Jak množit orchidej z listu?

Jak množit orchidej z listu?

Barevné, rozmanité a nenáročné na pěstování, orchideje jsou velmi oblíbené kvetoucí rostliny. Do našich interiérů vnesou tropický nádech a rozzáří je svými pestrými barvami. Věděli jste, že rostlinu můžete množit z listu? Více vám prozradíme v tomto článku.

Máte rádi orchideje a chcete jich mít dostatek? Zde je způsob, jak rozmnožit vaši rostlinu z listu. Tomu se říká řezání listů. Pokud jste nikdy neslyšeli o této technice rozmnožování rostlin, zveme vás ke čtení!

Dá se ustřihnout list orchideje?

list orchideje

K rozmnožování rostlin můžete použít   listové řízky . Tato technika obecně spočívá v odebrání listu z mateřské rostliny a jeho zasazení, aby se získala rostlina identická s původní rostlinou… Proto se úlomky rostlin, které se odebírají k rozmnožení rostliny, nazývají řízky. Tento způsob množení však není vhodný pro všechny rostliny. Funguje to u některých druhů, jako jsou sukulenty, ale u orchidejí je to jiné… Zahrnuje to odebrání kousku stonku připojeného k listu; je to jediná část rostliny, která obsahuje buňky podporující opětovný růst.

Čtěte také:Dostali jste květiny? Co jednotlivé barvy znamenají, je neočekávané

Jak vyříznout orchidej z listu?

Než se pustíte do řízků vaší orchideje, vězte, že množení této rostliny z listu je dlouhý a složitý proces. Kořeny mohou růst až rok nebo déle! Chcete-li propagovat svou orchidej, postupujte takto.

 1. Vezměte dospělou zdravou orchidej a vezměte list s malým kouskem stonku. Použijte nůžky nebo sterilizované a ostré nůžky;
 2. Nechte řez uschnout na vzduchu po dobu 8 hodin;
 3. Vezměte zakořeňovací přípravek a naneste malé množství na řez;
 4. Aktivní uhlí zřeďte v nádobě s vodou. Aktivní uhlí je účinné antibakteriální činidlo na podporu rozvoje dobrých bakterií užitečných pro kořenový systém vaší rostliny. Antifungální, pomáhá také v boji proti kryptogamním a plísňovým onemocněním;
 5. Ponořte list a kus stonku do roztoku;
 6. Poté budete muset svůj řízek zasadit do země. Než přistoupíte k tomuto kroku, nejprve zkontrolujte, zda půda neobsahuje stopy plísně  nebo shnilé části rostlin.

 

Zasaďte řízek orchideje

Kořeňovací prostředek, přípravek pro úspěšné množení orchidejí

Použití kořenového produktu nebo prostředku není libovolné. Díky tomu jsou vaše řízky úspěšné. Vysvětlujeme vám.

Zakořeňovací přípravek je stimulátor, který pomáhá řízkům lépe se vyvíjet a vytvářet silný a zdravý kořenový systém. Pokud nemáte rádi chemii, můžete si velmi dobře připravit vlastní přírodní a ekologický zakořeňovací prostředek.

K tomu doporučujeme použít čočku. Tyto luštěniny usnadňují růst kořenů, protože obsahují rostlinné hormony, jako je auxin. To zajišťuje zdravý růst rostlin. Chcete-li vytvořit svůj vlastní kořenový produkt, postupujte podle následujících kroků, které nabízí  Henri Morgan , agronom a vědecký spisovatel na webu TheGardenStyle.com , který se specializuje na zahradnictví a zemědělství.

 1. Namočte 100 gramů čočky do litru vody;
 2. Nádobu zakryjte a nechte ji několik hodin stát;
 3. Směs promíchejte, poté shromážděte macerační vodu do jiné nádoby a uložte ji do chladničky;
 4. Čočku zakryjte ručníkem a uložte přes noc na tmavé místo;
 5. Druhý den čočku znovu namočte na pár minut do vody, kterou jste si vyhradili;
 6. Vodu znovu sceďte, odložte a čočku zakryjte, aby mohla dále klíčit. Účelem této operace je denní zvlhčení čoček;
 7. Tuto akci opakujte každý den, dokud čočka konečně nevyklíčí;
 8. Když čočka vyklíčí, dejte ji do mixéru a přidejte vodu, kterou máte uloženou v lednici;
 9. Míchejte, dokud nezískáte pastu, poté pomocí sítka pastu přefiltrujte, abyste získali tekutinu;
 10. Přeneste kapalinu do láhve a přidejte 10 šálků vody, abyste zředili koncentrát, který jste získali;
 11. Jediné, co musíte udělat, je ponořit řízky do této směsi před výsadbou. Všimněte si, že tento roztok lze uchovávat až 15 dní v chladničce.

Keikis nebo přísavky k rozmnožení orchidejí phalaenopsis a získání nových výhonků

Některé odrůdy orchidejí jako phalaenopsis a dendrobium vyvíjejí keikis. Je to havajské slovo, které znamená „dítě“. Tyto přísavky se vyvíjejí na vybledlých květních stvolech. Keiki jsou konkrétně malé svazky listů, které se tvoří na stonku a pod kterými se vyvíjejí vzdušné kořeny. Keiki je tedy podobná malinké kopii mateřské rostliny, která roste na jejích stoncích nebo základně. Pokud vaše rostlina začala vyvíjet keikis, zde je to, co můžete udělat, podle stránky pokojové rostliny: House Plant:

 1. Nechte keiki na pokoji, dokud nevyroste několik dalších listů a zdravý kořenový systém;
 2. Když je vaše keiki připraveno, oddělte ji od mateřské rostliny pomocí čistého nože nebo nůžek;
 3. Keiki budete muset zasadit pouze do květináče se stejným substrátem, který jste vybrali pro mateřskou rostlinu;
 4. Protože vaše rostoucí dítě již má kořenový systém, bude keiki nadále normálně růst.   Stačí zalít hrnec  a postavit ho blízko zdroje tepla.
Péče o orchidej

Proč dávat jedlou sodu na orchideje?

Výhody jedlé sody již nejsou tajemstvím! Tento všestranný produkt se používá k údržbě domu , ale také k získání krásné vegetace. Jedlá soda je skutečně přírodní hnojivo, které vašim orchidejím udělá to největší dobro. Stačí, když lžíci jedlé sody rozředíte v litru vody pokojové teploty. Použijte toto řešení k zalévání základny vaší rostliny a obdivujte výsledky! Toto přírodní hnojivo podpoří kvetení vaší rostliny a získáte krásné barevné květy.

Pozor, vyvarujte se nanášení jedlé sody přímo na orchideje nebo na substrát. Může napadnout vaši rostlinu kvůli soli, kterou obsahuje.

Čtěte také: Máte-li tuto rostlinu, máte štěstí: proč je doma tak nepostradatelná?

Extra tip: Jak si dokážete představit, jedlá soda není jediným přírodním hnojivem pro vaše orchideje. Můžete také použít:

 1. kávová sedlina;
 2. banánové slupky;
 3. vaječné skořápky
 4. voda na vaření z potravin, které obsahují škrob, jako jsou brambory nebo těstoviny.

Odebíráním řízků z vaší orchideje budete moci svou rostlinu rozmnožit, abyste jich měli dostatek…takto vám nebudou chybět nápady na orchideje!

Čtěte také:Plevel na terase nebo zahradě? Chytrý trik zahradníků, jak je okamžitě odstranit

Hit enter to search or ESC to close.