orchideje vzhledem ke zdroji světla.

Čtěte také: Proč by se měla orchideje sypat kávová sedlina? 3 výhody, o kterých jste nevěděli

Hit enter to search or ESC to close.